Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po czterdziestce nie przyjmują do pracy

Kamila Mróz/www.pomorska.pl
sxc.hu
Zdaniem wielu szefów kobieta, która ukńczy 40. rok życia nie jest już dobrym pracownikiem. Dlatego paniom w tym wieku tak trudno znaleźć zatrudnienie.

Danuta ma 44 lata i bardzo chce pracować. Problem w tym, że zdaniem pracodawców... jest za stara.

Danuta całe dotychczasowe życie zawodowe pracowała w jednym z przedsiębiorstw. Zakład zamknięto, a ona została na lodzie. - Szukałam innego zajęcia, ale bez rezultatu. Za stara jestem. Tak mi sugerowano. Do pomocy w kuchni również - opowiada kobieta.

Po raz pierwszy do Hiszpanii pojechała na brzoskwinie dwa lata temu. W marcu tego roku zbierała truskawki. Tam sobie uświadomiła, że prawdopodobnie więcej w Hiszpanii nie zarobi. - Pewnego razu przyjechał kolejny autobus pań i cały został cofnięty do Polski.

Według hiszpańskiego pracodawcy kobiety były za stare. Oświadczył, że już nigdy nie przyjmie takich, które mają więcej niż 36 lat. Nie rozumiem, do nas nie miał żadnych uwag - opowiada Danuta.

Zdaniem fachowców na Zachodzie jest kryzys, więc pracodawcy pozwalają sobie na "przebieranie" w pracownikach. Gdy gospodarka ruszy, będą mieli mniejszy wybór.

Dyskryminacja m.in. ze względu na wiek i płeć jest zabroniona. W internecie można jednak znaleźć mnóstwo ofert, w których przedsiębiorca podkreśla górną granicę wieku. Na przykład: "Panią do pralni do lat 35 przyjmę".

Takiego kryterium nie uwzględnia także agencja pośrednictwa Manpower. - Prowadząc proces rekrutacji dla naszych klientów nie bierzemy wieku pod uwagę. Skupiamy się na kwalifikacjach, umiejętnościach i predyspozycjach potrzebnych do wykonywania danej pracy - mówi Anna Data-Hendler z agencji pośrednictwa Manpower. Agencja rekomenduje kilka osób, ale jak zawsze wybór pracownika zależy od zatrudniającego.

Jak nieoficjalnie przyznają osoby zajmujące się pośrednictwem, niektórzy pracodawcy próbują sugerować wiek przyszłych pracowników.

W Polsce, niestety, nadal istnieje kultura przyzwolenia na dyskryminację w miejscu pracy i mityczne przekonanie, że wszelkie cechy idealnego pracownika posiadają tylko ludzie młodzi.

Nie docenia się wagi doświadczenia, zaznajomienia z różnymi stylami pracy, czy odporności na różne stresujące sytuacje, które dla młodego pracownika nierzadko są bardzo trudne.

Źródło:
Dyskryminacja w pracy. Skasy tylko dla młodych - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza