Po liście urzędników Ministerstwo Rodziny interweniuje w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Chodzi o problemy z obsługą świadczeń 500 plus

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Paweł Relikowski/Polska Press
Opieszałość przy wydawaniu decyzji ws. 500 plus, wynoszenie dokumentów poza urząd, nadmierne zatrudnianie nowych pracowników, spór z kierownictwem wydziału, blokady awansów. Między innymi takie zarzuty pracownicy Wydziału Koordynacji Świadczeń w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim formułują pod adresem swoich przełożonych. Skierowali w tej sprawie list m.in. do minister rodziny Marleny Maląg. Resort zapowiedział działania.

Z początkiem roku 2018 obsługę świadczeń 500 plus od marszałków województw przejęli wojewodowie. Zmianę tłumaczono niską wydajnością pracowników Urzędów Marszałkowskich. W liście, który został skierowany m.in. do resortu rodziny i polityki społecznej. Pracownicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, twierdzą, że przekazanie zadań z jednego urzędu do drugiego nie usprawniło obsługi świadczeń.

Jak wskazują w liście wielu pracowników z doświadczeniem w koordynacji nie przeszło do nowego pracodawcy, czyli do wojewody. "Doprowadziło to do ogromnych trudności, bo jednocześnie należało przejąć i uporządkować ogromną ilość postępowań, a także zatrudnić i wyuczyć nową kadrę pracowniczą" - czytamy w liście. Miało to być powodem pracy w ciągłych awanturach, skargach ze strony interesantów i presji ze strony ministerstwa. Następstwem były odejścia z pracy. Na pracowników spadło więcej obowiązków, za które nie otrzymali dodatku zadaniowego.

Problemem ich zdaniem jest też rotacja pracownicza. Odkąd przeniesienia kompetencji pod wojewodę, przez wydział przewinęło się 40 pracowników, co wpływa na jakość obsługi świadczeń.

Jak twierdzą pracownicy dyrektorka wydziału oraz jej zastępczyni doprowadziły do konfliktu wewnątrz załogi. Oczekiwały one od pracowników pracy w godzinach nadliczbowych oraz w weekendy, żeby nadrobić niedociągnięcia. Nadgodziny nie były rejestrowane. Z gorszym traktowaniem miały spotykać się matki małych dzieci, które nie mogły być dyspozycyjne w razie potrzeby.

Oprócz tego w miejsce wykwalifikowanych pracowników mieli pojawiać się nowi, bez odpowiednich kompetencji, a na bardziej doświadczonych spadały zadania ponad ich siły. We wrześniu miało dojść do wyniesienia dokumentów, w celu sporządzenia nieznanej nikomu notatki służbowej. Wicedyrektorce zarzucono wielokrotne wynoszenie ich do domu. Pracownikom dodatkowym, zatrudnionym na zlecenie, zarzucono "pozorowanie pracy wydziału".

Urzędnicy alarmują w liście, że z końcem roku sytuacja w wydziale może pogorszyć się jeszcze bardziej.

"Z końcem tego roku kiedy zabraknie dodatkowych osób, przeszło 6000 wniosków oraz 3000 nie obrobionych do końca wniosków spłynie lawinowo na stałych pracowników, co całkowicie sparaliżuje pracę wydziału i wykończy psychicznie i fizycznie pracowników" - czytamy w liście.

List został zaadresowany także do Państwowej Inspekcji Pracy, działającej w urzędzie wojewódzkim "Solidarności" oraz do Urzędu Marszałkowskiego.

Po publikacji Radia Zet na ten temat Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło działania. - Zwróciliśmy się do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o wyjaśnienia - poinformował resort na Twitterze.

Jak poinformowało nas ministerstwo, skarga pracowników Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego została przekazana do Dyrektora Generalnego Urzędu w celu rozpatrzenia. Został on zobowiązany do załatwienia sprawy w zakresie swoich kompetencji oraz przekazań wnioski minister rodziny.

Ministerstwo potwierdza też, że resort otrzymał skargę indywidualną od pracownika innego Urzędu Wojewódzkiego. Stosowne wyjaśnienia zostały przekazane w ministerstwie przez Dyrektora Generalnego Wydziału.

Jak powiedział nam przedstawiciel wojewody Marcin Tymiński, Pomorski Urząd Wojewódzki w najbliższym czasie zajmie stanowisko w tej sprawie i odniesie się do listu pracowników Wydziału Koordynacji Świadczeń.

Konwent Marszałków Województw już w lutym 2016 roku (dwa miesiące przed startem wypłat świadczeń z programu 500 plus) sygnalizował nieprawidłowości zagrożenia dla sprawnego wypłacania świadczeń na poziomie samorządów województw. Kilka pism w tej sprawie trafiło zarówno do ministerstwa, jak i do wojewody pomorskiego.

W pismach urzędnicy samorządowi zwracali uwagę, że to brak środków przekazanych przez resort i wojewodę utrudnia podejmowanie działań przygotowawczych do realizacji dużego zadania jakim jest program 500 plus. Następstwem tego byłó zagrożenie dla terminowości spraw.

02.01.2020 r.

Sprostowanie:

W artykule pt. "Resort Rodziny zapowiada działania w sprawie obsługi programu 500 plus na Pomorzu" (wersja papierowa) oraz w serwisie internetowym Dziennikbaltycki.pl "Po liście urzędników Ministerstwo Rodziny interweniuje w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Chodzi o problemy z obsługą 500 plus" - podano nieprawdziwe informacje, że pracownicy Wydzialu Koordynacji Świadczeń Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku skierowali list z zarzutami do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Spolecmej. List opisany w artykule, jako list pracowników Wydziału Koordynacji Świadczeń jest anonimowy, bez możliwości identyfikacji autorów pisma. Od korespondencji odcięli się pracownicy Wydziału Koordynacji Świadczeń i wystosowali w tej sprawie oficjalnie oświadczenie. Stanowczo sprzeciwiają się przedstawianiu listu jako skargi pracowników Wydziału Koordynacji Świadczeń.
Informujemy, że autor publikacji - Rafał Mrowicki - przygotował artykuł nie czekając na oficjalne stanowisko Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w tej sprawie.
Wszystkich, którzy poczuli się skrzywdzeni artykułem, przepraszamy.

Dyrektor Generalny Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
Andrzej Spiker

04.01.2020 r.

Urząd Wojewódzki bagatelizuje zarzuty, mimo kontroli PIP I ministerstwa

Nie zgadzam się z zarzutami stawianymi mi w treści sprostowania przez pracowników Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego ("Dziennik Bałtycki" z 2 stycznia 2020 r.). Przygotowując artykuł, który 15 grudnia ub.r. ukazał się pt. "Resort rodziny zapowiada działania w sprawie obsługi programu 500 plus na Pomorzu" (w wydaniu internetowym ukazał się dzień wcześniej pt. "Po liście urzędników Ministerstwo Rodziny interweniuje w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Chodzi o problemy z obsługą świadczeń 500 plus") dzwoniłem kilkukrotnie do Marcina Tymińskiego pracującego w biurze prasowym wojewody pomorskiego: dwukrotnie w czwartek 12 grudnia z prośbą o komentarz następnego dnia oraz pięciokrotnie w piątek 13 grudnia.

Po tym jak usłyszałem od Marina Tymińskiego, że Urząd odniesie się do sprawy później (co zresztą napisałem), otrzymałem oficjalną informację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które poinformowało mnie o wszczęciu działań sprawdzających w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim oraz o tym, że do nieprawidłowości w obsłudze programu 500 plus dla dzieci, których rodzice pracują za granicą, doszło również w urzędzie podległym wojewodzie z innej części Polski.

Już po otrzymaniu z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wniosku o sprostowanie otrzymałem oficjalną informację z Państowej Inspekcji Pracy, że 10 grudnia (czyli dwa dni przed moim pierwszym telefonem w tej sprawie) zastosowała ona środki prawne wobec osoby odpowiedzialnej za organizację pracy w Urzędzie w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości w zakresie prawa pracy. Chodzi o Dyrektora Generalnego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tego samego, który podpisał się pod wnioskiem o sprostowanie. Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy została wszczęta w związku z listem pracowników Wydziału Koordynacji Świadczeń, który został nadany 5 grudnia.

Władze Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zdają się bagatelizować problem poruszany przez swoich pracowników, pomimo kroków prawnych podjętych przez Państwową Inspekcję Pracy oraz czynności sprawdzających ze strony Ministerstwa. Jedynym argumentem jest fakt, że list pracowników, zawierający szereg danych, które trudno spreparować, nie został imiennie podpisany.

Urząd przytacza również oświadczenie z 13 grudnia 2019 r., podpisane imiennie przez pracowników Wydziału Koordynacji Świadczeń, w którym dystansują się oni do listu, który jako pierwsze opisało Radio Zet.

Urząd w żaden sposób nie zaprzeczył jakoby nie dochodziło do nieprawidłowości opisanych przeze mnie oraz dziennikarza Radia Zet.

Marcin Tymiński – choć w dniach 12-13 grudnia 2019 r. dzwoniłem do niego w tej sprawie siedmiokrotnie – ani razu nie wspomniał o tym, że Państwowa Inspekcja Pracy 10 grudnia podjęła kroki prawne wobec Dyrektora Generalnego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ma również za złe, że powołałem się na niego nie informując o tym. Jednak w jakim celu, jeśli nie służbowym, na potrzeby publikacji materiału, może dzwonić do niego dziennikarz pytając o ewentualnie nieprawidłowości w funkcjonowaniu urzędu?

Sam status Marcina Tymińskiego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim również nie jest do końca jasny. Odkąd na początku marca 2019 roku dotychczasowa rzeczniczka wojewody pomorskiego (która przez wiele lat pracowała w urzędzie) zaczęła pracę w jednej ze spółek Skarbu Państwa, stanowisko rzecznika wojewody pozostaje nieobsadzone. Na stronie internetowej urzędu pod funkcją rzecznika widnieje jedynie słowo "Wakat". Nie wiadomo więc do końca jaką rolę pełni w urzędzie Marcin Tymiński ani jak, w związku z powyższym, traktować go w kontakcie na linii media-urząd.

Rafał Mrowicki

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

FLESZ: Koronawirus torpeduje gospodarkę, traci także Polska

Wideo

Materiał oryginalny: Po liście urzędników Ministerstwo Rodziny interweniuje w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Chodzi o problemy z obsługą świadczeń 500 plus - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kinga

Ten urząd to porażka.https://www.google.com/url?sa=t

G
Gość

My czekamy od 2017 roku na decyzje to jest jakaś kpina żeby przez 3 lata nie mogli wydac decyzji.Telefonów nie odbierją cały czas linia zajeta

G
Gość

Ja czekam na 500 od grudnia 2018 roku. Urząd nie odpowiada na ponaglenia, wezwania. Nie respektuje także terminów ktore sam ustalił. Na miejscu można uzyskać tylko ogólne informacje.

G
Gość
14 grudnia, 8:23, Gość:

Czy to nie dziwne,że problemy z wypłatą 500 mają tylko samorządy z Gdańska i Warszawy?Totalnie niezrozumiałe.

14 grudnia, 9:00, Ala:

Ekhm tu jest o Urzędzie wojewódzkim, ten podlega rządowi. Wcześniej reozował to samorząd i problemów nie było

problemów nie było? to dopiero żart!

G
Gość
16 grudnia, 19:29, Gość:

Jestem rodzicem, który od sierpnia czeka na decyzję w sprawie wypłaty świadczenia 500 . Najpierw Centrum Świadczeń w UM Gdańsk rozpatrywało wniosek elektroniczny złożony na początku sierpnia do 6 listopada (skandal!!). Na pytanie, co rozpatrywało uzyskałam odpowiedź, ze wniosków było dużo. Nie wiem, co ma piernik do wiatraka? Następnie przesłało to "rozpatrzenie" do Wydziału Koordynacji UW. Osobiście udałam się tam, aby otrzymać informację, jak długo będę czekać na przyznanie świadczenia. Odpowiedź zwaliła mnie z nóg: najszybciej w marcu 2020 roku. Dlaczego? - Rozpatrujemy wniosek. - Ale , co dokładnie? - Weryfikujemy, czy Pani pracuje. Na wspomnienie, że już w czerwcu przyniosłam zaświadczenie o zatrudnieniu, znowu odpowiedź , że jest dużo wniosków. Czyli ja o niebie, a urzędnik o chlebie. Pomijam fakt, że w ustawie nie ma zależności wypłaty świadczenia od tego, czy pracuję. Ono jest na dziecko, nie na mnie.

Pamiętam jeszcze czasy komuny, kiedy to urzędnik był"świętą krową". I takie właśnie doznanie miałam odwiedzając ten urząd. Poczułam się jak w "Misiu". Niewiele się zmieniło.

Chciałabym, aby wreszcie ktoś się tym zajął, gdyż takich osób w Polsce są tysiące. Mam dosyć słuchania, jakie to wspaniałe, że mamy takie świadczenie.

Przede wszystkim,niech wreszcie ktoś weźmie się za tych urzędników. W tym urzędzie jest łamane wszelkie prawo obowiązujące w Polsce dotyczące czasu załatwiania spraw.

zawsze można się tam zatrudnić i pewnie wtedy wnioski będą rozpatrywane w ciągu 3 dni - niech Pani stanie do konkursu i okaże tym urzędnikom jak się pracuje!

G
Gość

Jestem rodzicem, który od sierpnia czeka na decyzję w sprawie wypłaty świadczenia 500 . Najpierw Centrum Świadczeń w UM Gdańsk rozpatrywało wniosek elektroniczny złożony na początku sierpnia do 6 listopada (skandal!!). Na pytanie, co rozpatrywało uzyskałam odpowiedź, ze wniosków było dużo. Nie wiem, co ma piernik do wiatraka? Następnie przesłało to "rozpatrzenie" do Wydziału Koordynacji UW. Osobiście udałam się tam, aby otrzymać informację, jak długo będę czekać na przyznanie świadczenia. Odpowiedź zwaliła mnie z nóg: najszybciej w marcu 2020 roku. Dlaczego? - Rozpatrujemy wniosek. - Ale , co dokładnie? - Weryfikujemy, czy Pani pracuje. Na wspomnienie, że już w czerwcu przyniosłam zaświadczenie o zatrudnieniu, znowu odpowiedź , że jest dużo wniosków. Czyli ja o niebie, a urzędnik o chlebie. Pomijam fakt, że w ustawie nie ma zależności wypłaty świadczenia od tego, czy pracuję. Ono jest na dziecko, nie na mnie.

Pamiętam jeszcze czasy komuny, kiedy to urzędnik był"świętą krową". I takie właśnie doznanie miałam odwiedzając ten urząd. Poczułam się jak w "Misiu". Niewiele się zmieniło.

Chciałabym, aby wreszcie ktoś się tym zajął, gdyż takich osób w Polsce są tysiące. Mam dosyć słuchania, jakie to wspaniałe, że mamy takie świadczenie.

Przede wszystkim,niech wreszcie ktoś weźmie się za tych urzędników. W tym urzędzie jest łamane wszelkie prawo obowiązujące w Polsce dotyczące czasu załatwiania spraw.

G
Gość
14 grudnia, 8:23, Gość:

Czy to nie dziwne,że problemy z wypłatą 500 mają tylko samorządy z Gdańska i Warszawy?Totalnie niezrozumiałe.

Nie tylko one mają problemy Wrocław też ma z tym problem

G
Gość

W Warszawie i Gdańsku wieczne problemy władz samorządowych z rządem.Patrzą daleko a czubka swojego nosa nie widzą.Wydają pieniądze na lewo i prawo,parady homo nie wiadomo,strefy relaksu,rydwany,a póżniej podwyższają stawki na śmieci,komunikację,mieszkania.Tylko deweloperzy mają się tu dobrze.

B
Bul

Problemy są tam gdzie Pełowskie samorzady....szok. Trzeba pamietac, ze 30 mld. rocznie vatu znikalo za czasów Peło PSL

G
Gość

Czerwone pająki trzymają się mocno koryta ;) ... powoli paluszki drętwieją a ryjek coraz dalej od michy ;))))))))))))

A
Ala
14 grudnia, 8:23, Gość:

Czy to nie dziwne,że problemy z wypłatą 500 mają tylko samorządy z Gdańska i Warszawy?Totalnie niezrozumiałe.

Ekhm tu jest o Urzędzie wojewódzkim, ten podlega rządowi. Wcześniej reozował to samorząd i problemów nie było

G
Gość

Czy to nie dziwne,że problemy z wypłatą 500 mają tylko samorządy z Gdańska i Warszawy?Totalnie niezrozumiałe.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3