Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podglądaliśmy działkowców. Co należy zrobić wczesną wiosną w ogrodzie?

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Działkowcy na ogrodach przy ul. Gdańskiej wzięli się już za pierwsze wiosenne prace.
Działkowcy na ogrodach przy ul. Gdańskiej wzięli się już za pierwsze wiosenne prace. Fot. Magdalena Olechnowicz
Pan Piotr wziął się za przycinanie gałęzi drzewek owocowych, pani Basia porządkuje ogród po zimie i z radością obserwuje jak wschodzi sałata w szklarni, a pani Ela wygrabia stare liście i cieszy się z pierwszych wiosennych kwiatków. Podejrzeliśmy, co wczesna wiosną robią działkowcy na słupskich ogrodach działkowych.

Wiosnę czuć już w powietrzu, stąd na słupskich ogrodach działkowych coraz więcej działkowców. Do południa są to głównie seniorzy, którzy w domu po całej zimie już nie mogą wysiedzieć. Zajrzeliśmy na ogrody działkowe przy ul. Gdańskiej w Słupsku.

Pani Barbara z synem przychodzi głównie po to, aby się relaksować.

- Uporządkowaliśmy ogród po zimie. Przygotowałam ziemię pod sianie i pod nowe sadzonki. Jednak jest jeszcze zbyt błotnista, aby cokolwiek sadzić. Trzeba poczekać. Póki co, przychodzimy tu, aby psychicznie odpocząć i pooddychać świeżym powietrzem bez maseczek - mówi pani Barbara.

Pan Piotr na działce nigdy się nie nudzi. Ledwo przyszedł, od razu zabrał się za przycinanie gałęzi.

- Działkę wziąłem całkiem zapuszczoną, same chaszcze tu były. Teraz jest ładniej, ale mam jeszcze dużo roboty - mówi pan Piotr i zabiera się za przycinanie. - Pyszne jabłka daje ta jabłoń, ale trzeba o nią dbać. Na wiosnę zawsze przycinam gałęzie.

Czeka też już na nie wertykulator.

- Trawa potrzebuje zdrowego powietrza i przestrzeni. Dzięki wertykulacji można pozbyć się martwych liści, łodyg i zbyt rozrośniętych korzeni trawy. Dobrze też spulchnia ziemię, która nadaje się od razu pod sianie - mówi pan Piotr.

Pani Basia pielęgnuje kwiaty.

- Porządkuję ogród po zimie. Suche liście i łodyżki muszę poobcinać, trawa nieco przypleśniała, wiec trzeba ja wygrabić. Wzeszły też pierwsze wiosenne kwiatki. Tyle radości dają! Na razie w ogrodzie niewiele się dzieje, ale zapraszam za miesiąc, dwa. Wtedy będą już pierwsze pędy - mówi pani Basia i zaprasza do swojej szklarni. - Proszę spojrzeć, sałatę już widać. Lada moment rzodkiewka też będzie.

U jej sąsiadki, pani Eli, praca wre.

- Wiatr i śnieg uszkodził szklarnię, wiec muszę folię ponaciągać, dziury pozaklejać - mówi.
Jej ogród jest pełen kwiatów. - Zaraz będę nasadzać kolejne, przesadzać te, które mam. Zawsze jest co robić. Ziemię trzeba przygotować.

Co należy zrobić wiosną w ogrodzie?

Przede wszystkim trzeba zacząć od porządków. Przed zabraniem się do pracy należy ocenić stan ogrodu po zimie. Wraz z nadejściem wiosny do życia budzą się nie tylko rośliny, ale niestety również szkodniki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że marzec to najwyższy czas na ochronę drzewek i krzewów przed chorobami i owadami. W marcu należy podjąć pierwsze kroki przeciw przędziorkom i mszycom, stosując odpowiednie środki ochronne.

Marzec to również czas na to, by zadbać o trawnik. W drugiej połowie tego miesiąca warto użyć nawozu typowo wiosennego, zawierającego sporą ilość azotu, który odpowiada za bujny rozrost trawnika.

Samo nawożenie to jednak nie wszystko, po zimie należy pozbyć się obumarłych części roślin, które nie tylko wpływają negatywnie na wygląd trawnika, ale również ograniczają rozrost trawy.

Najlepiej sprawdzi się do tego wertykulator, którego zadaniem jest wyczesanie z darni i odpowiednie napowietrzenie gleby.Można jednak sobie poradzić grabiami.

Ważne jest też przycinanie drzewek. Każde drzewo owocowe wymaga odpowiedniego przycinania w celu poprawy prześwitu między gałęziami. Należy przede wszystkim usunąć gałązki uschnięte, zdrewniane i chore, trzeba je przyciąć tuż pod zainfekowaną częścią. W dalszej kolejności usuwa się gałązki, które rosną w stronę środka drzewa, co zapewni im lepszy prześwit. Dodatkowo warto przyciąć gałęzie tak, by się nie krzyżowały. W ten sposób drzewo będzie miało odpowiednie warunki do wzrostu.

W drugiej połowie marca można zdjąć folie ochronne z delikatnych krzewów. Ostatnie dwa tygodnie to również czas na dosadzenie drzewek w miejsce tych, które nie przetrwały zimowych mrozów.

Można również pokusić się o przesadzenie drzewek z ubiegłego sezonu. Wykopując drzewko najlepiej wkopać szpadel jak najdalej od rośliny, aby nie uszkodzić korzeni.

Okazje

Wybierz rower idealny na wiosenne przejażdżki

Materiały promocyjne partnera

Zobacz produkty przeznaczone do pielęgnacji

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza