Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podniesiony poziom pomocy na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami. Rolnik dostanie więcej. Ostatni dzień na złożenie wniosku

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W tym roku pomoc na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami rolniczymi jest większa.
W tym roku pomoc na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami rolniczymi jest większa. pixabay.com/Myriams-Fotos
Od 3 marca można składać wnioski o wsparcie na „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego”. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadziła zmiany – poziom pomocy podniesiono ze 100 tys. na 150 tys. złotych. Nabór nie potrwa jednak długo, to ostatnie tygodnie na złożenie wniosku. Kto może starać się o dofinansowanie? Gdzie składać dokumenty?

Spis treści

Nabór nie dla każdego. Zobacz, kto dostanie wsparcie

Nabór skierowany jest do rolników, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują inwestycje chroniące wody przed azotanami. Nie każdy jednak może otrzymać pomoc. O wsparcie nie mogą starać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Więcej pieniędzy w tegorocznym naborze

Jak zaznacza ARiMR, w tym naborze wprowadzono zmiany. Limit pomocy na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 wzrósł do 150 tys. zł; wcześniej była to kwota maksymalna w wysokości 100 tys. złotych. Dodatkowo zmodyfikowano sposób rozliczania budowy zbiornika na gnojówkę/gnojowicę lub płyty do przechowywania nawozów naturalnych stałych.

– W tym przypadku mają obowiązywać stawki jednostkowe. Natomiast pozostałe inwestycje będą refundowane jak dotychczas. Dofinansowanie wypłacane będzie standardowo w wysokości 50 proc., a w przypadku gdy inwestycję prowadzi młody rolnik – 60 proc. kosztów kwalifikowanych – przekazuje Agencja.

Ochrona wód przed zanieczyszczeniami rolniczymi. Na co można przeznaczyć pomoc?

Otrzymane dofinansowanie można przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych. Młodzi rolnicy mogą zainwestować w zakup zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Wsparciu będzie podlegał również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Gdzie można ubiegać się o wsparcie? Ostatnie tygodnie naboru

Nabór na „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego” prowadzony jest po raz szósty w ramach PROW 2014-2020. Dotychczas na ten cel wypłacono 225,2 mln zł, które trafiły do ponad 3 tys. rolników. W tym roku nabór trwa miesiąc, od 3 marca do 3 kwietnia. Dokumenty można składać osobiście (lub przez osobę upoważnioną) w oddziałach regionalnych lub powiatowych biurach ARiMR, drogą pocztową lub internetową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza