Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstawówki przygotowują się do przywrócenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas I-III

Zbigniew Marecki
Archiwum
Od poniedziałku wychowawcy klas w większości szkół podstawowych będą konsultować się z rodzicami, czy są zainteresowani przysyłaniem dzieci na tego rodzaju zajęcia, bo od ich deklaracji będzie zależała liczba grup organizowanych w szkołach.

Zgodnie z decyzjami rządu od 25 maja szkoły podstawowe w całym kraju będą przywracać zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. MEN tym samym utrzymał obowiązek realizowania podstawy programowej zarówno dla uczniów, których rodzice i opiekunowie zdecydują się na posłanie swoich dzieci do szkół, jak i dla uczniów pozostających w domach. Przygotowano także dodatkowe wytyczne związane z umożliwieniem opieki dla dzieci z klas I-III i organizowaniem konsultacji na terenie szkoły.

Umożliwienie zajęć opiekuńczych w klasach I-III szkoły podstawowej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych rodziców, którzy chcieliby wrócić do pracy. Po otwarciu od 6 maja br. przedszkoli i oddziałów przedszkolnych to kolejny krok rządu w stronę stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół. Według rządu dyrektor szkoły określi szczegółowy sposób sprawowania opieki, jak i prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci, które będą przebywać w szkole. Forma zajęć dydaktycznych jest uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie gminy, w której szkoła się znajduje oraz od możliwości spełnienia wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.

- Zgodnie z wytycznymi rządowymi grupy uczniów mają liczyć 12 osób, z możliwością ich powiększenia o 2 osoby przez organ prowadzący. Z tego powodu od 18 maja będziemy prowadzić konsultacje z rodzicami uczniów klas I-III, aby ustalić, którzy z nich chcą posyłać dzieci do szkoły. Jeśli zainteresowanie będzie duże, to będziemy tworzyć kilka grup w ramach jednej klasy. Jednocześnie będziemy prowadzić nauczanie zdalne, bo pewnie część dzieci nie przyjdzie do szkoły. Zadania do wykonania będą trafiać do wszystkich uczniów - tłumaczy Paweł Dajer, dyr. Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku.

Jak twierdzi MEN, zajęcia wynikające z realizacji podstawy programowej w klasach I-III szkoły podstawowej prowadzić będą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze wychowawcy świetlic szkolnych i w miarę możliwości inni – wskazani przez dyrektora szkoły – nauczyciele. Dyrektor, mając na uwadze warunki organizacyjne, zdecyduje o podziale uczniów do poszczególnych grup i ustali, którzy nauczyciele będą prowadzili zajęcia. Dyrektor szkoły, wspólnie z nauczycielami, oceni stan realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla poszczególnych klas I-III i rozplanuje pozostałe treści do 26 czerwca 2020 r., czyli do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ponadto dyrektor z nauczycielami ustali, czy oraz w jakim zakresie potrzebna jest modyfikacja szkolnego zestawu programów nauczania i dostosuje sposób realizacji podstawy programowej odpowiednio dla uczniów przebywających w szkole, jak i pozostających w domu.

Według MEN liczba godzin przeznaczonych na zajęcia dydaktyczne w szkole w formule stacjonarnej powinna być uzależniona od liczby dzieci, które w tych zajęciach fizycznie uczestniczą. MEN apeluje do samorządów i dyrektorów szkół, by organizacja tych zajęć i ich godzinowy wymiar uwzględniał proporcję uczniów pozostających pod opieką w szkole i tych uczących się w domu.

Zdaniem MEN nauczyciel w ramach swojego pensum może prowadzić zajęcia oraz przygotowywać i przekazywać materiały do kształcenia na odległość. Nauczycielowi, któremu dyrektor na nowo określił organizację zadań, przysługują godziny ponadwymiarowe, jeśli jego tygodniowy wymiar zajęć dydaktycznych zostanie przekroczony.

- Już omówiliśmy wymogi Głownego Inspektora Sanitarnego z przewodniczącą zespołu samokształceniowego dyrektorów szkól podstawowych. Do każdej szkoły na każdy oddział przekazujemy przyłbice dla nauczycieli, a Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rozprowadza materiały ochronne - mówi Anna Sadlak, dyr. Wydziału Edukacji w słupskim ratuszu.

Zobacz także: Szkoła Podstawowa nr 6 w Słupsku ma nowy plac zabaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza