Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż z psem lub kotem za granicę? Oprócz odpowiednich warunków dla zwierzęcia, trzeba pamiętać o wymogach. Paszport i chip to podstawa

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Zagraniczna podróż z domowym zwierzakiem? Czemu nie! Trzeba tylko pamiętać o wymogach danego kraju i komfortowych warunkach dla naszego towarzysza.
Zagraniczna podróż z domowym zwierzakiem? Czemu nie! Trzeba tylko pamiętać o wymogach danego kraju i komfortowych warunkach dla naszego towarzysza. pixabay.com/MarPockStudios
Pandemia spowodowała zastój w wielu sektorach, także turystycznym. Szereg obostrzeń, odwołane loty, brak możliwości przemieszczania się – od tego wszystkiego powoli odchodzimy. Granice są otwarte, można podróżować i wcale nie trzeba czekać na wakacje. Wyjazd w okresie zimowym też może być atrakcyjny. Wielu z nas posiada domowe zwierzęta. Nie zawsze jeżdżą z nami i na czas podróży zostają pod opieką zaufanych osób, ale są też sytuacje, gdzie nasz pupil musi wyjechać za granicę. Jak więc wygląda podróżowanie z psem lub kotem?

Spis treści

Bez tego pies i kot nie przekroczą granicy

Zasady dotyczące podróży ze zwierzętami określa Główny Inspektorat Weterynarii. W przypadku psa, kota lub fretki konieczne są odpowiednie oznakowanie zwierzęcia (mikroczip lub czytelny tatuaż wykonany przed 3 lipca 2011 r.), ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz dokument identyfikacyjny.

Dokumentem identyfikacyjnym zwierzęcia umożliwiającym przemieszczanie się po terytorium Unii Europejskiej jest prawidłowo i kompletnie wypełniony paszport UE – podkreśla GIW.

Co istotne, przy podróży do krajów pozaeuropejskich, powrót do UE także umożliwia paszport. Dane muszą być uzupełnione w dokumencie, a szczepienie przeciwko wściekliźnie wciąż musi być ważne. W innym przypadku konieczne jest świadectwo zdrowia, które wydaje urzędowy lekarz weterynarii kraju trzeciego.

Znaczna część państw wymaga aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Trzeba jednak pamiętać, że najpierw załatwiamy czipowanie, a dopiero potem szczepimy zwierzę. Minimalny wiek to 3 miesiące, pupile młodsi nie są objęci dawką i nie mogą podróżować za granicę.

Jak wygląda paszport dla zwierząt? W niektórych krajach obostrzeń jest więcej

Nawet jeśli człowiek nie potrzebuje paszportu do przekroczenia granicy danego kraju, zawsze potrzebuje go zwierzę. Znajdują się tam informacje m.in. o szczepieniach, pobraniach próbek krwi, stosowaniu środków zdrowotnych, gatunku, dacie urodzenia, a także dane kontaktowe właściciela i lekarza weterynarii. Dokument wydaje się raz i obowiązuje przez całe życia psa lub kota.

Niektóre kraje członkowskie Wspólnoty mają dodatkowe wymogi, o których należy pamiętać przed wyjazdem, np. profilaktykę przeciwpasożytniczą lub zakaz przywozu konkretnych ras.

W przypadku przemieszczania psów do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Malty i Norwegii zwierzęta te obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis preparatem zawierającym praziquantel lub inną substancję farmakologicznie czynną, która sama lub w połączeniu posiada udowodnione właściwości ograniczania obciążania dojrzałymi i niedojrzałymi postaciami pasożyta Echinococcus multilocularis u odpowiednich gatunków żywicieli. Profilaktyka przeciwko tasiemcom winna zostać przeprowadzona w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą ich planowanego wprowadzenia do ww. państw członkowskich. Uwaga: zwierzęta przemieszczane między ww. państwami są zwolnione z niniejszego wymogu.

Brak szczepienia? Zwierzę może zostać cofnięte na granicy

Warto pamiętać, że niezastosowanie się do zaleceń może skutkować sankcjami. W trakcie kontroli inspektorzy właściwi dla danego kraju mogą:

  • cofnąć zwierzę do kraju, z którego przyjechało,
  • poddać zwierzę kwarantannie do czasu spełnienia wymogów,
  • w niektórych przypadkach nawet poddać eutanazji.

Koszty ww. czynności urzędowych pokrywa osoba odpowiedzialna. Dla innych zwierzaków takich, jak króliki, chomiki czy myszy nie są określone wymagania i dokumenty, chyba że dane przepisy właściwe dla miejsca określają inaczej. W przypadku gatunków chronionych (określa je Konwencja Waszyngtońska – przyp. red.) muszą one mieć stosowaną dokumentację. Tu informacji udziela już nie Inspektorat Weterynarii, ale Ministerstwo Środowiska.

Podróż do krajów spoza Unii Europejskiej

W przypadku państw spoza UE obowiązują przepisy określone dla danego kraju trzeciego. Niektóre miejsca nie wymagają paszportu, ale musi być specjalne orzeczenie lekarskie, potwierdzające m.in. szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonane minimum miesiąc przed wyjazdem, tak jest chociażby w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Chinach zwierzak automatycznie poddawany jest kwarantannie, może też zostać skierowany na dodatkowe badania.

Źródło: GIW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza