Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po szalonych wakacjach warto wykonać badania na HIV [wideo]

Monika Zacharzewska
Małgorzata Parol i Aleksandra Anuszewska, doradczynie prowadzące punkt konsultacyjno-doradczy przy ul. Tuwima 23
Małgorzata Parol i Aleksandra Anuszewska, doradczynie prowadzące punkt konsultacyjno-doradczy przy ul. Tuwima 23
Rozmowa „Głosu Pomorza” Małgorzatą Parol i Aleksandrą Anuszewską, doradczyniami PKD w Słupsku.

Punkt konsultacyjno-doradczy bezpłatnych anonimowych badań w kierunku wirusa HIV działa w Słupsku przez cały rok. Jednak teraz, po wakacjach, przychodzi tu więcej osób...

Jesteśmy po urlopach, po wyjazdach, a dla wielu osób czas wakacji to czas rozluźnienia. Szczególnie wśród młodzieży. Po wakacjach warto pomyśleć, co się w tym czasie wydarzyło - czy były ryzykowne zachowania, przygodne kontakty seksualne, epizody związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych lub alkoholem. I czy zdarzyło się, że po nich nie pamiętaliśmy, co się z nami działo. Mogło się też zdarzyć, że ktoś miał przypadkową styczność ze świeżą krwią, np. pomagając ofierze wypadku. Jeśli tak się stało, warto przyjść do punktu w Słupsku i przebadać się w kierunku wirusa HIV. Tak robi całkiem sporo osób. Z roku na rok coraz więcej, bo coraz częściej są świadome zagrożenia, jakie niosą ryzykowne zachowania i kontakt, np. z krwią. Badanie w kierunku HIV zaleca się też kobietom w ciąży.

Jak wygląda takie badanie, kto może na nie przyjść i jak się do tego przygotować?
Przebadać się może każdy. Jedynie osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodzica, lub opiekuna prawnego. Żeby sprawdzić swój tzw. status serologiczny, nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani nawet umawiać na wizytę. W Słupsku przyjmujemy przy laboratorium przy ul. Tuwima 23, we wtorki i w czwartki w godz. 15-19, a dodatkowy dyżur będzie 29 września w godz. 6.30-14.30. Badanie wykonuje się z krwi, i przed pobraniem nie trzeba być na czczo. Niepotrzebne jest też żadne skierowanie. Pobranie krwi jest poprzedzone rozmową z doradcą, aby ustalić ocenę ryzyka zakażenia wirusem. Omawiamy sytuacje, które mogły być ryzykowne, ale mówimy też o profilaktyce, o metodach zminimalizowania ryzyka zachorowania. Cała rozmowa i badanie są anonimowe. Nie pytamy nikogo o nazwisko, jedynie nadajemy pacjentowi numer. Żadne informacje o pacjencie nie wychodzą z gabinetu. Po wykonaniu badania, jego wynik można odebrać w trakcie następnego dyżuru w PKD. Każdy wynik też jest z pacjentem omawiany, tłumaczymy, co oznacza. Jeśli jest pozytywny, kierujemy na pogłębioną diagnostykę w szpitalu zakaźnym w Gdańsku. Czasem badanie trzeba powtórzyć, np. jeśli okaże się, że pacjent jest w tzw. oknie serologicznym.

Co to takiego?

Okno serologiczne to czas, który musi minąć od momentu zachowania, podczas którego mogło dojść do zakażenia do chwili, która gwarantuje możliwość wykrycia tego zakażenia. W przypadku HIV okno serologiczne wynosi 12 tygodni.

I badania są całkowicie bezpłatne?

Tak, takich punktów jak nasz w Polsce jest kilkadziesiąt i każdy może skorzystać z niego w dowolnym miejscu. Nasz działa dzięki finansowaniu przez urząd marszałkowski w Gdańsku i krajowe Centrum do Spraw AIDS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza