Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokój i wojna w Słupsku. Otwarto wyjątkową wystawę prac ukraińskich architektów

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Po premierze w Pałacu Zamoyskich w Warszawie wprost do Słupska przyjechała wyjątkowa wystawa: „Pokój i Wojna - architektura Ukrainy”. Po słupszczanach obejrzeć ją będą mogli mieszkańcy większych miast w kraju.

Oficjalnie wystawę w Słupsku otwarto w poniedziałek (9 stycznia) w budynku SCOPiES przy ul. Niedziałkowskiego 6. Zrobiła to prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

- Nikt z nas nie miał świadomości 24 lutego ubiegłego roku, co się będzie działo przez najbliższe miesiące. Mówię o tym w 320 dniu wojny na Ukrainie z nadzieją, że to będzie dzień jej ostatni, a może jutro będzie ostatni... - zaczęła pani prezydent. -Ale chcieliśmy trochę zaczarować przyszłość i pokazać efekty działań Stowarzyszenia Architektów Polskich, Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Maciej Araszkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział Słupsk: - Wystawa „Pokój i Wojna - architektura Ukrainy”, zorganizowana jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.Premiera wystawy odbyła się w siedzibie głównej Stowarzyszenia Architektów Polskich, w Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Teraz za sprawą słupskiego oddziału SARP ekspozycja przyjechała do Słupska i dzięki wsparciu miasta została zaprezentowana w budynku SCOPiES, a następnie odbędzie „tournee” po największych miastach Polski. Ekspozycja składa się z trzech części.Część pierwsza prezentuje prace zwycięzców „Nagrody Roku 2021 Narodowego Związku Architektów Ukrainy”. Na wystawie pojawiają się obiekty nominowane do konkursu w kategoriach: urbanistyka, budynki użyteczności publicznej, wielorodzinne budynki mieszkaniowe, domy jednorodzinne, wnętrza, architektura krajobrazu. W każdej z nominacji przyznawane są dwie nagrody - za projekt i za realizację Część drugą ekspozycji stanowią fotodokumenty zniszczenia ukraińskich miast. Część trzecia przedstawia propozycje odbudowy.

Jak podkreślił Maciej Araszkiewicz tak właśnie wygląda dzisiejszy świat. Jednego dnia jest konkurs i świetne prace, a drugiego po zniszczeniach wojennych, możesz to odłożyć do kosza i zacząć odbudowywać wszystko od początku zaczynając od modułowego stawiania domów.

- Może dlatego, że to szybkie i tanie - zaznacza słupszczanin. - Kontrast do tych wcześniejszych projektów z 2021 toku jest tu olbrzymi.

Wrażenia dopełniają zniszczone bloki z Borodzianki. Zniszczone przez zbrodniczy atak Rosji na Ukraińskie miasta.

- Celem wystawy jest przedstawienie architektury Ukrainy sprzed wojny i w sytuacji obecnej oraz podjęcie debaty na temat wpływu konfliktów zbrojnych na współczesną architekturę. Ma to posłużyć wymianie doświadczeń i zjednoczeniu wysiłków architektów naszych krajów w okresie obecnego kryzysu - tłumaczy Maciej Araszkiewicz.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 18.00. Wstęp jest wolny. Prace są wystawione na pierwszym piętrze na holu budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza