Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Police. Barwy biznesu

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Kamila Kozub
Młodzi ludzie musieli rozwiązywać zadania w międzynarodowych grupach. Język nie mógł stanowić bariery.
Młodzi ludzie musieli rozwiązywać zadania w międzynarodowych grupach. Język nie mógł stanowić bariery.
Uczniowie z Niemiec, Turcji, Włoch i Polski dyskutowli o biznesie.

Spotkanie było kolejnym etapem realizowanego od 2008 roku projektu "My, obywatele Europy - osobno lecz razem" Gospdoarzem jest "Biała Szkoła".

Przez blisko tydzień 60 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Lemgo (Niemcy), Crotone (Włochy), Izmir (Turcja) i Polic dyskutowało na temat przedsiębiorczości, small biznesów i procedur, jakie obowiązują w ich krajach przy zakładaniu własnej firmy.

- W Polsce jestem pierwszy raz - mówi Şafak Temur, uczeń z Izmiru. - Podoba mi się Podgrodzie, polubiłem polska kuchnię, ale picie macie dziwne. Dla mnie im więcej takich spotkań, tym lepiej. Muszę mówić biegle po angielsku.

Temur jest mistrzem świata juniorów w biegach przez płotki, zna Europę i docenia każde spotkanie, które pozwala "szlifować" język.

- Takie spotkania to skuteczny sposób na przełamanie strachu przed powiedzeniem czegoś w obcym języku - mówią Joanna Czaplińska i Marlena Markus uczennice II klasy technikum z Polic. - Chcemy się dogadać, musimy mówić. To czasami wygląda śmiesznie. Ale nie jesteśmy najsłabsi. Najtrudniej dogadać się z Turkami.

Młodzi "biznesmeni" pracowali w międzynarodowych grupach. Mieli okazję wymieniać poglądy, poznawać kulturę i obyczaje panujących w krajach partnerskich, był też czas na zabawę i zwiedzanie Polic, Szczecina.

- Jestem w Policach po raz drugi - mówi Vincenza Mossora, opiekunka uczniów z Crotone. - Już wiem, że Podgrodzie, to koniec Polski. Ale to bardzo urokliwe miejsce. Pogody nie mamy najlepszej. Ale moi uczniowie czują się tu bardzo dobrze.

- To mój kolejny projekt - wyjaśnia Marvin Wast z Niemiec. - Wcześniej byłem z moją szkołą w Chodzieży. Mam już wielu znajomych, poza tym poznałem trochę zwyczaje panujące w Polsce. Nie obawiałbym się już przyjechać tu samemu.

 

Kamila Kozub,

koordynator projektu, nauczyciel języka angielskiego w "białej szkole"

- Każda ze szkół utworzyła blog z informacją o projekcie i szkołach biorących w nich udział. Teraz przyszła kolej na spotkanie młodzieży w Podgrodziu. Ale to tylko część działań w ramach dwuletniego międzynarodowego projektu Socrates Comenius pt.: My, obywatele Europy - osobno lecz razem".
Wcześniej ogłosiliśmy konkurs plastyczny pod hasłem: Obyczaje i Tradycje, który zostanie rozstrzygnięty w lutym. W kwietniu kolejne spotkanie młodzieży, tym razem we Włoszech.
Gospodarzem tego spotaknia, w Podgrodziu była nasza młodzież Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza