Podsumowanie XX kolejki Polskiej Ligi Koszykówki

Debiut w polskiej lidze Antonio Burksa (z prawej) największe wrażenie zrobił na Tonym Lee (z lewej) z Noteci Inowrocław... Fot. Dominik Fijałkowski (Gazeta Pomorska)
W meczu na szczycie ekstraklasy koszykarzy między mistrzem Polski Asseco Prokomem Sopot, a wicemistrzem Polski PGE Turowem Zgorzelec wielkich emocji nie było, bo gospodarze kontrolowali przebieg spotkania i wygrali 77:65. Oto nasze podsumowanie kolejki.

Liczby: porażka w Sopocie była czwartą z rzędu porażką wicemistrza Polski, który szuka trenera po rozwiązaniu kontraktu z Saso Filipovskim zdyskwalifikowanym przez Polską Ligę Koszykówki na trzy miesiące. 15 - punktów uzyskał w meczu ze Zgorzelcem Przemysław Zamojski, 22-gracz Asseco Prokomu.

Miał 5 zbiórek i 3 asysty. Passę pięciu wygranych z rzędu Bank Basketu Kwidzyn pod wodzą Andreja Urlepa przerwała Polpharma Starogard Gd., pokonując Basket w Kwidzynie 96:88. 8 - raz z rządu przegrali koszykarze Victorii Górnika Wałbrzych na wyjeździe. Grali w Warszawie bez chorego trenera Andrzeja Adamka i kontuzjowanego Marcina Stefańskiego ulegli Polonii 70:76. Szóste zwycięstwo z rzędu odniosła Kotwica Kołobrzeg. Pokonała w Koszalinie AZS 86:80.

Cytaty: - naszej przegranej zadecydowały dwa słabe początki - w pierwszej i trzeciej kwarcie - powiedział Andrej Urlep, szkoleniowiec Basketu. - Musieliśmy walczyć od pierwszej minuty. Nie mogliśmy odpuszczać, bo Basket wykorzystywał każdy nasz przestój. Jest lepiej, ale jeszcze dużo pracy przed nami - podsumował Grady Reynolds, skrzydłowy Znicza Sokołów Jarosław, po wygraniu z Basketem Poznań 80:74.

- To naprawdę długa droga. Dla mnie zaczęła się już w szkole podstawowej, gdzie wybrałem klasę z rozszerzonymi zajęciami z koszykówki. Po drodze była jeszcze piłka nożna we Wrześni, ale zostałem przy baskecie - Łukasz Koszarek po początkach swojej koszykarskiej drogi, po pokazowym meczu w Krośnie. W nim Anwil pokonał 97:52 tamtejszy MOSiR.

Powraca stare: były znany reprezentant Polski, legenda Górnika Mieczysław Młynarski poprowadził wałbrzyszan pod nieobecność Andrzeja Adamka w stolicy.
Powraca nowe: W połowie spotkania w Warszawie kibice, którzy wypełnili halę w komplecie, obejrzeli atrakcyjny show - pokaz wsadów piłki do kosza w wykonaniu grupy Crazy Dunkers.
Czarni w statystykach

Punkty: 1. Alan Daniels (Atlas Stal) - 19, 36. Marcin Sroka (Energa Czarni) - 10,7. Celne rzuty za trzy: 1. Tony Weeden (Basket Kwidzyn) - 3,7, 12. Sroka - 1,9. Zbiórki w obronie: 1. Kyle Landry (Sportino) - 7,9. 32. Demetric Bennett (Energa Czarni) - 3,4. Zbiórki w ataku: 1. Landry - 3,4. 20. Paweł Leończyk (Energa Czarni) - 1,7.