Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policka spółka z Grupy Azoty podwoi przychody

Rozmawiał: Piotr Jasina [email protected]
archiwum
Rozmowa z Krzysztofem Jałosińskim, prezesem Grupy Azoty Police.
  • Na jakim etapie jest inwestycja dotycząca budowy instalacji do produkcji propylenu?

Obecny etap Projektu PDH w Policach można nazwać przygotowawczym przed rozpoczęciem głównej fazy realizacji inwestycji. W ostatnich dniach grudnia zakończono etap projektowania bazowego (Basic Engineering) dla części procesowej projektu oraz w końcowej fazie opracowania są założenia techniczne dla portowo – magazynowej części projektu. Podejmowanych jest szereg działań związanych z przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz uzyskaniem niezbędnych zgód i pozwoleń administracyjnych. W końcowej fazie organizacji jest również zespół techniczny, który z ramienia spółki PDH Polska S.A. odpowiadał będzie za realizację technicznej części projektu. Zespół ten już uruchomił procedurę kwalifikacyjną kontraktora, który odpowiadał będzie za fizyczną realizację podstawowej części instalacji PDH wraz z infrastrukturą logistyczną i pomocniczą. Przygotowywane są również kolejne postępowania przetargowe, którym celem jest wyselekcjonowanie najlepszych partnerów do realizacji inwestycji.

Równolegle z wątkiem technicznym, prowadzone są intensywne prace związane z zapewnieniem finansowania Projektu PDH oraz negocjacje z dostawcami propanu i potencjalnymi nabywcami propylenu. Wyniki tych działań potwierdzają atrakcyjność Projektu nie tylko z punktu widzenia inwestora, ale również dla jego partnerów handlowych i rynku kapitałowego.

  • Kiedy możemy spodziewać się symbolicznego wbicia łopaty?

Rozpoczęcie fazy wykonawczej projektu musi zostać poprzedzone stosownymi pozwoleniami budowlanymi i środowiskowymi. Wcześniej należy wykonać prace projektowe definiujące ostateczny kształt technicznej części inwestycji. Spodziewamy się, że rozpoczęcie prac projektowych nastąpi nie później niż w marcu 2016, tak żeby w ostatnim kwartale tego roku móc rozpocząć podstawowe prace budowlane. Intensywność prac zwiększała się będzie sukcesywnie, a ich kumulacja nastąpi w latach 2017 – 2018.

  •  Do czego przede wszystkim będzie wykorzystywany propylen z Polic?

Instalacja w Policach pozwoli na produkcję 400 tys. ton propylenu rocznie. Jedna trzecia produkcji kierowana będzie do siostrzanej spółki Grupy Azoty, firmy GA ZAK S.A., gdzie zaspakajała będzie potrzeby związane z produkcją alkoholi OXO. Pozostała część produkcji trafiać będzie na rynki europejskie. Głównie do Niemiec, gdzie roczny deficyt propylenu sięga prawie 1 mln ton, ale zainteresowanie zakupem wyrażają również firmy ze Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Głównym zastosowaniem propylenu jest produkcja polipropylenu, ale również kwasu akrylowego i jego pochodnych oraz alkoholi OXO.

  •  Kto będzie odbiorcą, jakich ilości propylenu?

Jak wspomniano wcześniej, znacząca część produkcji trafi do GA ZAK w Kędzierzynie. Pozostałe ilości sprzedawane będą w ramach kontraktów długoterminowych różnym europejskim kontrahentom. Mimo, że rozmowy handlowe są bardzo zaawansowane, to jest jeszcze za wcześnie, żeby wskazywać docelowych nabywców propylenu produkowanego w Policach.

  •  Budowa instalacji wiąże się też z koniecznością rozbudowy portu. Jakie prace będą w porcie wykonane?

Zapewnienie dostaw propanu na poziomie pół miliona ton rocznie to ambitne wyzwanie logistyczne. Bezpośrednia dostępność do morskich szlaków transportowych jest kluczowa dla powodzenia tego projektu. Lokalizacja instalacji w Policach umożliwia nie tylko optymalizację źródeł zaopatrzenia w surowiec, ale również morskie dostawy hurtowych ilości propylenu do szerokiej grupy klientów. Wymaga to jednak rozbudowy istniejącej infrastruktury portowej oraz pogłębienia toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Drugie z tych zadań jest w fazie realizacji, natomiast modernizacja istniejącego portu w Policach jest w fazie przygotowawczej. Opracowane są założenia techniczne oraz rozpoczęto proces uzyskiwania niezbędnych do rozbudowy zgód i pozwoleń. Planowany terminal przeładunkowy będzie właściwie nowym, niezależnym od istniejącego portem. Wybudowane zostanie osobne nabrzeże wraz z niezbędną infrastrukturą. Kluczową i najbardziej kapitałochłonną częścią inwestycji są zbiorniki surowca, które zlokalizowane zostaną w bezpośrednim sąsiedztwie przystani. Istotnym elementem projektu jest również ponad czterokilometrowa estakada z rurociągami łączącymi część produkcyjną z portem.

  • Co oznacza instalacja produkcji propylenu dla polickiej spółki i Grupy Azoty?

Realizowany projekt przyniesie Policom i całej Grupie Azoty wymierne korzyści finansowe. Z jednej strony poprawi opłacalność produkowanych w Kędzierzynie alkoholi OXO, a z drugiej stanowił będzie istotne źródło zysków Grupy. Planowane na poziomie 2 mld zł rocznie, dodatkowe przychody ze sprzedaży propylenu praktycznie podwoją obecne obroty spółki z Polic. Poprawią również ich strukturę. Obecnie ok. 80% przychodów spółki generowana jest przez produkty związane z nawozami i same nawozy, a po uruchomieniu instalacji PDH udział tej grupy produktów spadnie do około 50%. Dywersyfikacja ustabilizuje wyniki ekonomiczne firmy i zapewni ich lepszą przewidywalność. Dostępność propylenu to także doskonała okazja do realizacji projektów rozwojowych. Produkt ten jest podstawowym surowcem do produkcji kwasu akrylowego a przede wszystkim drugiego pod względem popularności tworzywa, tj. polipropylenu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza