Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjant po słupskiej szkole nie musi umieć pływać

Magdalena Olechnowicz
Zasad udzielania pierwszej pomocy policjanci uczą się tylko w szkółce.
Zasad udzielania pierwszej pomocy policjanci uczą się tylko w szkółce. Fot. Krzysztof Tomasik
Młody policjant po szkółce jest wysportowany, potrafi udzielić pierwszej pomocy, szybko biega. Nie musi tylko potrafić pływać.

Świadkowie utonięcia 22-latka w jeziorze Lubowidz pod Lęborkiem zarzucają policjantom, że nie rzucili się do wody, aby ratować tonącego. Sprawdziliśmy, czego w Szkole Policji uczy się przyszły policjant.

- Na początku zdają oni testy - mówi Piotr Kozłowski, rzecznik słupskiej Szkoły Policji. - W pierwszej części test 40 pytań z wiedzy ogólnej o społeczeństwie. W drugiej części przystępują do testu ze sprawności fizycznej. Polega on na pokonaniu toru przeszkód w czasie nie dłuższym niż 1 minuta i 45 sekund.

Co ważne, normy czasowe i wymagania przy poszczególnych zadaniach są takie same w przypadku kobiet i mężczyzn. Ulgowo traktowane są kobiety już podczas nauki w szkole. W trakcie szkolenia przyszli policjanci uczą się też technik interwencyjnych. - Uczą się sztuki walki, unieruchamiania, technik obrony przed nożem czy kijem - mówi Piotr Kozłowski.

Obowiązkowe są też zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. - Jest 40 godzin zajęć, podczas których poznają zarówno zasady resuscytacji, jak i zachowań podczas złamań, zawałów czy też urazów wielonarządowych, do jakich często dochodzi podczas wypadków samochodowych - wyjaśnia Kozłowski.

Niestety, nie uczą się pływać. - Nie ma tego w programie szkolenia. Z obserwacji jednak wiem, ze zdecydowana większość pływać potrafi, bo już nie raz wyciągali topiących się w rzece - mówi Kozłowski.

Inna sprawa, czy nabyte w Szkole Policji umiejętności weryfikowane są po latach służby. - Raz w roku wszyscy mamy testy sprawnościowe - mówi Robert Czerwiński, p.o. oficera prasowego słupskiej policji. - Oczywiście są inne wymagania dla odpowiednich grup wiekowych, bo trudno oczekiwać, aby 50-latek przebiegł ten sam dystans w takim samym czasie co 20-latek. Chociaż i takie przypadki się zdarzają.

Niestety, nie przypomina on sobie, aby organizowano kursy pierwszej pomocy. - Wszyscy to potrafią, bo uczyliśmy się tego w szkołach. Tego się nie zapomina - mówi Czerwiński.

Wymagania wobec absolwenta Szkoły Policji

bieg na 1 km - w czasie minimum 4,25 min (kobiety - 800 m w czasie minimum 4,10 min),
bieg po kopercie (3x5 m) w czasie minimum 27 s (kobiety w czasie minimum 29,8 s),
rzut piłką lekarską 3 kg na odległość minimum 8 m (kobiety piłka 2 kg na odległość minimum 6 m),
brzuszki - 21 w mimimum 30 sek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza