Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podniebna wędrówka w czasie. W piątek w Redzikowie spacer z lotnikami

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Jak zostać pilotem i jak to jest wznosić się w przestworza? Jakie mroczne tajemnice skrywa lotnisko w Redzikowie? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy kolejnej wędrówki w czasie pt. „Podniebne ucieczki”. Wejście na pokład wehikułu czasu, jakim stanie się Lądowisko Kultury w Redzikowie -w piątek, 7 października, o godz. 16. Goście będą karmieni niezwykłymi opowieściami, przyjdą też posiłki w postaci tematycznego prowiantu.

- To będzie odlotowa wędrówka w czasie. Najpierw poszybujemy wysoko, słuchając Jolanty Nitkowskiej-Węglarz, autorki „Wielkiej Historii w małej wsi”, która opowie o mrocznych kartach historii lotniska w Redzikowie - piszą organizatorzy. - Później zaproszeni licealiści ze Słupska i Redzikowa przedstawią kulisy projektu, nad którym pracują. Jego celem jest stworzenie jednego z pierwszych w regionie słupskim archiwów społecznych na bazie wywiadów z zasłużonymi lotnikami i ich rodzinami. Dzięki współpracy z Aeroklubem Słupskim, jednym z organizatorów wydarzenia, młodzi pasjonaci historii odwiedzą lotnisko w Krępie Słupskiej i wcielą się przy użyciu symulatorów lotu w pilotów, a autor/ka najlepszego wywiadu zostanie nagrodzony/a przelotem.

Niewątpliwą atrakcją będzie też spacer wśród samolotów-pomników z doświadczonymi lotnikami ze Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Redzikowie. Swoimi wspomnieniami będą się dzielić m.in. Ryszard Kuras, prezes stowarzyszenia, i 90-letni Alojzy Zgondek, najstarszy z lotników. Chętnie odpowiedzą też na pytania gości.
Powstałemu w 2002 stowarzyszeniu sporo udało się zdziałać dla lokalnej społeczności i dla podtrzymania pamięci o polskich pilotach. Dzięki ich działaniom ocalono od zezłomowania cztery samoloty, które weszły w skład ogólnie dostępnej wystawy plenerowej i które – wraz z panelami edukacyjnymi i pomnikiem pamięci pilotów – stały się atrakcją turystyczną. Członkowie stowarzyszenia dzielą się też swoją pasją historyczną i promują postawy patriotyczne poprzez współorganizowanie wystaw z zasobów IPN oraz spotkań z niezwykłymi osobami. Za wieloletnią działalność w zakresie edukacji historycznej oraz dbałość o zachowanie wiedzy o historii Redzikowa i regionu słupskiego otrzymali w tym roku wyróżnienie od starosty słupskiego w plebiscycie Białego Bociana.

Organizatorami piątkowej wędrówki w czasie pn. „Podniebne ucieczki” są: Centrum Kultury Powiatu Słupskiego, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, Lądowisko Kultury i Aeroklub Słupski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza