Policja i żandarmeria. Podsumowanie świąt – kolizje, na podwójnym gazie, 200 interwencji i ponad 150 mandatów

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
1 wypadek drogowy, 23 kolizje, 97 przekroczeń prędkości (w tym 5 o ponad 50 km/h więcej w obszarze zabudowanym), 3 nietrzeźwych kierujących, 2 z zakazem prowadzenia pojazdów oraz blisko 200 interwencji wobec tych, którzy lekceważyli obowiązek zasłaniania ust i nosa - tak przedstawiają się wyniki pracy słupskich policjantów, którzy wspólnie z funkcjonariuszami żandarmerii wojskowej dbali o bezpieczeństwo mieszkańców w okresie świątecznym. KMP Słupsk
1 wypadek drogowy, 23 kolizje, 97 przekroczeń prędkości (w tym 5 o ponad 50 km/h więcej w obszarze zabudowanym), 3 nietrzeźwych kierujących, 2 z zakazem prowadzenia pojazdów oraz blisko 200 interwencji wobec tych, którzy lekceważyli obowiązek zasłaniania ust i nosa - tak przedstawiają się wyniki pracy słupskich policjantów, którzy wspólnie z funkcjonariuszami żandarmerii wojskowej dbali o bezpieczeństwo mieszkańców w okresie świątecznym.

- Jak co roku o bezpieczeństwo mieszkańców w czasie świąt dbali słupscy policjanci, którzy wspólnie z funkcjonariuszami żandarmerii wojskowej skupili swoją uwagę na szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Kontrolowali sytuację na drogach i sprawdzali, jak mieszkańcy stosują się do obowiązujących przepisów i zaleceń sanitarnych – informuje Monika Sadurska, rzecznik prasowy słupskiej policji. - Na osoby, które przekroczyły prędkość, w większości przypadków policjanci nałożyli mandaty karne. W 5 przypadkach, gdzie w obszarze zabudowanym kierowcy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h, zatrzymali też prawo jazdy, a z powodu niezakrywania ust i nosa nałożyli 152 mandaty karne, pouczyli 37 osób i sporządzili 8 wniosków o ukaranie do sądu.

Protest pielęgniarek. Wysoka średnia wieku i niskie płace

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"Prawnik: policja chce sobie przyznać uprawnienia do pałowania i zatrzymywania obywateli bez podstawy prawnej

Mikołaj Małecki to polski prawnik, karnista, doktor habilitowany nauk prawnych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, popularyzator wiedzy o prawie, twórca i redaktor bloga Dogmaty Karnisty.

Wywód Małeckiego jest bardzo interesujący, więc przytaczamy go w całości.

„Słowa rzecznika policji* wymagają komentarza, bo jest to w gruncie rzeczy oficjalne przyznanie się do tego, że policja chce wyłączyć się spod prawa. Stwierdzenie, że restrykcje covidowe „trzeba interpretować rozszerzająco” to przyznanie sobie uprawnienia do pałowania i zatrzymywania obywateli bez podstawy prawnej, a wręcz WBREW podstawie prawnej, na podstawie własnego widzimisię.

Ale po kolei.

👉 W sobotę 27.03.2021 weszła w życie nowelizacja rozporządzenia z restrykcjami stanu epidemii, a wraz z nim nowy zakaz UDZIAŁU w zgromadzeniach, spotkaniach, imprezach, niezależnie od ich rodzaju. W szczególności od tego dnia został ustanowiony całkowity zakaz udziału w zgromadzeniach spontanicznych. Dotychczasowe przepisy konsekwentnie mówiły jedynie o zakazie „organizowania” zgromadzeń.

Szczegółową analizę stanu prawnego przedstawiałem na Dogmatach 26.03.2021:

https://www.facebook.com/dogmatykarnisty/posts/304117397726581

Zmiana rozporządzenia i wpisanie do niego – obok organizowania – również udziału w zgromadzeniach to oczywista zmiana normatywna, czyli ustanowienie zakazu, którego wcześniej nie było. Bo gdyby był, nowelizacja nie byłaby przecież potrzebna.

Rada Ministrów uchwalając tego rodzaju zmiany oficjalnie więc przyznała się do tego, że dotychczasowe przepisy nie zawierały zakazu uczestniczenia w zgromadzeniach. O tym, że nie było dotychczas w ogóle zakazu udziału w zgromadzeniach pisałem wielokrotnie na Dogmatach.

👉 W tym kontekście w mediach ukazała się wypowiedź rzecznika policji, który przedstawił, w jaki sposób policja podchodziła do omawianych przepisów, gdy w rozporządzeniu było wskazane jedynie to, że zakazuje się organizowania zgromadzeń:

„Skoro wprowadzono zakaz organizowania zgromadzeń, to dla nas oczywiste jest, że twórcy przepisów chodziło także o zakaz uczestniczenia w tych zgromadzeniach i wzajemnych kontaktów między osobami, bo przecież właśnie takie jest założenie ograniczenia transmisji wirusa. Dla nas nie ulega wątpliwości, że te przepisy trzeba interpretować rozszerzająco – czyli zakaz organizowania należy rozumieć również, jako zakaz uczestnictwa”*.

Jest to po prostu absurd, i to bardzo groźny absurd, stawiający policję poza wszelkimi regułami państwa praworządnego. Rozłóżmy go na czynniki pierwsze.

Po pierwsze, zdajmy sobie sprawę, do jakich konsekwencji praktycznych prowadzi owa „rozszerzająca” interpretacja przepisu.

Mówimy o zakazie obwarowanym groźbą kary, który ma uprawniać określone służby do podjęcia interwencji na miejscu zdarzenia, co zresztą obserwowaliśmy jesienią 2020, gdy policja brutalnie, bez podstawy prawnej tłumiła obywatelskie protesty.

Czyli owa rozszerzająca interpretacja – jak to niewinnie brzmi, gdy mówi się o tym tak abstrakcyjnie! – prowadzi w rezultacie do przyznania sobie przez policję uprawnienia do pałowania, szarpania, stłaczania ludzi, stosowania gazu, przemocy, zatrzymywania i wywożenia obywateli oraz przetrzymywania ich na uwięzi. A także do stawiania im potem zarzutów niestosowania się do poleceń, naruszania nietykalności policjanta czy łamania obostrzeń epidemicznych.

Wszystko to rzeczywiście już się działo, w związku z dokładnie tymi przepisami rozporządzenia. Nie trzeba więc dłużej dowodzić, że w omawianym przypadku rozszerzająca interpretacja przepisu = bezprawna przemoc ze strony policji..."

https://naszapolska.pl/2021/03/28/prawnik-policja-chce-sobie-przyznac-uprawnienia-do-palowania-i-zatrzymywania-obywateli-bez-podstawy-prawnejj/

Dodaj ogłoszenie