MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Półmetek remontu przychodni wojskowej przy Jasnych Błoniach. To będzie nowoczesny budynek [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Przychodnia pierwszych pacjentów będzie mogła przyjąć dopiero na początku grudnia
Przychodnia pierwszych pacjentów będzie mogła przyjąć dopiero na początku grudnia Andrzej Szkocki
Remont przychodni będącej częścią 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie rozpoczął się od wielkiego burzenia, do "gołej cegły". Wyburzono wszystko, co było można - ściany, stropy, okna... Potem ekipy remontowe od nowa zaczęły zagospodarowywać przestrzeń zabytkowego budynku. Już kończą - przychodnia ma przyjąć pierwszych pacjentów jeszcze w tym roku.

Zaintrygowani rozmachem inwestycji postanowiliśmy zobaczyć na jakim etapie jest obecnie modernizacja przychodni specjalistycznej 109 szpitala wojskowego w Szczecinie. Okazuje się, że remont minął już swój półmetek. Dokładnie widać zarys przyszłej przychodni, która, jak zapowiada komendant szpitala, ma być i nowoczesna i funkcjonalna.

Przypomnijmy, że remont budynku przy ul. Piotra Skargi zaplanowano jako "gruntowny" i "kompleksowy". Dlatego rozpoczął się od odnowienia elewacji, dachu i zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią.

- Obecnie trwa drugi etap robót polegający na dostosowaniu zabytkowego budynku na potrzeby nowoczesnej przychodni - mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy szpitala.

Remont wnętrz rozpoczął się od prac rozbiórkowych. Aby poprawić funkcjonalność, wyburzono ściany działowe, aby później postawić je w zupełnie innych miejscach. Dzięki temu powstanie więcej gabinetów lekarskich.

- Tam po prawej stronie będzie centralna rejestracja - oprowadza nas po terenie budowy płk. Krzysztof Jurkowski, komendant szpitala. - Tu, zaraz przy wejściu, staną trzy kioski do obsługi systemu kolejkowego. Dalej znajdzie się szatnia, a po lewej punkt pobrań do laboratorium. Na samym końcu poradnia ortopedyczna - wiadomo, musi być na parterze.

Nowe windy połączą wszystkie kondygnacje - od piwnicy po poddasze.

- Na pierwszym piętrze będą działały poradnie specjalistyczne z zapleczem zabiegowym: m.in. ginekologiczna, urologiczna, chirurgiczna i RTG - tłumaczy komendant Jurkowski. - Na drugim swoje miejsce znajdzie medycyna pracy oraz poradnie poz, a na trzecim znajdą się gabinety lekarskie i poradnia stomatologiczna.

A poddasze?

- Poddasze do tej pory w ogóle nie było zagospodarowane - mieszkało tu około 3 tysiące gołębi - przyznaje płk. Krzysztof Jurkowski. - Niestety nie można było z tym pogodzić funkcji medycznych. Trzeba było ptaki wyeksmitować. Zostały przewiezione w okolice Krakowa i Wrocławia. Wróciły. Ale już powoli znajdują sobie inne domy. My tu urządzimy naszą administrację.

Remont rozpoczął się rok temu, w maju. Dzięki modernizacji zabytkowy budynek zostanie dostosowany do współczesnych standardów.

- Już była taka potrzeba - przyznaje nasz gospodarz.

W przychodni będzie się mieściło szesnaście poradni specjalistycznych plus poz.

- Przyjmowani tu też będą żołnierze oraz osoby, które będą się ubiegać o to, by zostać żołnierzami - tłumaczy komendant szpitala.

- W budynku przejdą badania Wojskowej Rejonowej Komisji Lekarskiej.

Jak się dowiedzieliśmy, zaawansowanie prac jest na poziomie około 60 proc. A za około dwa miesiące do przychodni dotrze umeblowanie i sprzęt medyczny - wszystko jest już "w przetargu".

- Planujemy zakończenie remontu w październiku 2024 r. - twierdzi Krzysztof Jurkowski. - Mam nadzieję, że się nam uda oddać poradnię pacjentom do 6 grudnia - wtedy będziemy obchodzić 80. rocznicę istnienia szpitala.

Rocznie w przychodni lekarze udzielają porad około 15-16 tys. pacjentów.

Wykonawcą remontu jest firma Erbud. Prace są prowadzone pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - budynek jest w tzw. spisie zabytków. Koszt modernizacji: blisko 30 mln zł. Pieniądze w większości pochodzą z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Budowa budynku przychodni rozpoczęła się w 1931 r. Gmach był pierwotnie biurowcem Wahrkreis-Komando II (dowództwa 2 okręgu wojskowego) w Szczecinie. Zaprojektował go Paul Steinmetz - autor wielu budynków publicznych w Szczecinie, m.in. obecnego Urzędu Miasta. Wewnątrz znajdowały się m.in. reprezentacyjna aula, duża i mniejsze sale wykładowe, pomieszczenia reprezentacyjne, biblioteka, kuchnia i archiwum. Budynek był wyposażony w instalację centralnego ogrzewania a kuchnia w hybrydowe piece węglowo-gazowe.

W opinii konserwatora zabytków, zabytek jest ciekawym przykładem modernizmu. Z wewnętrznego wystroju, wartość historyczną i konserwatorską mają elementy wyposażenia wnętrza, m.in. stolarka drzwi, drewniane listwy przypodłogowe, wykonane ze sztucznego kamienia stopnie schodów, kraty czy metalowe balustrady. Nie uległy zniszczeniu i zostaną wyeksponowane.

Przychodnia jest integralną częścią szpitala wojskowego (od lat 50. XX w.), który również jest remontowany. Stojący po drugiej stronie ul. Piotra Skargi budynek szpitalny jest starszy od przychodni o dwa lata - przed wojną funkcjonowała w nim Regionalna Klinika dla Kobiet. Kompleks tworzący klinikę uchodził za wzór architektoniczny dla podobnych obiektów w całym regionie. Jego rewitalizacja, jest właściwie całą serią remontów, z których część już jest prowadzona.

Szpital otrzymał na remont łącznie ponad 150 mln zł. Prace mają potrwać do 2025 r.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński