Podsumowanie półrocza w trójmiejskiej mieszkaniówce

Materiał informacyjny PRSC
Ogłoszenie programu „Bezpieczny Kredyt 2%” i zmiana sposobu liczenia zdolności kredytowej spowodowały, że w biurach sprzedaży pojawiło się więcej osób szukających tańszych lokali, a sprzedaż w Trójmieście wzrosła najsilniej w segmencie mieszkań popularnych, najbardziej uzależnionym od dostępności kredytów mieszkaniowych.

II kwartał 2023 r. przyniósł wyraźny wzrost popytu w Trójmieście, aż 2,4 tys. lokali znalazło nabywców. Podobny, tak wysoki poziom sprzedaży miał miejsce w Trójmieście w III i IV kwartale 2021 r. Obecny wynik sprzedaży jest lepszy w porównaniu do poprzedniego kwartału aż o 67,3% i tyle samo procent w ujęciu rok do roku.

- Już od kilku miesięcy obserwujemy rosnące zainteresowanie ofertą mieszkań, które spełniają wymogi programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Klienci już wcześniej planujący z niego skorzystać teraz przeszli do etapu realizacji zakupu. Jest wśród nich wielu młodych, pracujących dorosłych, którzy często przy wsparciu finansowym rodziców w zakresie wkładu własnego chcą teraz dokonać zakupu mieszkania, choć bez oferty tańszego finansowania raczej nie decydowaliby się na to w tym momencie – mówi Magdalena Wróbel, Dyrektor Oddziału Trójmiejskiego PZFD. Dodaje, że rynek po stronie popytowej wyraźnie się ożywił.

Do sprzedaży wprowadzono blisko 1,4 tys. jednostek i był to najwyższy wynik nowej podaży od roku, nadal jednak znacznie niższy niż średni kwartalny wynik z lat 2019-2022, który oscylował pomiędzy 1,6 tys. a 2,6 tys. jednostek kwartalnie. Prawie dwukrotna przewaga liczby sprzedanych jednostek nad nowowprowadzonymi w I poł. 2023 r. sprawiła, że oferta na koniec czerwca spadła do poziomu 7,2 tys. mieszkań. Spowodowało to, że wskaźnik wyprzedaży oferty (liczony na wyniku z bieżącego kwartału) wyniósł 2,9 kwartału, co świadczy o nadwyżce popytu i wyjściu trójmiejskiego rynku ze stanu nierównowagi.

Średnie ceny mieszkań w Trójmieście na nowo zaczęły szybciej rosnąć (w 2022 r. widoczne było spowolnienia tempa wzrostu). W II kwartale 2023 średnia cena ofertowa była wyższa o 4,9% kwartał do kwartału i wyniosła 13,3 tys. zł/m kw.

- Z drugiej strony obserwujemy dość ograniczoną podaż, zwłaszcza w zakresie mieszkań gotowych i z krótkim terminem odbioru. Zainteresowaniem klientów cieszą się zarówno najlepsze, śródmiejskie lokalizacje, jak i oferta mieszkań w miastach satelickich Trójmiasta. Nadal aktywny jest też klient inwestycyjny. Dodatkowo wysoka inflacja negatywnie wpływa na nastroje społeczne i zniechęca posiadaczy gotówki do „trzymania pieniędzy”, przenosząc ich zainteresowanie na rynek nieruchomości. Warto zaznaczyć, że grunty są obecnie bardzo drogie i nie widać tutaj szans na spadek cen – dodaje Magdalena Wróbel. Wskazuje również, że obecnie stabilne, choć bardzo wysokie koszty wykonawstwa i materiałów budowlanych mogą wpływać na dalszy wzrost cen.

Umiarkowany optymizm

Deweloperzy wybudowali w ciągu ostatnich 10 lat ponad milion mieszkań, znacząco przy tym zasilając budżet państwa, bowiem 10% PKB to właśnie wkład branży deweloperskiej. Nie zmienia to jednak faktu, że obecny pozytywny trend w zakresie popytu na mieszkania, rozwiązuje problem tylko na chwilę.

Luka mieszkaniowa może sięgać od 2 do 3 mln lokali. Należałoby znacząco wpłynąć na wzrost podaży poprzez uproszczenie procedur urzędniczych i eliminację uznaniowości urzędniczej czy uwolnienie gruntów zarezerwowanych pod program Mieszkanie Plus.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że obecnie proces budowy mieszkań rozkłada się na 5 lat. To stanowczo za długo przy zestawieniu potrzeb Polaków czekających na wymarzone mieszkania z realiami inwestorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podsumowanie półrocza w trójmiejskiej mieszkaniówce - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza