Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polisa z pełną ochroną

Fot. www.sxc.hu)
Dzięki np. poszerzeniu polisy podstawowej, pracownik może liczyć na dostęp do wielu świadczeń medycznych.
Dzięki np. poszerzeniu polisy podstawowej, pracownik może liczyć na dostęp do wielu świadczeń medycznych. Fot. www.sxc.hu)
Zastanawiasz się nad zakupem polisy na życie? Zanim to zrobisz spróbuj przekonać pracodawcę do oferty ubezpieczeń grupowych.

Takie rozwiązanie pozwala wynegocjować znacznie lepsze warunki finansowe i może być doskonałym instrumentem motywowania. Dla pracownika podstawową zaletą jest przede wszystkim to, że składkę opłaca pracodawca. Nie naraża się on jednak na nadmierne wydatki, ponieważ może ją wliczyć w koszty uzyskania przychodu, a pracownika obciążyć jedynie podatkiem dochodowym.

24 godziny

To jednak właściciel firmy decyduje o tym, kto zostanie ubezpieczony i w jakim zakresie. Polisa w wariancie podstawowym obejmować może jedynie ryzyko śmierci, a w wersji rozszerzonej także nasze zdrowie oraz życie i zdrowie naszych bliskich. Nie ma znaczenia, czy do wypadku doszło w pracy, ponieważ otrzymujemy 24-godzinną ochronę na terenie całego świata. Co ważne, przystąpienie do umowy zazwyczaj nie wymaga przeprowadzania dodatkowych badań medycznych, a towarzystwo nie dokonuje szczegółowej oceny ryzyka.

- W ramach pakietu ubezpieczający może przedstawić wszystkim pracownikom jednakowe warunki, albo też stworzyć specjalne podgrupy ze zróżnicowaną składką, sumą ubezpieczenia i zakresem ochrony - mówi Lesław Skibiński, dyrektor biura ubezpieczeń osobowych Concordia.

Można rozszerzyć

Jeśli zaproponowana oferta nie będzie nas w pełni satysfakcjonować (np. polisa nie będzie obejmowała naszej rodziny) możemy zakres ochrony rozszerzyć, samodzielnie zawierając indywidualnie z towarzystwem umowę dodatkową. Dzięki temu i tak zaoszczędzimy część kosztów.

- Pomoc nie musi sprowadzać się tylko do wypłaty odszkodowania. W ramach opcji assistance gwarantujemy dostęp do takich świadczeń jak wizyta lekarza czy pielęgniarki, transport medyczny z miejsca wypadku, a także opiekę nad dziećmi w trakcie pobytu chorego w szpitalu i konsultacje psychologiczne - dodaje Skibiński.
A jak nie jestem pracownikiem?

Rozstanie z dotychczasowym miejscem zatrudnienia wcale nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z ubezpieczenia. Towarzystwa zapewniają możliwość indywidualnego i dożywotniego kontynuowania polisy nawet po ustaniu stosunku pracy (bez dodatkowych badań).

Z produktów tego typu bez problemu korzystać mogą rolnicy, członkowie związków zawodowych, przedsiębiorcy prywatni i przedstawiciele wolnych zawodów zrzeszeni w stowarzyszeniach branżowych, a także klienci banków i członkowie organizacji nie związanych z zatrudnieniem - np. klubów sportowych.

Decyzja o skorzystaniu z ubezpieczenia grupowego nigdy nie jest przymusowa, a przed przystąpieniem musimy podpisać stosowną deklarację. Darowanemu koniowi w zęby zaglądać jednak nie warto - zwłaszcza, jeśli możemy tylko zyskać.

ARTUR KOSTECKI
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza