Pół na pół w wymianie tablic rejestracyjnych samochodów w Słupsku. To skutek zmiany przepisów

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Łukasz Capar
Udostępnij:
Połowa słupszczan rejestrujących w ratuszu auta używane decyduje się na pozostawienie starych tablic rejestracyjnych. Druga połowa je wymienia. To skutek zmiany przepisów.

- Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom. Dzięki tym zmianom wprowadzamy także realne oszczędności związane z rejestracją pojazdów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, gdy w tym roku zmieniały się przepisy dotyczące rejestracji samochodów.

Od 31 stycznia można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. Możliwość zachowania, na wniosek właściciela, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu oraz rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe wprowadziła ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Te zmiany pozwoliły na zmniejszenie kosztów rejestracji auta ale i na kierowanie się tu gustem nabywcy samochodu używanego. Można bowiem kupując auto używane zachować stare tablice z innego regionu kraju. Jeden z kibiców Czarnych Słupsk i wielki fan koszykówki specjalnie szukał samochodu w... Bartoszycach w Warmińsko-Mazurskim. Chodziło mu by numer rejestracyjny jego auta zaczynał się od liter: NBA. Natomiast jeden z przeciwników PiS mówił publicznie, że specjalnie kupi auto w Poznaniu, by tablica rejestracyjna zaczynała się od: PO.

Sprawdziliśmy w Wydziale Centrum Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miejskim w Słupsku, jak wygląda po zmianie przepisów statystyka, ilu kierowców decyduje się u nas na zachowanie starych tablic? Według szacunków słupskich urzędników jest to 50:50, tj. po połowie.

- Decyzja w tym wypadku należy do wnioskodawcy (właściciela pojazdu) i tu argumentacja za danym rozwiązaniem jest różna. Należy też nadmienić, że czasami wymianę tablic (na nowe) "wymuszają" instytucje finansowe, np. banki, firmy leasingowe. Wynika to z faktu, że przy zachowaniu dotychczasowego nr tablic, organy rejestrujące nie wydają decyzji o rejestracji czasowej oraz pozwolenia czasowego, tak jak miało to miejsce przed 31 stycznia br. A dokumenty te, wydawane wyłącznie w przypadku wymiany (nadania nowych tablic rej.), są niezbędne do uruchomienia procedury kredytowej bądź zawarcia umowy leasingu. Tym samym klient często nie ma wyboru i zmuszony jest ponieść wyższe koszty związane z przerejestrowaniem pojazdu - tłumaczy Monika Rapacewicz, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Słupsku.- Co do utraty dochodów miasta, to na chwilę obecną nie jest to jakiś znaczący spadek. Omawiana zmiana dotyczy pojazdów z rynku wtórnego, a należy wziąć pod uwagę, że duży odsetek rejestrowanych pojazdów to jednak samochody sprowadzane z zagranicy i nowe, czyli takie, dla których trzeba wydać (nowe) tablice rejestracyjne. W naszej opinii utratę dochodów odczujemy dopiero po 5 września br., tj. po wejściu w życie kolejnych przepisów pakietu deregulacyjnego. Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym przewidują wówczas likwidację obecnie wydawanych kart pojazdu i nalepek kontrolnych (na szybę). Zatem można przyjąć, że jakiś spadek dochodów będzie, ale poczekajmy na sprawozdania półroczne i roczne - wówczas będzie można mówić o konkretniejszych liczbach.

Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie trzeba jej ponosić, a od 4 września 2022 r. nie trzeba będzie ponosić także opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie, razem z opłatą ewidencyjną, da to 99,50 zł oszczędności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie