Mowa o ustawie o odnawialnych źródłach energii, która zaczęła obowiązywać od stycznia 2018 roku. Znowelizowane przepisy zmieniły zasady opodatkowania wiatraków. Jak podkreśla samorząd z Kobylnicy, na korzyść właścicieli i ze stratą dla gmin. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami przywrócone zostało opodatkowanie tylko części budowlanych wiatraka, czyli fundamentu oraz masztu. Inne elementy konstrukcyjne jak turbiny, gondole, łopaty – znów były nieopodatkowane.
Gmina Kobylnica, działając w imieniu 21 polskich samorządów, uznała jednak, że zmiana była niekonstytucyjna i w konsekwencji spowodowała duże kłopoty finansowe dla samorządów. Gminy już wcześniej zaplanowały swoje budżety z większymi wpływami z tytułu podatku od nieruchomości.
Trybunał Konstytucyjny przyjął te argumenty, zauważając jednocześnie, że ustawa nowelizująca nie zawiera żadnych rozwiązań umożliwiających gminom dostosowanie się do nowych regulacji. Byłyby one pomocne przy zminimalizowaniu negatywnych skutków zmiany prawa.
- Wprowadzony przepis powoduje wprawdzie korzystny efekt ekonomiczny dla tych podatników, którzy są właścicielami elektrowni wiatrowych, ale uszczupla budżety gmin, na których terenie znajdują się takie elektrownie - informuje w oficjalnym komunikacie Trybunał Konstytucyjny.
Co więcej, „... ustawodawca mógł ustanowić kwestionowane przepisy wcześniej, bez potrzeby wprowadzania ich z mocą wsteczną. Kwestionowana regulacja doprowadziła do negatywnych następstw dla gmin, których dochody z tytułu opodatkowania elektrowni wiatrowych zostały uszczuplone z mocą wsteczną, co utrudniło im realizację zadań własnych i ostatecznie było niekorzystne dla mieszkańców tych jednostek samorządu terytorialnego". Właśnie przyjęcie prawa działającego wstecz było jednym z powodów, dla którego Trybunał uznał, że ustawa stoi w sprzeczności z art. 2 Konstytucji. Mowa w nim o tym, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.
Kobylnica i inne samorządy obliczają, że z tytułu przeprowadzonych zmian przepisów podatkowych w 2018 roku utraciły od 350 do 380 mln zł. Jednocześnie Trybunał dał 18 miesięcy na zmianę przepisów w tym zakresie, aby stały się zgodne z Konstytucją.
- Mam nadzieję, że okres 18 miesięcy przyznany niejako ustawodawcy przez Trybunał na poprawienie dokonanego błędu zostanie dobrze wykorzystany - podkreśla Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica. - Mam na myśli odpowiednią współpracę ze stroną samorządową nad nowymi regulacjami. Najistotniejsze jest to, w jaki sposób zrekompensować uszczerbek w budżetach gmin.
Zobacz także: Nowy mural w Gminie Kobylnica
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót