Podwyżki stóp procentowych nie należy się spodziewać

dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek
dr Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek, ekonomistka
dr Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek, ekonomistka Konfederacja Lewiatan
Udostępnij:
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu 2017 r. o 2,0 proc. r/r, oraz o 0,3 proc. w stosunku marca br. - podał GUS.

Ceny żywności i paliwa ciągle decydują o inflacji. Ich wzrost w kwietniu 2017 r. wpłynął w 70 proc. na wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jednak widać już wygaszanie tego trendu. Ceny żywności w stosunku do marca nie zmieniły się, mimo okresu świątecznego. A ceny paliwa w stosunku do marca spadły o 0,9 proc.

Oznacza to, że najsilniejsze wzrosty cen w tych dwóch najważniejszych dla gospodarstw domowych i gospodarki obszarach mamy za sobą. Ceny żywności zapewne wzrosną jeszcze w maju i czerwcu ze względu na okres nowalijkowy. Ale w 2. połowie roku będą one już rosły znacznie wolniej.

Wygasać będzie także dynamika wzrostu cen paliwa. Ograniczenie wydobycia ropy naftowej przez kraje OPEC od stycznia 2017 r. nie wpłynęło bowiem na wzrost cen tego surowca. Wręcz przeciwnie, w wyniku zwiększenia produkcji ropy w USA, jej ceny na światowym rynku w ciągu ostatnich 3 miesięcy spadły o ok. 10 proc. Ponadto nie wiadomo, czy kraje OPEC przedłużą ograniczenie wydobycia na drugą połowę 2017 r. (decyzja prawdopodobnie w końcu maja). Nawet jeśli podejmą taką decyzję, to nie wpłynie to w silny sposób na ceny ropy.

W kwietniu mieliśmy za to relatywnie silny wzrost cen związanych z użytkowaniem mieszkania, w tym wzrost cen nośników energii. To efekt wprowadzenia nowych taryf na gaz. Wzrosły także opłaty za wywóz śmieci oraz zaopatrywanie w wodę oraz usługi kanalizacyjne. Na szczęście kolejnych podwyżek cen tych usług należy spodziewać się najwcześniej w przyszłym roku.
Wszystko wskazuje na to, że inflacja osiągnęła swoje maksimum, i w kolejnych miesiącach nie będzie przekraczać poziomu 2 proc., a w całym 2017 r. nie powinna być wyższa niż 1,8 proc. Rację ma zatem Rada Polityki Pieniężnej wskazując na brak podstaw do podnoszenia stóp procentowych. Nawet kosztem utrzymywania się ich dodatnich realnych poziomów.

Obejrzyj wideo:

Prezydent: "Powinniśmy wybierać moment przejścia na emeryturę"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Podwyżki stóp procentowych nie należy się spodziewać - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie