MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Początek roku szkolnego. Wracają dodatkowe zasiłki opiekuńcze. MEN luzuje zasady sanitarne

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Początek roku szkolnego. Wracają dodatkowe zasiłki opiekuńcze. MEN luzuje zasady sanitarne
Początek roku szkolnego. Wracają dodatkowe zasiłki opiekuńcze. MEN luzuje zasady sanitarne Karolina Misztal
Rodzice, którzy muszą opiekować się dziećmi ze względu na zawieszenie zajęć w szkołach z powodu pandemii, mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. - Będzie on przyznawany do 20 września – poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. Z kolei szef MEN Dariusz Piontkowski wyjaśnił jak od 1 września będą funkcjonowały szkoły i przedszkola..

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 20 września

W marcu, gdy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki koronaworusa, rząd wprowadził dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem w czasie, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach zostały zawieszone.
Na początku zasiłek przypawany był na 14 dni, jednak czas jego obowiązywania był sukcesywnie wydłużany. Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia.

Po okresie wakacyjnym zasiłek ma być znów przywrócony. - Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja związana z pandemią może być różna, dlatego będzie obowiązywał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Proponujemy zasiłek do 20 września. Będziemy na bieżąco monitorować sytuację – oświadczyła na konferencji prasowej Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Jak wyjaśniła szefowa resortu zasiłek będą mogli otrzymać rodzice dzieci w wieku do lat 8. - O dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można się ubiegać w przypadku, gdy zamknięcie placówki będzie spowodowane epidemią koronawirusa – tłumaczyła.

Na tych samych zasadach zasiłek przysługiwał będzie również ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, a także rodzicom dzieci do 18 lat - które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
O dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można wystąpić do pracodawcy, osoby prowadzące działalność pozarolniczą powinny się zgłosić bezpośrednio do ZUS.

Szef MEN: Poluzowaliśmy zasady sanitarne

Dariusz Piontkowski wyjaśnił na konferencji prasowej, że zmieniły się wytyczne dotyczące przedszkoli. Nowe przepisy sanitarne zakładają, że jednemu dziecku w placówce należy zapewnić 1,5 mkw. powierzchni, a nie jak wcześniej 2-2,5 mkw.
- Samorządy, przy wcześniej obowiązujących ograniczeniach, zwracały uwagę na to, że część dzieci z takiej opieki nie będzie mogła korzystać – mówił Piontkowski, dodając, że sanepid wskazuje na to, iż te wyliczenia dotyczące powierzchni „nie są aż tak bardzo restrykcyjne”, „nie co do centymetra”.

Szef resortu zapytany został m.in. o wytyczne Związku Nauczycielstwa Polskiego, w których znalazł się postulat, aby to dyrektorzy szkół decydowali o formie zajęć.

Piontkowski stwierdził, że decyzja o wprowadzeniu danego trybu nauczania nie może być tylko „wrażeniem dyrektora". - On nie jest fachowcem od zagrożenia epidemiologicznego. Odpowiednią instytucją jest Państwowy Inspektorat Sanitarny – mówił.
Jak dodał, do placówek zostaną dostarczone m.in. bezdotykowe termometry, maseczki oraz dyspensery do odkażania rąk.
Według szefa MEN stacjonarna nauka w szkołach jest ważna zwłaszcza dla uczniów klas pierwszych, którzy będą mogli spotkać się z wychowawcami i zobaczyć, jak wygląda ich miejsce nauki.

Podejrzenie koronawirusa

Piontkowski mówił również jak powinno wyglądać postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem.
Według zaleceń GIS i minierstwa rodzice przypadku podejrzenia koronawirusa rodzice natychmiast powinni skontaktować się z lekarzem. Ten w razie konieczności zleci wykonanie testu na obecność Covid-19.

Jeśli wynik okaże się dodatni, wówczas dyrektor składa wniosek o wydanie opinii do powiatowego inspektora sanitarnego w jaki sposób zorganizować zajęcia. - Inspektor sanitarny przygląda się sytuacji. Prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Sprawdza krąg osób, które miały styczność osobą zarażoną i te osoby będą musiały udać się na kwarantannę – tłumaczył minister.

Maseczki alternatywą dla zdalnych lekcji?

Minister edukacji mówił również, że alternatywnym rozwiązaniem dla wprowadzania innych trybów nauki niż stacjonarny w poszczególnych szkołach może być np. wprowadzanie obowiązkowego mierzenia temperatury przed wejściem do placówki lub nakaz noszenia maseczek, czy przyłbic podczas przebywania we wspólnych przestrzeniach. - Nasze decyzje oparte są na zagranicznych doświadczeniach oraz raportach Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia, które wskazują, że dzieci nie są łatwym ogniwem roznoszenia choroby – mówił Pionktkowski.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Początek roku szkolnego. Wracają dodatkowe zasiłki opiekuńcze. MEN luzuje zasady sanitarne - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza