Strażnicy graniczni przedstawili uczniom zadania oraz strukturę Straży Granicznej, a także zapoznali z procedurami naboru do służby oraz wymaganiami, jakie stawiane są osobom chcącym wstąpić w szeregi formacji.
- Obecny był także przewodnik z psem służbowym, który zaprezentował poziom wyszkolenia czworonoga pod kątem ogólnego posłuszeństwa. Opowiedział też o szczególnej roli, jaką odgrywają psy służbowe w formacji oraz o tym, jak wygląda codzienna opieka nad psem służbowym. W spotkaniu uczestniczyło 50 tegorocznych maturzystów - mówi kmdr ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Z kolei w Komendzie MOSG gościli uczniowie dwóch klas o profilu Straż Graniczna z IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Funkcjonariusze zapoznali ich ze strukturą organizacyjną MOSG oraz realizowanymi zadaniami w ochronie granicy państwowej. Zaprezentowali również zasady naboru do służby przygotowawczej w MOSG, w tym szczegóły dotyczące badań psychologicznych. Licealiści odbyli zajęcia na strzelnicy MOSG z wykorzystaniem trenażera multimedialnego.
W tym roku Morski Oddział Straży Granicznej planuje przyjąć do służby 75 osób.
Przypomnijmy, że w Słupsku są szkoły, które kształcą przyszłych pograniczników. Porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Mundurowych i Akademickim Liceum Ogólnokształcącym przy Wyższej Szkole Inżynierii Gospodarki podpisał niedawno kontradmirał Andrzej Prokopski, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Szkoły o profilu straż graniczna w Słupsku
- Główny zakres współdziałania obejmuje pogłębianie wiedzy uczniów o funkcjonowaniu Straży Granicznej i jej ustawowych zadaniach. Na mocy porozumienia strony zobowiązały się także do utrzymania współpracy w zakresie kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży - mówił komendant.
Wykształcenie zdobyte po ukończeniu szkoły, w której młodzież realizuje program nauczania o profilu mundurowym, procentuje podczas rekrutacji rozpoczętej przez Morski Oddział Straży Granicznej.
- W tym roku nasz oddział zamierza przyjąć 75 nowych funkcjonariuszy. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach Straży Granicznej w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej - mówi kontradmirał Prokopski. - Chętni do służby w Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen koło Szczecina, skąd codziennie wyruszają patrole złożone z polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej i niemieckich policjantów. To także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą polscy strażnicy graniczni.
Trwa nabór, zainteresowani z rejonu Słupska i okolic mogą składać dokumenty w Placówce Straży Granicznej w Ustce przy ul. Marynarki Polskiej 5, tel. (59) 815 53 10, (59) 815 53 00.
Szczegółowe informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej www.morski.strazgraniczna.pl.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?