Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie plebiscytu „Pociąg do Kultury”. Podczas gali wręczono statuetki zwycięskim szkołom

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Plebiscyt powrócił po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Przypomnijmy, że celem plebiscytu jest stworzenie pomostu pomiędzy Bałtycką Galerią Sztuki Współczesnej, a placówkami oświaty, który stwarza przestrzeń do współpracy, polegającej na zachęceniu grup zorganizowanych, ale także poszczególnych uczniów i nauczycieli, do uczestnictwa w działaniach edukacyjnych oferowanych przez galerię
Plebiscyt powrócił po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Przypomnijmy, że celem plebiscytu jest stworzenie pomostu pomiędzy Bałtycką Galerią Sztuki Współczesnej, a placówkami oświaty, który stwarza przestrzeń do współpracy, polegającej na zachęceniu grup zorganizowanych, ale także poszczególnych uczniów i nauczycieli, do uczestnictwa w działaniach edukacyjnych oferowanych przez galerię Krzysztof Piotrkowski
„Pociąg do kultury” to plebiscyt, który organizuje Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej dla słupskich i usteckich szkół oraz przedszkoli. VIII edycję podsumowano dziś o godz. 11 w Galerii Kameralnej przy ul. Partyzantów w Słupsku, gdzie organizatorzy i przedstawiciele władz lokalnych wręczyli nagrody najbardziej zaangażowanym placówkom i uczniom.

Plebiscyt powrócił po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Przypomnijmy, że celem plebiscytu jest stworzenie pomostu pomiędzy Bałtycką Galerią Sztuki Współczesnej, a placówkami oświaty, który stwarza przestrzeń do współpracy, polegającej na zachęceniu grup zorganizowanych, ale także poszczególnych uczniów i nauczycieli, do uczestnictwa w działaniach edukacyjnych oferowanych przez galerię.

Młodzież szkolna (ale i nie tylko, bo tegoroczną edycję udziałem zaszczycili słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku) biorąca udział w programie, pod okiem specjalistów, miała okazję pobierać lekcje o aktualnych wystawach BGSW, brać udział w warsztatach fotograficzno-filmowych, rzeźbiarskich, z ceramiki czy sitodruku. Część z przeprowadzanych zajęć, ze względu na pandemiczne obostrzenia, odbywała się jeszcze online. Nie przeszkodziło to jednak organizatorom w realizacji ciekawych prelekcji.

- Nie ma nic ważniejszego niż obecność w Galerii. Cały czas pracujemy nad tym, żeby większa liczba odbiorców do nas przychodziła – od tych najmłodszych do najstarszych. To był bardzo trudny czas dla wszystkich, jak wiemy, i dzięki naszym wspaniałym edukatorkom, (...) można było oglądać nasze wystawy przed komputerem, czego już chyba wszyscy mamy dosyć i cieszymy się, że nie musimy spotykać się online. Wtedy to był czas, który to wymusił, stawiliśmy temu czoła i wyszło wspaniale – powiedziała dyrektorka BGSW, Edyta Wolska.

W imieniu Miasta Słupska głos zabrała wiceprezydent, Marta Makuch. Podkreślała znaczenia sztuki w życiu młodego człowieka i dziękowała organizatorom.

- Chciałabym wam drogie panie podziękować, bo to jest bardzo ważne, że od małego uwrażliwiacie młode pokolenie na sztukę, ale też oswajacie. Sztuka Współczesna jest absolutnie dla każdego, dla każdej osoby – mówiła prezydent. - Każda sztuka czyni nas osobami bardziej wrażliwymi, co w dzisiejszych czasach wydaje się szczególnie ważne – dodaje.

Po krótkiej prezentacji podsumowującej przebieg zajęć i warsztatów w ramach tegorocznej edycji plebiscytu, nastąpiło uroczyste wręczenie statuetek i nagród w trzech kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe oraz szkoły ponadpodstawowe i uczelnie. Oprócz przechodniej statuetki, placówki, które uzyskały największą liczbę punktów w roku szkolnym, otrzymały także miano „Maszynisty kultury”.

W kategorii I z liczbą 40 punktów zwyciężyło Przedszkole nr 7 „Kolorowe Kredki” w Słupsku. W kategorii szkół podstawowych, zdobywając 100 pkt., zwycięstwo odniosła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku. Było to trzecie zwycięstwo tej szkoły w swojej kategorii, dlatego przyznano jej statuetkę na stałe. Spośród szkół średnich, najwięcej punktów (163) uzyskało I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku.

Nagrodzone zostały również szkoły, które o włos przegrały rywalizację o pierwsze miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego w Ustce (po 90 punktów).

Organizatorzy przyznali indywidualne wyróżnienia najbardziej zaangażowanym uczniom: Amelii Hinc (I LO w Słupsku), Alicji Piątak (I LO Słupsk), Rozalii Szapiel (ZST Drzewniak). Podziękowania złożono też słupskim nauczycielom szczególnie zaangażowanym w działania edukacyjne w ramach plebiscytu: Monice Kostrzewskiej, Renacie Gwardzik, Irenie Dwulit, Aldonie Feszler, Małgorzacie Adamczuk, Wandzie Kowalik.

W VIII edycji plebiscytu wzięły udział 34 szkoły i przedszkola ze Słupska i Ustki. Galerie BGSW odwiedziło 1516 uczniów (1328 w Słupsku i 188 w Ustce). Odbyły się 44 lekcje o sztuce, 16 zdalnych lekcji o sztuce (w czasach obostrzeń) oraz 30 spotkań na wystawach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza