Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Police: Gmina zachęcała do inwestowania, teraz ulgi zlikwidowała

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Partner Stocznia pojawiła się w Policach, bo był Infrapark, a gmina zachęcała do inwestowania ulgami. Więc firma zainwestowała.
Partner Stocznia pojawiła się w Policach, bo był Infrapark, a gmina zachęcała do inwestowania ulgami. Więc firma zainwestowała. Fot. Piotr Jasina
Rajcy uznali, że skoro nie ma Infrapraku, to ulgi są niepotrzebne. Ale zostały firmy, dla których przywileje podatkowe były magnesem.

Na ostatniej sesji Janusz Zagórski, skarbnik Polic tłumaczył radnym, że zwolnienie od podatku do nieruchomości w ramach pomocy de minimis było związane z powołaniem spółki Infrapark Police. Ulga miała zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w polickim obszarze przemysłowym.

- Ponieważ w grudniu ubiegłego roku porozumienie dotyczące Polickiego Parku Przemysłowego zostało rozwiązane, przesłanka do zwolnienia obszaru, który obejmował stała się bezprzedmiotowa - uzasadniał skarbnik.

Projekt nie wzbudził żadnych wątpliwości radnych, przegłosowali go jednogłośnie.

Infrapark rzeczywiście został zlikwidowany. Inicjatorem były Zakłady Chemiczne, mając decydujący głos w tej sprawie. Problem w tym, że kiedy Infrapark istniał, i zachęty podatkowego funkcjonowały, kilka spółek z tego skorzystało i zainwestowało w Policach. Wśród nich jest miedzy innymi Partner Stocznia, która buduje w Policach kadłuby statków, czy też specjalistyczne pontony.

Skontaktowaliśmy się z jej przedstawicielami pytając, czy z takich ulg korzystali.
- Tak, korzystamy - przyznał Andrzej Mączka, wiceprezes firmy.  Był bardzo zaskoczony podjęciem uchwały likwidującej ulgę.

- Mamy bardzo dobre relacje z samorządem polickim - przyznał. - A nawet nie zostaliśmy poinformowani o takim zamiarze. Szkoda. Tym bardziej, że zainwestowaliśmy w Policach naprawdę duże pieniądze, i mamy bardzo skonkretyzowane plany co do dalszych inwestycji. Zatrudniamy ludzi, i prowadzimy intensywną działalność stoczniową przy nabrzeżu polickiego portu.

Infrapark powołany został w 2004 roku. Akcjonariusze, przede wszystkim ZCh Police i gmina, wiązali ze spółką duże nadzieje. Park miał być zaczątkiem gospodarczego rozwoju gminy, tworzyć miejsca pracy, być instytucją do ściągania unijnych funduszy itd. Na starcie zresztą pozyskał 30 mln zł na infrastrukturę i pieniądze wykorzystano. Niestety, po wejściu ZCh Police do grupy Azoty Tarnów, policką spółką zaczęli zarządzać ludzie spoza naszego regionu. Nie byli zainteresowani rozwojem polickiego Infraparku i zdecydowali o jego likwidacji.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza