"Pociąg marzeń" – wspólnie wyruszmy w tę podróż - akcja charytatywna "Głosu Pomorza". Pomagamy SOSW w Damnicy

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Grudzień to wyjątkowy czas przygotowań do świąt, które każdy chce spędzić z najbliższymi. To też czas, kiedy intensywniej niż zwykle myślimy o pomaganiu innym. Dlatego „Głos Pomorza” rusza z akcją charytatywną „Pociąg marzeń”, która pomoże podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy. Tę podróż możemy odbyć razem.

Na łamach naszej gazety od 7 grudnia do końca stycznia „jeździł” będzie pociąg marzeń. W poszczególnych wagonikach będziemy zamieszczać logo darczyńców, z którymi wspólnie pomożemy podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy.

Ośrodek w Damnicy, który przez pracowników i wychowanków nazywany jest Akademią Pana Kleksa, jest publiczną oświatową jednostką powiatu słupskiego.

- Naszym celem jest edukacja i rehabilitacja osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wynikającymi z niepełnosprawności intelektualnej wszystkich stopni i niepełnosprawności sprzężonej - autyzm, niepełnosprawność ruchowa i sensoryczna – mówi Małgorzata Hajko, dyrektor placówki. - W ofercie placówki znajduje się edukacja na poziomie szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do pracy dla 100 uczniów. Internat - dla 40 uczniów oraz zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla 26 wychowanków, które realizowane są w domach uczniów, w tym Domach Pomocy Społecznej w Machowinku i Przytocku.

Celem ośrodka jest pomoc podopiecznym w usamodzielnieniu się. Dzięki specjalnie dobranym zajęciom dzieci budują poczucie własnej wartości, odwagę i wiarę w swoje możliwości. Ale też walczą z ograniczeniami fizycznymi. Uczą się, jak pokonywać trudności, których los im nie oszczędził. Przy Ośrodku działa Stowarzyszenie ABI- Akceptacja, Bezinteresowność, Inkluzja, założone zostało założone w 2018 roku z inicjatywy pracowników placówki i rodziców uczniów. Powołane, aby wszechstronnie wspierać rozwój uczniów i poprawiać jakość bazy lokalowej placówki.

- Wsparcie materialne uzyskujemy od coraz liczniejszej rzeszy mecenasów placówki: organizacje pozarządowe, lokalne instytucje samorządowe, osoby prywatne. W placówce realizowane są projekty i inicjatywy mające na celu uatrakcyjnienie oferty zajęciowej, w tym rehabilitacyjnej, a także służące integracji społecznej - mówi Małgorzata Hajko. - Nasze aktualne potrzeby obejmują modernizację i doposażenie bazy rehabilitacyjnej w sprzęt wspomagający oraz środki materialne na poszerzenie oferty zajęciowej o zajęcia ruchowe na pływalni, hipoterapię, dogoterapię oraz inne wynikające z indywidualnych potrzeb podopiecznych.
Pomimo nieocenionego wsparcia z zewnątrz, potrzeby SOSW w Damnicy wciąż są duże.

- Udział w projekcie będzie dla nas zaszczytem i stanowi o możliwości realizacji marzeń naszej społeczności o nowoczesnej edukacji i rehabilitacji zgodnej z aktualnymi potrzebami i tendencjami w ortodydaktyce – przyznaje dyrektorka ośrodka.
Aby pomóc wystarczy skontaktować się z biurem reklamy „Głosu Pomorza”. Połowę dochodu z reklam nasza redakcja przeznaczy na wsparcie środka, a logo darczyńców zostanie umieszczone na wagoniku pociągu marzeń, który przez dwa miesiące będzie kursował na łamach naszej gazety oraz na portalu gp24.pl.

Nowy samochód dla Fundacji Nadzieja.

[pormo]1191[/promo]

Wideo

Dodaj ogłoszenie