Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemne śmietniki w centrum Słupska mają rozwiązać weekendowe problemy z nadmiarem odpadów

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Czytelnik / Łukasz Capar / Czytelniczka Anna
1.368.674 złotych planuje wydać Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Słupsku na stworzenie w tym roku 5-6 dużych podziemnych śmietników w centrum miasta oraz na akcję edukacyjno-informacyjną wraz z aplikacją na smartfony słupszczan.

Decyzja w tej sprawie należy do radnych. Z problemem zmierzą się na środowej sesji rady miejskiej. A sprawa wcale nie należy do błahych. W zamierzeniu ma bowiem wpłynąć na czystość w centrum miasta i przełożyć się na lepsze gospodarowanie odpadami w naszym mieście. Zdaniem urzędników może, szczególnie w weekendy śmieci nie będą walać się w miejscach publicznych, gdy wysypują się z przepełnionych pojemników.

Po pierwsze, jak czytamy w projekcie uchwały: "zaplanowano akcję edukacyjno-promocyjną w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami, zakup materiałów promujących ograniczenie wytwarzania odpadów i gospodarkę w obiegu zamkniętym, zakup i udostępnienie mieszkańcom aplikacji (na smartfony i stronę internetową Miasta) pomagającą w segregacji odpadów oraz podpowiadającą jak z nimi postępować (kwota 268.674,- zł)".

Najważniejszą jednak częścią planu jest wydanie miliona i stu tysięcy złotych na budowę pojemników podziemnych do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych usytuowanych w przestrzeni publicznej, konkretnie na terenach parków i skwerów. Będą one dostosowane do segregacji odpadów na poszczególne frakcje.

- Chcemy w ten sposób wypróbować nowoczesne rozwiązanie przy jednoczesnej kontynuacji edukacji mieszkańców w zakresie konieczności stosowania zasad segregacji.Dodatkowo, podziemne pojemniki będą estetyczne, nie będą w żaden sposób burzyły wyglądu przestrzeni publicznej, idealnie spełniając funkcję gromadzenia odpadów. Dzięki swojej pojemności (od 3 do 5 m sześciennych) mogą zgromadzić dużą ilość odpadów uzupełniając istniejącą infrastrukturę i jeszcze bardziej zabezpieczając miasto w zakresie porządku i czystości.Zakładamy powstanie 5 lub 6 takich miejsc gromadzenia odpadów - tłumaczy Monika Rapacewicz, rzeczniczka słupskiego ratusza.

Kluczową kwestią podziemnego śmietnika jest uwarunkowanie techniczne. Większa część pojemnika będzie umieszczona pod ziemią. Na zewnątrz będą znajdować się swego rodzaju włazy/wrzutnie, przez które będzie można wrzucić odpady. Jak zwykle w przypadku miejsc gromadzenia odpadów należy spodziewać się kolorów, którymi oznakowane będą odpowiednie frakcje, tak by słupszczanie wiedzieli, gdzie wrzucać odpowiednie odpady.

- Wiemy, że w innych miastach także są prowadzone tego typu inwestycje i cieszą się popularnością. Pierwsze sygnały, jakie docierają do naszego Urzędu świadczą o tym, że mieszkańcy pozytywnie odnoszą się do tego pomysłu.

Obsługa takich pojemników będzie wyglądała inaczej niż w przypadku standardowych, jednak PGK Słupsk jest przygotowane do prowadzenia takich działań i opróżniania napełnionych zbiorników z wykorzystaniem specjalnego sprzętu.

Na ten moment nie możemy wskazać dokładnej lokalizacji, gdzie spotkamy takie podziemne śmietniki, jednak jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, uruchomione zostaną jeszcze w roku bieżącym. Pracujemy aktualnie nad tym, aby umiejscowienie pojemników było zarówno dogodne dla mieszkańców, odpowiednio uzupełniało "naziemne" śmietniki, a jednoczenie nie kolidowało np. z uzbrojeniem podziemnym, zadrzewieniem oraz umożliwiało swobodny dostęp służbom PGK. Wstępnie możemy mówić o przestrzeniach parków, centrum miasta, czy terenów zielonych. Spodziewamy się też,że takie śmietniki będą też znakomitym rozwiązaniem w miesiącach letnich, np. w weekendy, kiedy ilość śmieci zdecydowanie wzrasta - tłumaczy rzeczniczka urzędu.

Zobacz także: Regipsy, płytki i cement. Ktoś wyrzucił śmieci do lasu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza