Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod znakiem czerwonego krzyża

Sylwia Lis [email protected]
Symbole joanitów zostały wyeksponowane na obecnym budynku Oddziału Psychiatrycznego oraz budynku Zakładu Patomorfologii i Zakładu Mikrobiologii.
Symbole joanitów zostały wyeksponowane na obecnym budynku Oddziału Psychiatrycznego oraz budynku Zakładu Patomorfologii i Zakładu Mikrobiologii. Sylwia Lis
Historia lęborskiego szpitala jest dość dobrze znana. Jej pasjonatem jest Damian Sendrowski, naczelny lekarz lęborskiego szpitala, który od lat zajmuje się przekazywaniem wiedzy na ten temat.

Powszechna opieka medyczna w znaczeniu współczesnym jest znana społeczeństwu dopiero od lat 30. XX wieku.

Znaczny zaś jej postęp następował w czasie wojen, kiedy to szukano szybkiego sposobu na leczenie rannych żołnierzy. Jeszcze na początku XX wieku ludzie umierali powszechnie na takie choroby, jak zapalenie płuc czy zapalenie wyrostka robaczkowego - na lekarza stać było tylko najzamożniejszych. 50-latków traktowano wówczas jako ludzi starych i umierali oni ze starości.

Zaś położenie się do szpitala i poddanie zabiegowi chirurgicznemu stwarzało duże prawdopodobieństwo śmierci. Przyczyna tego jest prosta - nie znano środków dezynfekcyjnych. Jednak zawsze starano się ludzi leczyć, jak i chorych zakaźnie izolować. Tak było również w lęborskiej lecznicy, której historia sięga XVIII wieku.

- Historia szpitalnictwa w Lęborku sięga XVIII wieku - mówi Damian Sendrowski. - Mało który szpital w naszym regionie może poszczycić się podobną spuścizną w zakresie kontynuacji działalności medycznej. Moje zainteresowania oprócz medycyny zawsze związane były z historią - więc naturalnym było odkrywanie przeszłości szpitala, w którym pracuję - twierdzi.

Początek istnienia szpitala ma związek z trądem, na który chorowali ówcześni mieszkańcy. W pierwszej kolejności chodziło o to, aby pomóc chorym i jednocześnie ich odizolować. Dlatego ówczesną lecznicę zlokalizowano poza murami miasta. Dostała nazwę szpitala św. Jerzego i działała w tym kształcie do pierwszej połowy XIX wieku.

Wówczas to szpital w 1824 roku został rozbudowany, zmieniając jednocześnie charakter pacjentów których leczono, gdyż wówczas zajmowano się przewlekle chorymi. Wielkość szpitala nie była imponująca, ponieważ znajdowało się w nim tylko 8 łóżek. Liczba osób leczonych nie wyglądała wówczas również imponująco, bo przeciętnie rocznie leczono w nim 35 osób.

Pod koniec XIX wieku sytuacja uległa jednak poprawie i w 1884 roku miało miejsce otwarcie budynku mieszczącego 35 łóżek, a liczba ta w krótkim czasie wzrosła do 50 lóżek. W latach 1908 -1910 rocznie leczono przeciętnie 464 chorych, co było wynikiem bardzo imponującym. Bardzo poważne zmiany zaszły w szpitalu podczas pierwszej wojny światowej, kiedy to leczono w nim rannych frontowych żołnierzy. Zmienił się również profil leczenia chorych, a dominującą wówczas sztuką było składanie złamanych kości oraz leczenie wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych.

Bardzo duży rozwój szpitala nastąpił w latach 1926-1927. Zakończono wówczas kolejną jego przebudowę. Otwarto ważny wówczas 27- -łóżkowy oddział chirurgiczny, nową salę operacyjną, oddział dziecięcy i oddział o podwyższonym standardzie, czyli dla leczonych prywatnie. W 1938 roku otwarto bardzo nowoczesny oddział chirurgii dziecięcej oraz wprowadzono oddział położniczy. Od tego czasu spora część młodych lęborczan urodziła się w szpitalu(wcześniej ciężarne rodziły w domach z pomocą akuszerki).

W czasie wojny szpital z uwagi na spore oddalenie od frontów nie leczył rannych. Po 1945 roku został przejęty przez Polaków. Co ciekawe, nigdy nie udało się dokończyć budowy oddziału zakaźnego i dezynfekcyjnego, których budowę przerwał wybuch pierwszej wojny światowej.

Historia szpitala w Lęborku wiąże się ściśle z zakonem joannitów, czyli Rycerskim Zakonem Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego, którzy go otworzyli, a potem się nim opiekowali. Zakon powstał jeszcze przed I krucjatą - jego początki sięgają nieformalnego bractwa zawiązanego przy szpitalu św. Jana Chrzciciela, który został założony przez mieszczan z włoskiego państewka Amalfi.

W czasie pierwszej krucjaty szpital okazał się bardzo przydatną instytucją, istniejące przy nim bractwo przekształciło się w zakon rycerski. Działalność zakonu zalegalizowały bulle papieży - Paschalisa II z 1113 roku i Kaliksta II z 1122 roku.

Zakon joannitów miał od początku charakter międzynarodowy i przyjmowano do niego wszystkich szlachetnie urodzonych rycerzy katolickich bez względu na ich narodowość. Szpital joannitów w Lęborku od 1884 r. prowadził dr Bielitz. Joannici słynni są z wprowadzenia nowoczesnego finansowania: częściowa odpłatność pacjentów, za najbiedniejszych pełna refundacja przez magistrat, starostwo lub ubezpieczyciela, dotacje roczne przez magistrat i starostwo oraz Pomorskie Stowarzyszenie Zakonu Joannitów. Zastosowali też nowoczesne leczenie- wprowadzono badania mikroskopowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza