Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy wycofują pieniądze z lokat

Artur Kostecki [email protected] Tel. 94 347 35 99
Polacy wycofują pieniądze z lokatJuż drugi miesiąc z rzędu spada wartość oszczędności zgromadzonych przez Polaków na depozytach bankowych.
Polacy wycofują pieniądze z lokatJuż drugi miesiąc z rzędu spada wartość oszczędności zgromadzonych przez Polaków na depozytach bankowych. sxc.hu
Polacy masowo wycofują swoje oszczędności z lokat. Dlaczego? No cóż, sprawa jest prosta: zarobek na depozytach nie jest już tak opłacalny jak jeszcze kilka miesięcy temu.

Lokaty z oprocentowaniem w wysokości 5 czy 6 procent to już pieśń przeszłości. Co prawda co jakiś czas w ofertach reklamowych banków pojawiają się tak atrakcyjne warunki, ale trzeba się im przyglądać z dużą nieufnością i ostrożnością.

Zdarza się bowiem, że są to promocje, których konstrukcja polega na tym, że klient jest zobowiązany do skorzystania z dodatkowych produktów finansowych. Są to np. płatne konta bankowe, czy inne instrumenty inwestycyjne.

Banki polują też na klientów proponując wysokie oprocentowanie na lokatach z oprocentowaniem progresywnym, czyli rosnącym wraz z terminem trwania lokaty. I faktycznie wygląda to nieźle, tylko należy pamiętać o tym, że maksymalną wysokość oprocentowania osiągniemy pod koniec trwania depozytu, a zanim ono urośnie przez większość czasu będziemy skazani na dość niskie oprocentowanie.

Jak informuje niezależna firma doradztwa finansowego Expander najlepsze lokaty przynoszą obecnie 4% zysku. Średnia w zależności od czasu trwania lokaty to jednak nieco ponad 3,5 procenta. I tu też uśrednione wartości mogą być nieco mylące, ponieważ są banki, w których oprocentowanie depozytów wynosi zaledwie... 1%. W takim przypadku wpłacając np. 10 tysięcy złotych na lokatę trzymiesięczną zyskamy tylko około 20 złotych z odsetek! Nic dziwnego więc, że perspektywa takiego "zarobku" nie jest dla wielu zadowalająca.

Jak podaje Expander według danych Narodowego Banku Polskiego już drugi miesiąc z rzędu spada wartość oszczędności zgromadzonych przez Polaków na depozytach bankowych. W kwietniu spadek wyniósł aż 6,6 miliarda złotych, co oznacza, że był to największy odpływ pieniędzy z lokat odkąd NBP publikuje takie dane.

W co zatem inwestować? Większość osób z pewnością skieruje swoje kroki ku bezpiecznym produktom. Takich na rynku nie brakuje. Są to obligacje, fundusze inwestujące w obligacje, a także produkty strukturyzowane z gwarancją zwrotu zainwestowanego kapitału. Z wyliczeń Expandera wynika, że wiele funduszy inwestujących w obligacje w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyniosło zyski przekraczające 10 procent. Jest różnica?
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza