Polacy wracają zza granicy i boją się o brak ubezpieczenia. Czy będą musieli płacić z własnej kieszeni, jeśli zachorują na COVID-19?

Kinga Siwiec
Coraz więcej ludzi wraca zza granicy i automatycznie obejmowanych jest kwarantanną. Wielu z powracających obawia się o to, że nie są nigdzie ubezpieczeni a jeśli zarażą się wirusem SARS-CoV-19, to leczeni będą na własny koszt.

- Na początku kwietnia wróciliśmy z chłopakiem z USA. Zostaliśmy skierowani na przymusową dwutygodniową kwarantannę. Oznacza to, że nie mamy w tej chwili żadnego ubezpieczenia. Zastanawiam się, czy w takim przypadku jeśli okaże się, że jesteśmy zakażeni wirusem, to będziemy musieli zapłacić za leczenie – pisze do nas jedna z czytelniczek.
Podobnych pytań pojawia się więcej – ludzie wracają do Polski z różnych stron świata, a w zależności od tego, w jakim państwie żyli dotychczas, obowiązują ich różne zasady. Dlatego postanowiliśmy nie tylko wyjaśnić kwestię tego pojedynczego przypadku, ale ująć sprawę bardziej ogólnie. O pomoc poprosiliśmy rzecznika Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Na podstawie art. 8 oraz art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239) koszty badań sanitarno-epidemiologicznych, koszty świadczeń zdrowotnych udzielonych w celu zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych, oraz świadczeń zdrowotnych związanych przyczynowo z tymi zakażeniami i chorobami zakaźnymi, udzielonych osobom nieposiadającym uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia – wyjaśnia rzeczniczka Hanna Jankiewicz.

Oznacza to, że pacjent z objawami koronawirusa nie zostanie obciążony kosztami badań oraz leczenia związanego z chorobą COVID-19, nawet jeśli nie jest ubezpieczony. Ale jeśli zachoruje z innych powodów albo na przykład złamie nogę sprawa będzie wyglądała inaczej, bo tutaj potrzebne będzie już ubezpieczenie. Aby je mieć należy się zarejestrować w Urzędzie Pracy. W obecnej sytuacji można to zrobić przez internet lub za pośrednictwem poczty. Informacje o tym znajdują się na stronach internetowych urzędów. Rzeczniczka pomorskiego oddziału NFZ informuje również, kto i bez rejestracji w Urzędzie Pracy może czuć się spokojny.

- Jednocześnie wyjaśniamy, że osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne w krajach Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie EKUZ – uspokaja Hanna Jankiewicz.

EKUZ to po prostu Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (po angielsku European Health Insurance Card - EHIC), która wyrabiana jest na nasz wniosek. Polacy pracujący w kraju często wyrabiają ją, kiedy wybierają się na wakacje poza granice kraju. Ale prawo do jej wyrobienia mają też osoby, które za granicą pracują – wtedy to w kraju, w którym są ubezpieczeni składają odpowiedni wniosek. Zasady działania karty oraz jej ważności wyjaśniane są na stronach rządowych poszczególnych państw. Dzięki EKUZ możemy korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, ale nie każda usługa medyczna w tych krajach będzie bezpłatna. Jednak w nagłym przypadkach – takich jak złamanie, wypadek samochodowy czy nagła potrzeba wizyty u lekarza, np. z powodu wysokiej temperatury – będzie ona jak najbardziej przydatna.

Zobacz także: Słupscy restauratorzy dowieźli świąteczne dania służbom medycznym.

Słupscy restauratorzy dowieźli świąteczne dania służbom medy...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Polska to jednak piękny kraj.

Dodaj ogłoszenie