Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z gdańskiego Archiwum X badają zbrodnię przypisaną Leszkowi Pękalskiemu

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Pojawiły się szanse na to, że zabójca, bądź zabójcy, Danuty Napieralskiej z Lęborka wpadną w ręce policji. Do brutalnej zbrodni doszło w ostatki w lutym 1991 roku.

To informacja pomorskiej policji, którą przytaczamy w całości:
"Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zajmują się sprawą brutalnego zabójstwa 39-letniej kobiety sprzed 28 lat. Przypominamy, że w nocy z 9 na 10 lutego 1991 roku w Lęborku doszło do brutalnej napaści na tle seksualno-rabunkowym na 39-letnią wówczas mieszkankę Lęborka. Kobieta około godziny 4 nad ranem wracała samotnie do swojego miejsca zamieszkania. Nieopodal przejazdu kolejowego przy ul. Topolowej/Mireckiego, na wydeptanej ścieżce po stronie osiedla przy ul. Jagiellońskiej została napadnięta przez kilka osób. Kobieta po chwilowym oswobodzeniu się od sprawców podjęła próbę ucieczki wzdłuż rowu melioracyjnego w kierunku ul. Czołgistów. Nie zdołała jednak uciec napastnikom. Ciało kobiety znalazły przypadkowe osoby, przechodzące około godziny 8 w okolicy miejsca zdarzenia.

W okolicy znalezienia ciała, około godziny 6 dwóch świadków zauważyło mężczyznę zachowującego się podejrzanie. Ukrywał się on w rowie melioracyjnym i unikał kontaktu wzrokowego ze świadkami. Na podstawie zeznań świadków sporządzono portret pamięciowy.

Napotkany mężczyzna był w wieku około 25 lat, miał włosy do ramion, koloru blond/ciemny blond, miał około 175 cm wzrostu. Ubrany był w ciemną kurtkę z podniesionym kołnierzykiem.

Do tej sprawy powrócili policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej, poprzednie ich realizacje, chociażby zatrzymanie mężczyzny podejrzanego o zabójstwo z 1998 roku, świadczą, że i ta sprawa znajdzie swój finał, a sprawcy tego zabójstwa odpowiedzą za zbrodnie sprzed lat.

Wszystkie osoby mające jakiekolwiek informacje w tej sprawie proszone są o kontakt pod nr tel. 58 321-53-98, tel. kom. 514-844-466 lub 997/112 – policjanci zapewniają anonimowość".

Ostatnie ostatki na sali sądowej

O zabójstwo Danuty Napieralskiej oskarżono Leszka Pękalskiego. Sąd Okręgowy w Słupsku nad sprawą tej ofiary zasiadał 13 czerwca 1996 roku. Dwa dni wcześniej tzw. wampir z Bytowa odwołał wszystkie wcześniejsze wyjaśnienia i zaprzeczał, że popełnił jakąkolwiek zbrodnię.

Na sali sądowej pojawiło się pytanie bez odpowiedzi: ilu mężczyzn zaatakowało Danutę Napieralską?

- Nad ranem obudziły mnie krzyki mężczyzn i kobiety. Podeszłam do okna. Na wzniesieniu blisko torów kolejowych widziałam trzy sylwetki. "Puśćcie mnie! Zostawcie! Ja was rozpoznam!" - w procesie Pękalskiego świadek Maria F. z Lęborka przytaczała słowa, jakie słyszała w nocy z soboty na niedzielę. - Potem uspokoiło się i zasnęłam. Mąż później powiedział mi, że w rowie przed torami znaleziono ciało kobiety.

Danuta miała 39 lat. 10 lutego 1991 roku nad ranem wracała sama z ostatków. Świadek, który ją widział jako ostatni, twierdzi, że wybrała dłuższą drogę do domu. Zginęła pobita drewnianą łatą i pięściami, w pobliżu torów kolejowych prowadzących z Lęborka do Łeby. Mieszkańcy sąsiednich bloków słyszeli krzyki. Jednak w zeznaniach świadków pojawiły się sprzeczności.

Maria F. twierdziła, że słyszała głosy kilku osób. Natomiast mieszkający w sąsiedztwie Henryk P. był przekonany, że zaatakowana wówczas kobieta krzyczała w liczbie pojedynczej: "Zostaw mnie! Ja cię poznam!".

Podczas zeznań męża zamordowanej kobiety ze względu na osobisty charakter jego zeznań sąd wyłączył jawność tej części rozprawy. Za zamkniętymi drzwiami bowiem mówiono o osobowości ofiary i okolicznościach, które sprawiły, że małżonkowie nie wracali razem z ostatkowej imprezy.

Jasne kędziory sprawcy

Dalsze zeznania świadków tylko spiętrzyły wątpliwości dotyczące czasu oraz sprawcy zbrodni.
Czy krzyki było słychać o godzinie 5.30, czy godzinę wcześniej? Jeden ze świadków myślał, że drze się jakaś małolata i pijane towarzystwo rozrabia.

Ciemno. Zimno. Strach było wyjść na dwór. Ludzie zamykali okna i spali dalej. Inni wczesnym niedzielnym rankiem zdążali do pracy, szli nakarmić świnie albo - jak ofiara - wracali z ostatków. Niektórzy twierdzili, że jeszcze widzieli ją żywą. Inni zaobserwowali podejrzanych osobników.

- Coś z rowu wychodziło, ciemno było i nie wiem, co to było - mówił jeden ze świadków. Drugi twierdził, że widział kogoś zagadującego Danutę N. koło drink baru, trzeci podpatrywał chowającego się w rowie tajemniczego mężczyznę.

Nikt, absolutnie nikt, nie potrafił wskazać, że był to siedzący na ławie oskarżonych Leszek Pękalski, oskarżony o 20 zbrodni, w tym 17 zabójstw.

Z portretu pamięciowego sporządzonego zaraz po zabójstwie spoziera mężczyzna z jasnymi kędziorami na głowie wijącymi się wokół twarzy i opadającymi na kołnierz. Te właśnie kędziory w żaden sposób nie pasowały do wyglądu Leszka Pękalskiego. Nie wspominając już o prostych włosach oskarżonego i kolorze zapewne nie blond.

Mimo że Leszek Pękalski podczas śledztwa przyznał się do zamordowania Danuty Napieralskiej, a w czasie wizji lokalnej wskazał miejsce zbrodni, sąd bez cienia wątpliwości uniewinnił go od tego zarzutu.

Czy miejsce na ławie oskarżonych zajmie zabójca?

Zobacz także: Sąd podjął decyzję w sprawie Leszka Pękalskiego. Trafi do zamkniętego ośrodka w Gostyninie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza