Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogranicze. Kształcimy, ale mniej zarabiamy

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Andrzej Szkocki
Na pograniczu jest znacznie więcej osób powyżej 50 roku życia niż osób, które nie przekroczyły 25 lat. Ale korzystniej sytuacja wygląda po stronie polskiej, zarówno w kwestiach wieku mieszkańców jak i gęstości zaludnienia.
Na pograniczu jest znacznie więcej osób powyżej 50 roku życia niż osób, które nie przekroczyły 25 lat. Ale korzystniej sytuacja wygląda po stronie polskiej, zarówno w kwestiach wieku mieszkańców jak i gęstości zaludnienia.
U nas więcej osób kończy studia, ale po zachodniej stronie wciąż się lepiej zarabia. Za Odrą najbardziej poszukiwani są architekci i inżynierowie budownictwa, w Polsce - monterzy.

 Pasewalk na zlecenie Federalnego Ministerstwa Komunikacji, Budownictwa i Rozwoju Miast wykonał "Analizę dostępności siły roboczej na pograniczu polsko-niemieckim". Dotyczy obszaru, który będzie odgrywał coraz większe znaczenie gospodarcze.

Regionalna sieć gospodarcza

Instrumentem wspierającym znaczenie regionu jest zainicjowana przez Pasewalk, Anklam, Prenzlau i Szczecin regionalna sieć gospodarcza PAPS. Badania służyć mają inwestorom, którzy chcą stworzyć nowe miejsca pracy, rozbudować firmy. Muszą wiedzieć, jak przedstawia się rynek pracy, przede wszystkim jakie są możliwości pozyskania odpowiednich specjalistów.

 Pogranicze: specyfika rynków pracy

- Po niemieckiej stronie nie ma tylu świetnie wykształconych specjalistów, natomiast u nas są niższe płace - zauważył na spotkaniu w Pasewalku Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - W przyszłym roku zniknie bariera dla Polaków szukających pracy, zaczną wypełniać się luki po obu stronach granicy, będzie szansa na pojawienie się nowych inwestorów w całym regionie.

Przeczytaj także: Szczcin/Loecknitz. Gramy w europejskiej drużynie

 Po obu stronach granicy pensje są niższe niż na pozostałych obszarach Niemiec czy Polski. Ale średnia płaca po stronie polskiej stanowi 40 proc. płacy niemieckiej. Krajowy produkt brutto w Meklemburgii Pomorzu Przednim, choć znacznie niższy od średniej niemieckiej, jest wyższy w porównaniu z Zachodniopomorskiem.

Potrzeba specjalistów 

Główne gałęzie gospodarki, na badanym obszarze to: turystyka, obróbka metali, budowa maszyn, usługi, przemysł spożywczy, rolnictwo i leśnictwo, przemysł budowlany.

W Niemczech najwięcej ofert pracy jest dla architektów, inżynierów budowlanych, specjalistów z zakresu chemii, fizyki i biologii. Najtrudniej prace będzie znaleźć specjalistom z zakresu rolnictwa i leśnictwa. Po naszej stronie poszukuje się monterów, inżynierów rolnictwa i ochrony środowiska, architektów i inżynierów budowlanych, technologów budowy maszyn.

U nas więcej absolwentów

Istotną różnicę stanowi liczba absolwentów wyższych uczelni. Po stronie polskiej jest ona znacznie wyższa niż po niemieckiej. Ale w przypadku absolwentów szkół średnich i zawodowych sytuacja jest odwrotna.

 W Polsce jest duża liczba uczących się na studiach zaocznych, mamy też do czynienia z prywatyzacją uczelni. Po niemieckiej stronie znajdują się wyłącznie państwowe wyższe uczelnie. Po naszej stronie wśród 14 uczelni - 10 jest prywatnych.

 Urzędy pracy tu i tam są odpowiedzialne za wypłacenie zasiłków dla bezrobotnych, porady i pośrednictwo pracy. Oferują kursy i szkolenia. W Niemczech urząd pracy zajmuje się pośrednictwem pracy dla osób będących od krótkiego czasu bezrobotnymi. Długotrwale bezrobotnym pomagają JobCenter i inne urzędy. Popularne są tam ponadto prywatne pośrednictwa pracy.

Pogranicze Badania objęły obszar gospodarczy wokół Szczecina, sześć niemieckich oraz tyleż polskich samorządów z Meklemburgii Pomorza Przedniego, Brandenburgii oraz województwa zachodniopomorskiego. Teren zamieszkuje blisko 1,3 mln osób z czego ok., 775 tys. żyje po stronie polskiej.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza