Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy jak zostać strażakiem

(map)
Wybieramy Strażaka Roku 2011. Zgłoszenia do 20 maja.
Wybieramy Strażaka Roku 2011. Zgłoszenia do 20 maja. sxc.hu
Strażacy ochotnicy to elita wśród mieszkańców w wielu gminach. Podpowiadamy, jak zostać strażakiem.

Najmłodsi strażacy ochotnicy mają tylko 12 lat. Tyle bowiem wystarczy, aby zostać członkiem drużyny młodzieżowej. Kandydat musi mieć oczywiście zezwolenie rodziców na wstąpienie w szeregi OSP. W drużynie młodzieżowej strażak przebywa do 18. roku życia. Co robi w tym czasie?

- Przepisy nie pozwalają gasić pożarów członkom OSP, którzy mają mniej niż 18 lat - mówi Andrzej Krzywluski, zastępca prezesa OSP w powiecie słupskim. - Praca z młodzieżą w OSP polega najczęściej na zajęciach podobnych, jak choćby w harcerstwie. Młodzieżowcy jeżdżą na szkolenia, zawody strażackie, turnieje wiedzy pożarniczej. Gdy we wsi wybuchnie pożar, młodzież może przypilnować mienia albo pilnować dzieci z rodzin zaangażowanych w gaszenie ognia.

Pełnoletni ochotnik

Gdy strażak młodzieżowiec kończy 18 lat, automatycznie staje się członkiem czynnym OSP. Od tej chwili może jeździć do pożarów. Oczywiście wcześniej musi przejść badania lekarskie. Koszt ich przeprowadzenia pokrywa gmina, na terenie której działa dana jednostka OSP.

- Badania, które przechodzi kandydat do OSP, są bardzo podobne do tych, które przechodzą poborowi do wojska. Badań nie może wykonać zwykły lekarz pierwszego kontaktu. Uprawnienia do nich mają lekarze medycyny pracy - zaznacza Krzywulski.

Jeżeli lekarz stwierdzi u kandydata jakieś niedomagania, na przykład wzroku lub słuchu, kieruje go na badania do lekarza specjalisty. Dopiero gdy specjaliści zdecydują, że człowiek nadaje się na strażaka, zostaje on przyjęty do OSP.

Kandydat na strażaka ochotnika musi spełnić także dwa kolejne warunki. Musi być obywatelem Polski i nie być wcześnie karanym.

Po wstąpieniu do OSP można działać w jej szeregach do 60. roku życia. Określający górną granicę wieku przepis stanowi, że starsi nie mogą brać udziału w akcjach. W zwyczajach jednostek OSP jest jednak to, że seniorzy pełnią funkcje reprezentacyjne, np. prezesów honorowych.

Zasady plebiscytu

Zgłoszenia kandydatów przyjmujemy do piątku, 20 maja włącznie. Kandydatów można zgłaszać na kuponie wyciętym z "Głosu" lub pobranym ze strony serwisu internetowego www.gp24.pl.

Wypełniony i podpisany kupon zgłoszeniowy można dostarczać osobiście, listownie lub e-mailem.

Uwaga! W tym ostatnim przypadku konieczne jest przesłanie skanu lub zdjęcia podpisanego kuponu na adres poczty elektronicznej: [email protected]. W temacie wiadomości e-maila należy wpisać Strażak Roku. Kupony zgłoszeniowe można także przynieść osobiście lub wysłać pocztą na adres: "Głos Pomorza", ul. Henryka Pobożnego 19, 76-200 Słupsk, z dopiskiem Strażak Roku. Wypełniony czytelnie kupon musi być czytelnie podpisany i zawierać numer telefonu osoby zgłaszającej w celu możliwości dokonania weryfikacji. Zgłoszenia niespełniające powyższych warunków nie będą brały udziału w plebiscycie.

Kandydatów można także zgłaszać, wysyłając wiadomość SMS do 20 maja 2011 r. (do godz. 12) na numer telefonu 71466.

Zgłoszenie SMS strażaka zawodowca: GP.SZ imię i nazwisko kandydata, miasto, nazwa jednostki, z którą jest związany.

Zgłoszenie strażaka ochotnika: GP.SO imię i nazwisko kandydata, miasto, nazwa jednostki, z którą jest związany.

Zgłoszenie jednostki OSP: GP.OSP miasto, ulica. Koszt wysłania jednego SMS-a (o treści do 160 znaków) wynosi 1,23 zł z VAT.

Na zgłoszonych kandydatów będzie można głosować za pomocą SMS-ów oraz oryginalnych kuponów od 27 maja do dnia 26 czerwca 2011 r., do godziny 24.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza