Początek ferii zimowych w Słupsku spędzili przy szachownicy

Grzegorz Hilarecki
Zwycięzcy zawodów do lat 17: Jakub Protas, Noel Musiał i Wiktor Czaja z pucharami wręczonymi przez Jolantę Banaszkiewicz, dyrektorkę ZSO  w Słupsku
Zwycięzcy zawodów do lat 17: Jakub Protas, Noel Musiał i Wiktor Czaja z pucharami wręczonymi przez Jolantę Banaszkiewicz, dyrektorkę ZSO w Słupsku gh
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Słupsku odbył się Feryjny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora ZSO. O zwycięstwo na 64 polach walczyli młodzi szachiści ze Słupska i powiatu słupskiego.

Zawody odbyły się w poniedziałek 16 stycznia w ZSO przy ulicy Zaborowskiej w Słupsku. Młodzi szachiści rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. W pierwszym turnieju o zwycięstwo walczyli uczniowie i uczennice do lat 9 (była dodatkowa klasyfikacja do lat 7). W drugim, zawodnicy i zawodniczki od lat 11 do 17. W obu turniejach było po siedem rund, w których każdy szachista miał 10 minut czasu na rozegranie partii.

- Cieszę się, że przyszliście pierwszego dnia ferii zimowych do naszej szkoły, by zagrać w szachy. To piękna dziedzina, którą w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Sportowymi rozwijamy. Tak więc zapraszam was do naszej szkoły i życzę wam samych sukcesów przy szachownicy - powiedziała Jolanta Banaszkiewicz, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Zaborowskiej 2 w Słupsku.

W zawodach do lat 17 triumfował 13-letni Jakub Protas ze Szkoły Podstawowej w Kwakowie. Zwycięzca zdobył 6 punktów i jako jedyny wygrał aż sześć partii. Drugie miejsce zajął Noel Musiał, uczeń pierwszej klasy w LO nr V w Słupsku. Uzyskał on 5,5 punktu. Miejsce trzecie zajął Wiktor Czaja, a czwarte Piotr Gołębiowski. Obaj mieli też po 5,5 punktu. Obaj są uczniami pierwszej klasy w II LO w Słupsku.

W tej grupie dziewiąte miejsce zajęła Gabriela Irzyk ze Słupska, która była najlepsza wśród dziewcząt. Zdobyła cztery punkty.

W grupie dla młodszych szachistów bezkonkurencyjny był Adam Skowronek ze Szkoły Podstawowej w Kwakowie. Wygrał wszystkie siedem partii. Druga była Iga Kamińska ze Szkoły Podstawowej w Siemianicach. Iga zdobyła 6 punktów.Trzecie miejsce zajął Gabriel Ponczkowski ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku. Zdobył on 5 punktów. Czwarty był Aleksander Starosiek ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Słupsku. Wywalczył on 4,5 punktu.

Najlepszy spośród siedmiolatków był Ryszard Słomski, który zdobył 3,5 punktu. Rysiu uczy się w SP nr 16. Drugi w tej kategorii wiekowej był Maksymilian Hilarecki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku. Zdobył 3 punkty. Trzeci w tej grupie był Nikodem Lis z SP 10 w Słupsku, też uzyskał 3 punkty. Najmłodszą uczestniczką zawodów była Wiktoria Borowiec z Sycewic. Wiktoria jeszcze do szkoły nie chodzi, a zdobyła pół punktu.

W zawodach udział wzięło 41 szachistów. We wszystkich kategoriach w zawodach zwyciężali uczniowie Słupskiej Akademii Szachowej, która turniej zorganizowała.