Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podrabiał i drukował polskie banknoty. Został skazany na 2 lata

Bogumiła Rzeczkowska bogumił[email protected]
Podrobił co najmniej 155 sztuk banknotów o nominale 100 złotych, 71 – o nominale 20 złotych i 75 banknotów o nominale 10 złotych.
Podrobił co najmniej 155 sztuk banknotów o nominale 100 złotych, 71 – o nominale 20 złotych i 75 banknotów o nominale 10 złotych. Archiwum
Słupski sąd okręgowy łagodnie potraktował mieszkańca Główczyc oskarżonego o podrabianie i puszczanie w obieg fałszywych pieniędzy. Jednak nie uniknie on więzienia.

Według prokuratury, Piotr K., 33-letni mieszkaniec Główczyc, podrabiał i puszczał w obieg polskie banknoty.

Przed sądem oskarżony stanął z zarzutem, że od stycznia do 6 marca 2012 roku w Główczycach razem z innymi, ustalonymi osobami, podrobił co najmniej 155 sztuk banknotów o nominale 100 złotych, 71 - o nominale 20 złotych i 75 banknotów o nominale 10 złotych. Podrobił również po dwadzieścia banknotów o nominale 50 i 20 złotych. Fałszywki przekazał innej osobie w celu puszczenia w obieg. Nie ustalono jednak, gdzie trafiły fałszywe banknoty.

Czytaj również: Ponad 300 podrobionych banknotów w Główczycach i Lęborku

Sprawę drukowania pieniędzy z zamiarem puszczenia ich w obieg ujawnili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego metodami operacyjnymi.
Piotr K. i wspólnicy drukowali pieniądze, posługując się urządzeniem wielofunkcyjnym. Ich sprawy zostały wyłączone do odrębnego postępowania, a współsprawcy są obecnie ścigani listami gończymi.

Piotra K. oskarżono także o wyłudzenie usług telekomunikacyjnych i aparatów telefonicznych. Mężczyzna przy zawieraniu umów posługiwał się podrobionym zaświadczeniem o zatrudnieniu, działając na szkodę Centertel i Play na łączną kwotę prawie 3,5 tysiąca złotych.

Zobacz również: Drukowali fałszywe pieniądze i robili za nie zakupy

- Pieniądze zostały wydrukowane w bardzo prymitywny sposób. Oskarżony przyznał się do tego, ale wyjaśnił, że banknoty potrzebne mu były do gry w Monopol - mówi sędzia Danuta Jastrzębska, rzecznik słupskiego sądu okręgowego.

Fałszerzy pieniędzy kodeks karny nie oszczędza, bo kara jest bardzo wysoka - od pięciu do 15 lat więzienia albo 25. Jednak sąd wziął pod uwagę nieudolność drukarza i skazał go za to na nadzwyczajnie złagodzoną karę dwóch lat pozbawienia wolności. Z kolei za oszukanie operatorów telefonii komórkowej - na rok. Kara łączna to dwa i pół roku, jednak bez zawieszenia.

Przeczytaj również: W Słupsku odbędzie się proces fałszerza banknotów

Wyrok jest zgodny z żądaniem prokuratora, ale obrońca chciał łagodniejszego i już złożył wniosek o uzasadnienie wyroku.

Piotr K. przebywa w areszcie od ponad roku i na razie z niego nie wyjdzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza