Polki pójdą na emerytury w wieku 53 lat, a Polacy 58? Kto zapracuje na świadczenia i opiekę zdrowotną? [22.02.20]

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Kolejna propozycja "pod obecnych wyborców" ma pomóc Andrzejowi Dudzie pokonać Małgorzatę Kidawę Błońską, kandydatkę Koalicji Obywatelskiej oraz pozostałych kandydatów w majowych wyborach prezydenckich. Szymon Starnawski /Polska Press
35 lat pracy i 35 lat emerytury – tak niebawem może wyglądać życie niejednej Polki. Prezydent Andrzej Duda chce, by każda kobieta nad Wisłą mogła przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, wliczając w to urlopy macierzyńskie. U mężczyzn staż uprawniający do odejścia z pracy miałby być o pięć lat dłuższy. Obietnica ta ma dać Dudzie zwycięstwo w majowych wyborach prezydenckich.

Prezydent może liczyć na poparcie związków zawodowych oraz tysięcy Polek i Polaków w wieku przedemerytalnym. Eksperci ostrzegają jednak, że rozwiązanie to pogłębi problemy na rynku pracy: w ciągu roku może zniknąć nawet 400 tys. wartościowych pracowników, których nie ma kto zastąpić. Co w tej sytuacji zrobią firmy, którym zawdzięczamy wzrost gospodarczy i rosnące wpływy do budżetu?

WIDEO: Trzy Szybkie

Ponieważ wiele Polek zaczęło przed laty karierę zawodową w wieku 18 lat (a nawet wcześniej), jest wysoce prawdopodobne, że na garnuszku ZUS będziemy mieli wkrótce panie 53-letnie – z perspektywą 35-letniego życia na emeryturze. W przypadku mężczyzn – do pięćdziesięciokilkuletnich górników-emerytów dołączyć mogą wkrótce ich rówieśnicy - przedstawiciele innych fachów, zwłaszcza fizycznych; tu potencjalny okres życia na emeryturze jest znacząco krótszy (ok. 25 lat) z uwagi na zdecydowanie krótsze życie mężczyzn.

Skuteczne w wyborach, lecz szkodliwe dla gospodarki

Z danych GUS wynika, że pracowników (pań i panów) spełniających proponowane przez prezydenta i związki kryterium stażowe jest obecnie ponad 400 tys. To potężna armia wyborców – w większości mocno zainteresowanych propozycją prezydenta Dudy i gotowych go z tego powodu poprzeć w majowej elekcji. Ludzie ci uważają emerytury stażowe za sprawiedliwsze od obecnie obowiązującego systemu – i mają sporo racji.

Dzisiaj osoby zaczynające kariery zawodowe późno, np. w wieku 26 lat, mają prawo przejść na emerytury w tym samym wieku, co ci, którzy pracują od szesnastego, bądź osiemnastego roku życia (kobiety w wieku 60 lat, mężczyźni – 65). Nakłada się na to sporo wyjątków i przywilejów, np. wspomnianych górników oraz mundurowych, prokuratorów, sędziów.

W efekcie przeciętny Polak pracuje tylko 33 lata, a przeciętna Polka – 30 (dla porównania: Szwed - 42 lata, a Czech – 36). Proponowany przez prezydenta i związki zawodowe próg (35 i 40 lat) na pierwszy rzut oka nie stanowiłby więc żadnego wyłomu w systemie. W rzeczywistości jednak byłby jednak kolejnym ciosem wymierzonym przez rząd polskiej gospodarce – a ściślej: rynkowi pracy.

W większości krajów Europy wiek emerytalny pań i panów jest identyczny i wynosi 67 lat, a w Holandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii trwa nawet jego podwyższanie. Na początku mijającej dekady rząd PO i PSL też zaczął zrównywać i podnosić wiek emerytalny do 67 lat (u pań miało to trwać aż 40 lat), ale PiS, po dojściu do władzy w 2015 r., skasował tę reformę, przywracając poprzedni wiek: 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Warto przypomnieć, że to rozwiązanie wprowadzono w Polsce tuż po II wojnie światowej, gdy przeciętny Polak żył mniej niż 55 lat, a przeciętna Polka 61; dziś jest to odpowiednio – 74 (19 lat więcej) i 82 (21 lat więcej!)…

Obniżenie wieku było spełnieniem wyborczej obietnicy Andrzeja Dudy – w dużej mierze dzięki niej kandydat PiS wygrał w 2015 r. z ówczesnym prezydentem Bronisławem Komorowskim. Był to krok w Europie niespotykany i na dłuższą metę bardzo groźny dla gospodarki, ale z punktu widzenia taktyki wyborczej okazał się mistrzowski: ludzie w wieku okołoemerytalnym, zagrożeni w poprzednich latach bezrobociem, poczuli się bezpieczniej. I są do dziś wdzięczni Dudzie – oraz PiS.

Teraz sztab Dudy chce najwyraźniej powtórzyć ów manewr przy okazji reelekcji – nie przejmując się w ogóle sytuacją na polskim rynku pracy, która w coraz większym stopniu uderza w gospodarkę.

O 400 tysięcy pracowników mniej. I nie ma ich kto zastąpić

Głównym problemem pracodawców w Polsce jest od trzech lat brak pracowników. Dotyczy on właściwie wszystkich sektorów i branż, odnosi się zarówno do robotników, jak i specjalistów czy menedżerów. Już teraz nie obsadzone pozostaje co trzecie stanowisko informatyka oraz inżyniera w przemyśle (w branży motoryzacyjnej niedobory sięgają 40 proc.) oraz co czwarte stanowisko logistyka. W usługach medycznych i opiece deficyt przekroczył także 25 proc. ogółu stanowisk. W energetyce i budownictwie – 20 procent.

Część wykonawców prostych i powtarzalnych prac fizycznych można w miarę szybko zastąpić automatami i robotami lub imigrantami (pod warunkiem zasadniczych uproszczeń i ułatwień w przepisach i procedurach dotyczących zatrudnienia cudzoziemców), w niektórych branżach, zwłaszcza w usługach, jest to jednak bardzo trudne. Największym zagrożeniem dla naszej gospodarki jest jednak brak wysokiej klasy specjalistów i menedżerów w innowacyjnych branżach.

W zgodnej opinii ekspertów, do owego deficytu walnie przyczyniło się właśnie obniżenie wieku emerytalnego przez PiS. Wprawdzie rząd podkreślał, że nowy-stary wiek to tylko przywilej, a nie coś, z czego koniecznie trzeba skorzystać. Ba, radził, by kierować się tutaj zdrowym rozsądkiem, zgodnie z zasadą „im dłużej pracujesz, tym więcej otrzymasz”. W praktyce okazało się jednak, że uprawnieni masowo przeszli na garnuszek ZUS. Dotyczy to zwłaszcza 60-letnich kobiet.

Wedle ZUS, w 2010 r. na emeryturę przeszło 92,3 tys. Polek i Polaków, w 2011 – 102,5 tys., w 2012 – 120 tys., w 2013 – 104,4 tys., w 2014 – 158,2 tys., w 2015 – 224,4 tys., w 2016 – 229,4 tys., natomiast po obniżeniu wieku emerytalnego: w 2017 – 417 tys. i w 2018 – 355 tys. W pierwszym półroczu 2019 r. przybyło kolejnych 133 tys. emerytów. Czyli w pełne trzy lata będzie to – najpewniej - ponad milion. Większość to kobiety.

Dane te – oraz wstępne badania opinii zainteresowanych - sugerują, że po wprowadzeniu emerytur stażowych liczba młodych emerytów lawinowo wzrośnie. Nakłada się to na coraz bardziej dramatyczną sytuację demograficzną: w 2020 r. ustawowy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) osiągnie ponad 700 tys. Polek i Polaków, natomiast w dorosłość wkroczy zaledwie 360 tys. Nie ma więc mowy o zastępowaniu w pracy jednego pokolenia przez drugie: deficyt przekracza 300 tys. osób rocznie! Emerytury stażowe pogłębią ten problem.

Wedle wyliczeń organizacji pracodawców, do 2025 roku polskiej gospodarce zabraknie co najmniej 1,5 mln pracowników. Jeśli PiS przyjmie rozwiązanie Andrzeja Dudy – będzie to ponad 2,5 mln. Pojawia się pytanie: kto zapracuje na świadczenia milionów emerytów oraz ich opiekę zdrowotną i socjalną, która przy wydłużającym się życiu wymaga znacząco wyższych nakładów. Pytanie to dotyczy zwłaszcza Polek, które postanowią na garnuszku ZUS przeżyć 35 i więcej lat, czyli tyle samo, ile wcześniej pracowały.

Na dniach ZUS ma przedstawić analizy dotyczące proponowanej regulacji.

Kto skorzysta, ten straci i będzie musiał wyżyć za tysiąc złotych

Z danych GUS wynika, że 12 proc. Polek dostało w tym roku emeryturę poniżej minimalnej. Lawinowo, w tempie ponad 30 proc. rocznie, przybywa tzw. groszowych emerytek – rekordzistka dostaje 4 grosze miesięcznie, czyli 300 razy mniej niż kosztuje obsługa jej konta w ZUS; osób takich jest już prawie ćwierć miliona! Ponad 60 proc. Polek dostaje poniżej 2 tys. zł brutto, czyli 1680 zł na rękę. Ponad 3 tys. zł na rękę otrzymuje z ZUS zaledwie 5 proc. nowych emerytek. U mężczyzn jest to 30 procent.

Oficjalne prognozy ZUS pokazują, że świadczenia kolejnych pokoleń emerytów będą, mimo waloryzacji, relatywnie niższe niż dziś. Są podstawowe dwa powody: będziemy najpewniej żyli coraz dłużej, zaś w gronie ubezpieczonych stale przybywa tych, którzy nie pracowali przed 1999 rokiem (kiedy przeprowadzono reformę), a więc nie mają wypracowanego i naliczonego tzw. kapitału początkowego.

Pokolenie obecnych 50-latków ma w większości na swych kontach w ZUS, oprócz składek gromadzonych po zmianie systemu w 1999 r., także kapitał początkowy z tytułu wcześniejszej pracy. Kwoty te są różne, zależne od tego, ile i jak długo ktoś wcześniej zarabiał. W przypadku 50-letniej kobiety zarabiającej od 20 roku życia średnią krajową może to być jakieś 200 tys. zł ekstra. To dużo, zważywszy, że osoba zarabiająca przez 35 lat kariery zawodowej równowartość obecnych 4 tys. zł brutto, czyli dość sporo, odłoży przez cały ten czas na koncie w ZUS niespełna 350 tys. zł. Owo 350 tys. plus 200 tys. zł (kapitał początkowy) podzielone przez 253 (liczba pozostałych miesięcy życia) da jej w wieku 60 lat dość przyzwoite świadczenie – w wysokości 2,2 tys. zł. Jeśli taka osoba zdecyduje się popracować o dwa lata dłużej, jej emerytura wzrośnie do 2,8 tys. zł.

Tymczasem Polka mająca dziś 40 lat lub mniej nie zgromadziła na koncie w ZUS kapitału początkowego (bo mało która pracowała przed rokiem 1999), czyli owych – średnio – 200 tys. zł. Cały jej kapitał to wyłącznie składki gromadzone w toku kariery zawodowej. Jeśli zarabia ok. 4 tys. zł, to w wieku 60 lat będzie miała tylko 350 tys. zł, które ZUS podzieli przez 253 (lub więcej, jeśli statystyczne trwanie życia w Polsce się wydłuży), co da niespełna 1,4 tys. zł brutto, czyli niecałe 1200 zł na rękę.

A mówimy tu o kobiecie zarabiającej przez większość życia w okolicach średniej krajowej. 70 proc. pań w Polsce zarabia mniej i nie płaci składek przez 35 lat średnio przez 30.

ZUS wskazuje, że dzisiaj tzw. stopa zastąpienia, czyli relacja między wysokością emerytury a dotychczasowymi zarobkami, jest w Polsce przyzwoita i przekracza 50 proc. Ale w perspektywie 20 lat (interesującej dla obecnych 40-latek) ma spaść do ok. 30 proc. A może nawet poniżej 25 proc. Propozycja prezydenta Dudy znacząco zwiększa prawdopodobieństwo spełnienia takiej czarnej wizji.

W obecnym systemie jedynym sposobem na uchronienie się przed totalna nędzą na starość jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej, bez oglądania się na obniżony wiek emerytalny. Oraz gromadzenie dodatkowych oszczędności, nie tylko w bardzo korzystnym dla pracowników systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), który właśnie wystartował, ale też w innych formach.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Polki pójdą na emerytury w wieku 53 lat, a Polacy 58? Kto zapracuje na świadczenia i opiekę zdrowotną? [22.02.20] - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2,074

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Emerytura należy się i tyle po tylu latach uczciwej pracy. Nikt nikomu nie powinien zabraniać pracować ile chce i ile da rady. Nie które zawody po 40- stu latach pracy wykączają i nie ma możliwości pracować dalej a skakać z renty na rentę czy łazić po lekarzach i zwolnieniach to też jest bez sensu . Każdy ma prawo do życia godnego i nie ważne czy uczony czy fizyczny.

M
Marek

Świetne pomysły, brawo. Tak powinno się rządzić aby rządzić mądrze i ulżyć ludziom. A nie jak Platforma - kradli i się tylko z lusdzi śmiali. Brawa dla PIS, Brawa dla prezydenta Dudy.

M
Monter

Emerytury 35,40.

Skuteczna reklama dla blondynek

G
Gość

Marzę o warunkach takich jak na zachodzie przecież jeśli zdrowie pozwoli i praca by dawała mi satysfakcję chętnie popracuję do śmierci lecz w Polsce warunki pracy i płacy to jest katastrofa. I nie znam, a może nie poznałem w tym kraju fizycznego który by był zadowolony z płacy i warunków pracy. Niech pracodawcy popracują nad swoją pazernością taki mały krok do zwiększenia stażu pracy

G
Gość

W takiej Szwecji bo sytuację trochę znam jest wiek emerytalny wyższy, ale długość życia w zdrowiu większa, warunki nieporównywalnie lepsze, zarobki, życie mniej stresowe, i po 40 latach życia masz od razu 40 dni urlopu i 5lat wcześniej można bez problemu iść na emeryturę pomniejszoną procentowo u nas to nie jest takie proste

G
Gość

Śmieszne, wcześniej piszę że Polacy pracują tylko średnio 33 lata, a tu jest możliwość żeby kobiety pracowały 35 lat i mężczyźni 40 lat czyli nagroda za nie chodzenie na chorobowe. Logicznie myśląc to przecież wydłuży przeciętny staż pracy przed pójściem na emeryturę.

G
Gość
22 lutego, 16:54, Gość:

Dudy, Szydło, PiS, związki, publicyści - wszyscy mają nas emerytów stażowych W tyle wizji z palcem Lichockiej i przestańcie łgać że dłużej żyjemy bo średnia poleciała na łeb, a rządzący mają coraz większą kasę

Wszyscy się już na nas wypięli,no to my się wypniemy na nich

s
stary
22 lutego, 16:09, 45 lat pracy:

Ze strony NSZZ Solidarność KOMISJA KRAJOWA czwartek, 20 lutego 2020. Prezydent wywiązał się z „Umowy programowej”. Cytat: "Od oceny realizacji „Umowy programowej” zawartej 5 maja 2015 r. z ówczesnym kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą rozpoczęła się dyskusja o postępowaniu Związku w trwającej kampanii prezydenckiej. Choć nie wszystkie punkty zostały zrealizowane, członkowie Komisji ocenili, że Prezydent wywiązał się z umowy. Niezrealizowane punkty jak np. emerytury stażowe, są wynikiem braku woli politycznej Zjednoczonej Prawicy. Trzeba pamiętać, że prezydent w polskim ustroju ma bardzo ograniczone uprawnienia w tym zakresie - argumentowano". -Tak to właśnie niepowodzenia wprowadzenia emerytur stażowych tłumaczy związek, który ma dbać o dobro pracowników. Chyba szykuje się kolejne poparcie Pana Dudy dla Pana Dudy. Zaczyna się zaklinanie rzeczywistości. Już nie wiadomo kto mówi prawdę odnośnie prac nad emeryturą stażową. - Prezydent Andrzej Duda wspominał również o tym w wywiadzie dla tygodnika Wprost: "Jest u mnie zespół, który razem z panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską i jej przedstawicielami pracuje nad tym, żeby ustalić, czy jesteśmy w stanie to zrealizować i na jakich warunkach. Prace trwają.” - W programie „Money. To się liczy” prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu ubezpieczeń Społecznych - Pomysł prezydenta dotyczący emerytur stażowych nie był z nami konsultowany. - Reasumując: Związki rozgrzeszają głowę Państwa z niezrealizowanych obietnic i będą nadal popierać. Widać jest nam tak dobrze, że dobrze nam tak. Kancelaria Prezydenta od czterech lat pracuje nad emeryturami stażowymi w tak zawrotnym tempie, że prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu ubezpieczeń Społecznych nie zdążyła się załapać na konsultację.

Po prostu oczadzieli...

G
Gość

Dudy, Szydło, PiS, związki, publicyści - wszyscy mają nas emerytów stażowych W tyle wizji z palcem Lichockiej i przestańcie łgać że dłużej żyjemy bo średnia poleciała na łeb, a rządzący mają coraz większą kasę

G
Gość
22 lutego, 16:09, 45 lat pracy:

Ze strony NSZZ Solidarność KOMISJA KRAJOWA czwartek, 20 lutego 2020. Prezydent wywiązał się z „Umowy programowej”. Cytat: "Od oceny realizacji „Umowy programowej” zawartej 5 maja 2015 r. z ówczesnym kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą rozpoczęła się dyskusja o postępowaniu Związku w trwającej kampanii prezydenckiej. Choć nie wszystkie punkty zostały zrealizowane, członkowie Komisji ocenili, że Prezydent wywiązał się z umowy. Niezrealizowane punkty jak np. emerytury stażowe, są wynikiem braku woli politycznej Zjednoczonej Prawicy. Trzeba pamiętać, że prezydent w polskim ustroju ma bardzo ograniczone uprawnienia w tym zakresie - argumentowano". -Tak to właśnie niepowodzenia wprowadzenia emerytur stażowych tłumaczy związek, który ma dbać o dobro pracowników. Chyba szykuje się kolejne poparcie Pana Dudy dla Pana Dudy. Zaczyna się zaklinanie rzeczywistości. Już nie wiadomo kto mówi prawdę odnośnie prac nad emeryturą stażową. - Prezydent Andrzej Duda wspominał również o tym w wywiadzie dla tygodnika Wprost: "Jest u mnie zespół, który razem z panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską i jej przedstawicielami pracuje nad tym, żeby ustalić, czy jesteśmy w stanie to zrealizować i na jakich warunkach. Prace trwają.” - W programie „Money. To się liczy” prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu ubezpieczeń Społecznych - Pomysł prezydenta dotyczący emerytur stażowych nie był z nami konsultowany. - Reasumując: Związki rozgrzeszają głowę Państwa z niezrealizowanych obietnic i będą nadal popierać. Widać jest nam tak dobrze, że dobrze nam tak. Kancelaria Prezydenta od czterech lat pracuje nad emeryturami stażowymi w tak zawrotnym tempie, że prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu ubezpieczeń Społecznych nie zdążyła się załapać na konsultację.

Rozliczą go ludzie którzy od 5 lat są zwodzeni ,nikt inny niestety,to jedna wielka banda.

45 lat pracy

Ze strony NSZZ Solidarność KOMISJA KRAJOWA czwartek, 20 lutego 2020. Prezydent wywiązał się z „Umowy programowej”. Cytat: "Od oceny realizacji „Umowy programowej” zawartej 5 maja 2015 r. z ówczesnym kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą rozpoczęła się dyskusja o postępowaniu Związku w trwającej kampanii prezydenckiej. Choć nie wszystkie punkty zostały zrealizowane, członkowie Komisji ocenili, że Prezydent wywiązał się z umowy. Niezrealizowane punkty jak np. emerytury stażowe, są wynikiem braku woli politycznej Zjednoczonej Prawicy. Trzeba pamiętać, że prezydent w polskim ustroju ma bardzo ograniczone uprawnienia w tym zakresie - argumentowano". -Tak to właśnie niepowodzenia wprowadzenia emerytur stażowych tłumaczy związek, który ma dbać o dobro pracowników. Chyba szykuje się kolejne poparcie Pana Dudy dla Pana Dudy. Zaczyna się zaklinanie rzeczywistości. Już nie wiadomo kto mówi prawdę odnośnie prac nad emeryturą stażową. - Prezydent Andrzej Duda wspominał również o tym w wywiadzie dla tygodnika Wprost: "Jest u mnie zespół, który razem z panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską i jej przedstawicielami pracuje nad tym, żeby ustalić, czy jesteśmy w stanie to zrealizować i na jakich warunkach. Prace trwają.” - W programie „Money. To się liczy” prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu ubezpieczeń Społecznych - Pomysł prezydenta dotyczący emerytur stażowych nie był z nami konsultowany. - Reasumując: Związki rozgrzeszają głowę Państwa z niezrealizowanych obietnic i będą nadal popierać. Widać jest nam tak dobrze, że dobrze nam tak. Kancelaria Prezydenta od czterech lat pracuje nad emeryturami stażowymi w tak zawrotnym tempie, że prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu ubezpieczeń Społecznych nie zdążyła się załapać na konsultację.

G
Gość
22 lutego, 15:39, Gość:

Gdy patrze na wiek zgonow swoich przodkow, to zaden nie dozyl 65 lat. No niestety chyba to dziedziczne. Swiadomie mam w glebokim powazaniu ten caly system zus i robie na lewo ile sie da. Oszczedzone pieniadze trzymam w skarpecie i wiem, ze dziecku swojemu cos na pewno kiedys przekaze. Zus by mu nie dal mojej emerytury, na ktora bym cale dorosle zycie pracowal odprowadzajac skladki.

Powiem Ci tak,nie wiem skąd oni wzięli takie przeliczenia odnośnie długości życia,bo przedtem tylko na klepsydrach się widziało jacy młodzi ludzie umierają ,a teraz pełno zgonów w młodym wieku wśród rodziny i znajomych,ale Gościu masz rację,praca na lewo i tyle.

G
Gość

Gdy patrze na wiek zgonow swoich przodkow, to zaden nie dozyl 65 lat. No niestety chyba to dziedziczne. Swiadomie mam w glebokim powazaniu ten caly system zus i robie na lewo ile sie da. Oszczedzone pieniadze trzymam w skarpecie i wiem, ze dziecku swojemu cos na pewno kiedys przekaze. Zus by mu nie dal mojej emerytury, na ktora bym cale dorosle zycie pracowal odprowadzajac skladki.

G
Gość
22 lutego, 11:46, Gość:

Ten dywersant nie omieszka złożyć najbardziej szkodliwe, niszczące gospodarkę obietnice, żeby tylko utrzymać stołek.

Całe szczęście że nad nim jest sejm i tylko tam mogą coś zmienić a nie jakaś hostessa

G
Gość
22 lutego, 13:18, Janek stazowy:

Nie bedzie emerytur stazowych nie bedzie glosow od mojej licznej rodziny

Mów za siebie bo liczna rodzina i tak zagłosuje po swojemu

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3