MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka cen produktów w koszalińskich sklepach

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Najgorsze jest to, że więcej musimy płacić za chleb (o 3,3 %), który kupujemy codziennie i bez którego w żadnym domu nie sposób się obejść.
Najgorsze jest to, że więcej musimy płacić za chleb (o 3,3 %), który kupujemy codziennie i bez którego w żadnym domu nie sposób się obejść.
W sklepach prawie wszystko drożeje. Ceny owoców biją wszelkie rekordy, mogą przyprawić o szybsze bicie serca. Coraz więcej musimy płacić za mięso. I tak jest w całej Polsce.

- Przecież w czerwcu kilo truskawek i to wożonych przez pół Polski kosztowało 6 zł - mówi Janina Nowaczyk, emerytka z Koszalina.

- A teraz za nie trzeba dać dwa razy tyle albo i więcej. Kilogram czereśni jest po 14 - 15 złotych. Przecież parę tygodni temu był po 10-12 złotych. Liczyłam, że w sezonie potanieją, a tu taka niemiła niespodzianka. Skąd te ceny? To ja wolę kupić banany za 3 - 4 złote.

Zresztą u nas drogie są nie tylko owoce. W ostatnim czasie zauważyłam, że mocno podrożała czekolada. Niedawno tabliczkę "Wedla" czy "Goplany" można było dostać za 2,49 zł, a nawet w promocji za 2,29 zł. Teraz trzeba płacić za jedną ponad 3 złote.

Mięso, jak zwykle latem z Koszalinie, też mocno drożeje. Widać, że jest większy popyt na nie, bo dużo kupują ośrodki wczasowe. W czerwcu w promocji kilo łopatki wiele sklepów oferowało po 9 zł, schabu bez kości po 12-13 zł. Teraz ceny mięsa skoczyły o parę złotych. Niedawno kostkę masła można było kupić w promocji za 2,80 - 3 zł. Teraz kosztuje średnio o 1 zł więcej. Podrożała też mocno kawa.

Tym razem spisaliśmy ceny w czterech sklepach w Koszalinie: w "Torgu", "Sano", "Tesco" i "Biedronce" oraz w jednym - w "Intermarche" w Białogardzie. Sprawdziliśmy, jak zmieniły się przez ostatni miesiąc. Faktycznie widać, że wiele podstawowych artykułów spożywczych podrożało. Może nieznacznie, bo o parę procent, ale tylko przez 30 dni.

Najgorsze jest to, że więcej musimy płacić za chleb (o 3,3 %), który kupujemy codziennie i bez którego w żadnym domu nie sposób się obejść. Najbardziej, bo o 11,6 %, poszybowała w górę cena czekolady.

O 7,3 % podrożał schab bez kości i o 4,3 % kurczaki. Tanio obiadu z mięsem się nie ugotuje. Jeśli chcemy przerzucić się na naleśniki, czy pierogi, to też czeka nas niemiła niespodzianka. Za mąkę przyjdzie nam zapłacić o 5 % więcej, za jajka - o 4,7 %, za masło - 5,7 %, a za twaróg - o 6,2 %. Mleko też więcej kosztuje, ale na szczęście tylko o 0,8 %.

Jak zwykle latem drożeją napoje, woda mineralna tym razem o 3,1 %. Ziściły się niestety zapowiedzi ekonomistów, że w tym roku mocno podrożeje kawa. Za ćwierćkilową paczkę zielonego Jacobsa musimy dać o 5,8 % więcej.

Latem możemy jeść zamiast mięsa dużo warzyw. Jednak trzeba uważać na pomidory. Te są o 6 % droższe niż były w czerwcu i ich cena wciąż idzie w górę. W ostatni wtorek na targowisku za kilogram żądano 4 - 5 złotych.

Potaniały za to ogórki (o 14,4 %), pomarańcze (o 12,6 %) i ziemniaki (aż o 33,9 %). To jednak nic dziwnego, bo przecież powinny teraz tanieć. Jest na nie sezon. Cieszy, że po wielkim zamieszaniu z cukrem i wiosennym wywindowaniu cen, ten ostatnio potaniał, średnio o 5,5 %.

- Jak obserwowałam wiosną, co się wyprawia z cukrem, to się bałam, że jego cena latem mocno pójdzie w górę - mówi Monika Torawska, księgowa z Koszalina.

- Teraz wiele osób robi kompoty, soki, dżemy, a do tego cukier jest niezbędny. Na szczęście mimo to, teraz nawet tanieje. Tylko widzę, że tam, gdzie jest najtańszy, to czasem go brakuje. Ostatnio nie było go w "Biedronce" tylko została cena 3,47 zł, a sprzedawcy twierdzili, że "nie dowieźli, ale ma być". Pojechaliśmy więc z mężem do "Tesco". Tam wzięliśmy całe dziesięć kilo, ale dzięki temu jedna paczka wyszła nam po 3,44 złotego.

Tym razem, przygotowując nasz "Koszyk" spisaliśmy też ceny produktów, na podstawie których swój koszyk przygotowuje portal Wirtualna Polska. Zrobiliśmy to, aby przekonać się, jak wypadają Koszalin i Białogard na tle innych polskich miast.

Pod lupę wzięliśmy 11 produktów z koszyka Wirtualnej Polski. I tak w sklepach warszawskich można dostać:

kilogram kiełbasy podwawelskiej od 9,99 do 18,99 zł, a u nas taniej, bo od 7,99 do 14,99 zł

kilogram schabu bez kości - od 12,99 do 21,99 (u nas 15,99 - 20,99) zł

kilogram cukru od 3,32 do 4,99 (u nas 3,49 - 3,79) zł

10 jajek - od 3,19 do 5,79 (u nas 3,49 - 4,49) zł

litrowy karton mleka Łaciatego - od 2,29 do 2,89 (u nas 2,25 - 2,79) zł

200 gramów kawy Nescafe Classic - od 16,59 do 20,99 (u nas 16,99 - 18,49) zł

paczka Delicji szampańskich - od 2,74 do 3,99 (u nas 2,99 - 3,69) zł

opakowanie Ptasiego mleczka - od 8,99 do 12,99 (u nas 9,89 - 12,99) zł

kilogram pomarańczy - od 2,99 do 6,99 (u nas 3,47 - 4,69) zł

pół litra wódki Sobieski - od 20,99 do 23,99 (u nas 20,99 - 23,90) zł

dwulitrową butelkę Coca Coli - od 4,56 do 4,99 (u nas 4,19 - 4,99) zł

Słowem u nas nie jest źle. Nasze ceny trzymają się w normie, raczej są zbliżone do niższych niż do wyższych stawek, a w żadnym przypadku ich nie przekraczają. Tylko, czy możemy cieszyć się z tego, że gdzie indziej jest jeszcze drożej? Raczej marna to pociecha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza