Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Podpisano umowę na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel
Podpisano umowę na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel Archiwum DB
25 maja 2023 roku w Warszawie, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisała umowę z międzynarodowym konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w celu zaprojektowania i wybudowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To ważny krok w realizacji ambitnego planu Polski dotyczącego produkcji energii jądrowej, której udział w systemie energetycznym ma osiągnąć 25% do roku 2040.

Podpisano ważną umowę na budowę eletrowni jądrowej w Polsce

Umowa, która określa zasady współpracy pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe oraz konsorcjum Westinghouse-Bechtel, jest wynikiem trwających w ostatnich miesiącach intensywnych negocjacji. Zasady te znajdą zastosowanie do kolejnych, komercyjnych umów dotyczących realizacji budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Niezbędne będą m.in. do umowy na zaprojektowanie elektrowni, której podpisanie planowane jest jeszcze w tym roku.

- Podpisana dziś umowa to wynik intensywnych negocjacji, ale przede wszystkim kolejny kamień milowy i wzmocnienie potencjału projektu budowy elektrowni jądrowej. Dziś jesteśmy jeszcze bliżej budowy elektrowni jądrowej w 2026 roku i produkcji energii jądrowej w 2033 roku. Pozwoli nam to zrealizować cel, jakim jest ¼ produkcji energii w polskim systemie energetycznym z energii jądrowej w 2040 r. Cieszymy się, że dołączają do nas partnerzy otwarci na polski wkład – polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców, polskich usług i zaangażowanie polskich pracowników. Przygotowujemy się na to wyzwanie – powiedziała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

- Pół roku temu wybraliśmy najbardziej zaawansowaną technologię reaktorów na potrzeby budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W lutym podpisaliśmy umowę z firmą Westinghouse, której myśl techniczna, rodowód czy wprost technologie znajdziemy w większości elektrowni jądrowych na każdym niemal kontynencie. Teraz na pokładzie będziemy mieć też firmę Bechtel z jej ponad stuletnim doświadczeniem w realizacji najbardziej skomplikowanych megaprojektów energetycznych na całym świecie. Duet tych spółek doprowadził do końca budowę siostrzanych reaktorów w USA. Te doświadczenia dają nam przekonanie, że elektrownia jądrowa na Pomorzu powstanie zgodnie z harmonogramem i spełniać będzie najwyższe parametry bezpieczeństwa i efektywności energetycznej oraz że projekt ten stanie się kołem zamachowym rozwoju technologii i transferu wiedzy, co wielokrotnie podkreślał Pan Premier Mateusz Morawiecki – powiedział Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem silnej więzi, która łączy ze sobą trzy wspaniałe firmy ze Stanów Zjednoczonych i Polski. Tworzą one jeden zespół, którego celem jest wdrożenie najlepszej na świecie technologii, aby pomóc Polsce w budowie elektrowni jądrowej, która zapewni bezpieczną, tanią i czystą energię dla przyszłych pokoleń – mówi Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

- Na naszych oczach rodzi się dziś amerykańskie konsorcjum złożone z bardzo doświadczonych w branży jądrowej spółek, którego celem jest zaprojektowanie i wybudowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jako inwestor będziemy z tym konsorcjum aktywnie współpracować, tak by konsekwentnie osiągać kolejne kamienie milowe w projekcie, aż do momentu oddania elektrowni na Pomorzu do eksploatacji - mówi Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Podpisana umowa jest ważnym etapem prac Polskich Elektrowni Jądrowych w realizacji projektu elektrowni jądrowej. Po uchwale Rządu RP z listopada 2022 roku, dotyczącej wyboru technologii AP1000, i umowie z Westinghouse na prace przedprojektowe, współpraca z konsorcjum Westinghouse-Bechtel stanowi kolejny kamień milowy w projekcie.

Projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest postrzegany jako istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju energetycznego kraju, zapewniającego czystą i niezawodną energię dla przyszłych pokoleń.

CZYTAJ TAKŻE:
Port Gdynia. Czasowe wstrzymanie ruchu statków

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza