Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek za bezpłatne porady prawne

Joanna Krężelewska [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej rozważają zaprzestanie świadczenia bezpłatnych porad prawnych dla obywateli.
Członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej rozważają zaprzestanie świadczenia bezpłatnych porad prawnych dla obywateli.
Jeśli nie zmienią się przepisy, prawnicy zrezygnują z udzielania bezpłatnych porad. Dziś działalność pro bono nie jest zwolniona z podatku VAT i PIT. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy korzystali lub korzystają z bezpłatnej pomocy prawnej, głównie osób uboższych, których na adwokata czy radcę po prostu nie stać. Członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej rozważają zaprzestanie świadczenia bezpłatnych porad prawnych dla obywateli.

Powód? Przepisy nie zwalniają takich usług z VAT i PIT. Jeśli więc ktoś chce skorzystać z pomocy prawnej pro bono jest zobowiązany zapłacić od niej podatek dochodowy, a prawnik, który takiej porady udzieli, musi odprowadzić VAT.

- Do tej pory Naczelna Rada Adwokacja uzyskiwała od ministra finansów zwolnienie od podatku - tłumaczy Maria Kapsa, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Koszalinie. - W zeszłym roku rozmowy trwały długo, na szczęście zakończyły się korzystnie. Czekamy na decyzję, jak będzie w tym roku.

Jeśli minister nie zwolni usług z podatku, bądź nie zostaną znowelizowane przepisy, radca prawny czy adwokat będą musieli osobie, której za darmo pomagają, wystawić formularz podatkowy PIT-8C. "Przy obecnej wielotysięcznej skali tego typu pomocy można więc mieć pewność, że skutecznie sparaliżuje to świadczenie prawnej pomocy pro bono w Polsce" - czytamy w oficjalnym stanowisku KRRP i NRA.

To problem, z którym prawnicy borykają się od lat. - I natychmiast powinien zostać rozwiązany, bo to po prostu skandal. Zapotrzebowanie społeczne na pomoc prawną jest ogromne - podkreśla Stanisław Diduch, szef Kancelarii Prawniczej Lege Artis, laureatem konkursu "Kryształowe serce radcy prawnego".

- Ja znalazłem rozwiązanie. Ponieważ jestem członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, porad udzielam w biurze powiatowym PSL w Szczecinku, a nie w kancelarii. Kolejki są naprawdę duże. Po porady przychodzą często mieszkańcy wsi, ludzie bezradni, którymi trzeba pokierować. Bezpłatna pomoc prawna to dla nich często jedyna szansa na rozwiązanie problemu.

Potwierdza to Maria Kapsa, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej: - Osób, które korzystają z bezpłatnej pomocy prawnej jest wiele. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której musielibyśmy zrezygnować z działalności pro bono.

Stać się tak niestety może. I to wkrótce. Zdaniem przedstawiciele prezydiów Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej możliwe jest odwołanie cieszących się ogromnym zainteresowaniem akcji, jak na przykład Niebieskiego Parasola czy Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich.

Do szóstej edycję tej drugiej szykują się również członkowie Okręgowej Rady Adwokackiej w Koszalinie. Ma odbyć się 19 maja. Czy będzie? Wszystko zależy od decyzji Ministerstwa Finansów.
 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza