MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podatki za wiatraki niezgodne z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny za gminą Kobylnica

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Krzysztof Głowinkowski
Przepisy dotyczące opodatkowania wiatraków niezgodne z ustawą zasadniczą. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w sprawie znowelizowanych dwa lata temu przepisów. W imieniu swoim i innych samorządów wnioskowała o to gmina Kobylnica, podnosząc między innymi, że prawo nie może działać wstecz.

Mowa o ustawie o odnawialnych źródłach energii, która zaczęła obowiązywać od stycznia 2018 roku. Znowelizowane przepisy zmieniły zasady opodatkowania wiatraków. Jak podkreśla samorząd z Kobylnicy, na korzyść właścicieli i ze stratą dla gmin. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami przywrócone zostało opodatkowanie tylko części budowlanych wiatraka, czyli fundamentu oraz masztu. Inne elementy konstrukcyjne jak turbiny, gondole, łopaty – znów były nieopodatkowane.

Gmina Kobylnica, działając w imieniu 21 polskich samorządów, uznała jednak, że zmiana była niekonstytucyjna i w konsekwencji spowodowała duże kłopoty finansowe dla samorządów. Gminy już wcześniej zaplanowały swoje budżety z większymi wpływami z tytułu podatku od nieruchomości.

Trybunał Konstytucyjny przyjął te argumenty, zauważając jednocześnie, że ustawa nowelizująca nie zawiera żadnych rozwiązań umożliwiających gminom dostosowanie się do nowych regulacji. Byłyby one pomocne przy zminimalizowaniu negatywnych skutków zmiany prawa.
- Wprowadzony przepis powoduje wprawdzie korzystny efekt ekonomiczny dla tych podatników, którzy są właścicielami elektrowni wiatrowych, ale uszczupla budżety gmin, na których terenie znajdują się takie elektrownie - informuje w oficjalnym komunikacie Trybunał Konstytucyjny.

Co więcej, „... ustawodawca mógł ustanowić kwestionowane przepisy wcześniej, bez potrzeby wprowadzania ich z mocą wsteczną. Kwestionowana regulacja doprowadziła do negatywnych następstw dla gmin, których dochody z tytułu opodatkowania elektrowni wiatrowych zostały uszczuplone z mocą wsteczną, co utrudniło im realizację zadań własnych i ostatecznie było niekorzystne dla mieszkańców tych jednostek samorządu terytorialnego". Właśnie przyjęcie prawa działającego wstecz było jednym z powodów, dla którego Trybunał uznał, że ustawa stoi w sprzeczności z art. 2 Konstytucji. Mowa w nim o tym, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

Kobylnica i inne samorządy obliczają, że z tytułu przeprowadzonych zmian przepisów podatkowych w 2018 roku utraciły od 350 do 380 mln zł. Jednocześnie Trybunał dał 18 miesięcy na zmianę przepisów w tym zakresie, aby stały się zgodne z Konstytucją.

- Mam nadzieję, że okres 18 miesięcy przyznany niejako ustawodawcy przez Trybunał na poprawienie dokonanego błędu zostanie dobrze wykorzystany - podkreśla Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica. - Mam na myśli odpowiednią współpracę ze stroną samorządową nad nowymi regulacjami. Najistotniejsze jest to, w jaki sposób zrekompensować uszczerbek w budżetach gmin.

Zobacz także: Nowy mural w Gminie Kobylnica

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza