Kolekcjonerzy z Krakowa zrobili miniaturki najcenniejszego polskiego trunku, 30- i 50-letniej Starki.

Łukasz Czajka przeczytał o Polmosie na naszym portalu: www.strefabiznesu.gs24.pl.

- Reprezentuję polskich kolekcjonerów miniaturek - wyjaśnia. - Administruje też stronę poświęconą tego rodzaju hobbystom. Widząc co się dzieje z Polmosem i z pobudek kolekcjonerskich w pierwszej połowie tego roku zrobiliśmy kryształowe miniaturki Starek 30- i 50-letnich.

 Pasjonaci zrobili je dla kolekcjonerów

- Też dlatego, iż Polmos twierdził, że się nie da - dodaje.

- Nie mogłem przeboleć, że nie ma miniaturki najlepszego polskiego alkoholu. Mam kontakt z kolekcjonerami na świecie i nikt czegoś takiego według mojej wiedzy nie zrobił. Na ok 100 tys.wszystkich te z dwie Starki w krysztale są 9 i 10 miniaturką. To naprawdę powód do dumy.

Plmos wiedział

 Polmos o wszystkim wiedział ale z uwagi na upadłość nic nie mógł zrobić, nawet przekazać bezpłatnej licencji na użycie znaku towarowego Starka. Szczeciński producent wódek produkował miniaturki Starki 10-, 15-, 18- i 25-letniej. Ale 30- i 50-letniej już nie - ze względu na koszty. Te trunki rozlewane były bowiem w kryształowe karafki. Firma uznała to za nieopłacalne.

 - Na świecie nie robi się kryształowych miniaturek, są tylko miniaturki najlepszych francuskich koniaków Remy Martin Louis XIII i Camus Jubilee, bo mają kryształ Baccarat - dodaje Łukasz Czajka. - Ale te miniaturki różnią się od naszych, które są z kryształu ze szlifem.

Szkoci swoje najlepsze robią raczej w ceramice choć w krysztale zrobili jedną whisky.

Pół roku pracy

- My te nasze Starki robiliśmy pół roku - kontynuuje kolekcjoner. - Problemem dużym była skala. Bo tych miniaturek powstało mało, 32 Starki 50 i 40 Starki 30. A firmy nie chcą nic robić specjalnie w takiej małej skali.

 W sumie zrobienie 72 miniaturek kosztowało 20 tys. zł. Koszt jednej miniaturki Starki 50 to ok. 450 zł, Starki 30-letniej - ok. 150 zł.

 - Wszystkie praktycznie trafiły do kolekcjonerów w tym komplet do Kanady, do USA i jedna Starka 50 do kolegi Davida M. Spaida, który przez ponad 30 lat wydawał kwartalnik o miniaturkach Miniature Bottle Collector. To on napisał, że jest to wspaniały produkt, będzie cieszył każdego kolekcjonera.  Polmos Szczecin

 Spółka jest w likwidacji. Syndyk zamierza sprzedać majątek w całości. Majątek Polmosu oszacowano na 48,8 mln zł. Warunkiem przetrwania firmy jest inwestor, który zakupi całe przedsiębiorstwo.

 Starka

To najszlachetniejsza i zarazem najbardziej tajemnicza ze wszystkich polskich wódek. Jej historia liczy sobie ponad 500 lat.

Receptura Starki obłożona jest ścisłą tajemnicą. Fenomen Starki wynika z jej niepowtarzalnego aromatu, przebogatego bukietu i wspaniałej, klarownej barwy. Taki efekt uzyskuje się dzięki wieloletniemu leżakowaniu destylatu żytniego w dębowych beczkach po winach gronowych.

Starka jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.