Artur Bogacki
Polska pokonała Białoruś! Wynik spotkania daje nam trzecie miejsce w tabeli grupy 1! Anna Kaczmarz
POLSKA - BIAŁORUŚ WYNIK. W meczu grupy 1 podczas mistrzostw Europy w piłce ręcznej Polska wygrała z Białorusią 32:27. Dzięki wygranej biało-czerwoni awansowali na trzecie miejsce w grupie.

Polska 32 (19)
Białoruś 27 (13)
Bramki: M. Jurecki 9, Szyba 6, Daszek 5, Syprzak 3, Chrapkowski 2, Grabarczyk 2, Wiśniewski 2, Bielecki 2, Krajewski 1 - Szyłowicz 6, Puchouski 5, Karalek 4, Kulesz 4, Jurynok 4, Chadkiewicz 3, Baranau 1.

Po sobotniej porażce z Norwegią szanse Polaków na awans do półfinału rozgrywanego w naszym kraju Euro 2016 nieco się zmniejszyły, ale nadal wszystko zależało od nas (dwa zwycięstwa dają nam promocję, bez względu na wyniki innych meczów). Wczoraj „biało-czerwoni” wykonali połowę zadania, bardzo pewnie pokonując Białoruś. Kropkę nad „i” muszą postawić w jutrzejszym starciu z Chorwacją (o godz. 20.30 w Krakowie).

Białorusini grali bez presji, już stracili bowiem szansę na awans. Ich plany na sprawienie niespodzianki szybko się jednak skomplikowały, gdyż już w 2 min - z powodu urazu kostki - boisko musiał opuścić ich najlepszy zawodnik Siarhej Rutenka (grał przez... 12 sekund, potem już nie wrócił na parkiet). Nawet bez niego goście przez 20 minut toczyli wyrównaną walkę. Końcówkę I połowy jednak wyraźnie przegrali, a później już nie odrobili straty.

Do przerwy w naszej ekipie rządzili trzej Michałowie: Jurecki (6 goli), Daszek i Szyba (po 3). Ten ostatni, po skutecznej grze w końcówce starcia z Norwegią, teraz dostał większą szansę i ją wykorzystał. Mało natomiast na parkiecie przebywał Karol Bielecki (po raz pierwszy trafił w 27 min, i to z karnego), podobnie jak Krzysztof Lijewski (nie oddał rzutu na bramkę rywali).

Polacy mieli inicjatywę, ale długo nie potrafili odskoczyć na więcej niż dwa gole. Przy stanie 10:9 Sławomir Szmal obronił rzut Aliaksiaja Chadkiewicza, a po dwóch kolejnych trafieniach M. Jureckiego (to drugie po przechwycie i indywidualnej kontrze) przewaga wzrosła do 3 bramek. Po chwili sytuacja się powtórzyła: Szmal obronił dwa strzały Chadkiewicza (w tym karnego), dwie okazje z rzędu wykorzystał M. Jurecki i było 17:11. Do szatni Polacy schodzili właśnie z 6 bramkami zapasu.

Po przerwie obraz gry był podobny. Dwa gole z rzędu „biało-czerwonych” utwierdziły kibiców w przekonaniu, że nasi zawodnicy tym razem nie zafundują im kolejnego „zwycięskiego horroru”.

Na początku drugiej połowy następne ciosy zadawali wspominani trzej Michałowie (to był najlepszy mecz Daszka na Euro - zdobył wczoraj 5 goli, tyle co łącznie we wcześniejszych 4 spotkaniach!). W 41 min było już 25:16. Po chwili w ciągu kilku sekund Szmal obronił dwa rzuty rywali (brawa dostał oczywiście od kibiców, ale także od trenera Michaela Bieglera). Następnie ustąpił miejsca między słupkami Piotrowi Wyszomirskiemu, który grał już do końca spotkania.

W 47 min przewaga naszych szczypiornistów wzrosła do 10 bramek (28:18). Polacy zaczęli jednak grać zbyt nonszalancko, przez ponad 7 minut nie zdobyli bramki, podczas gdy goście trafili 4-krotnie. Niemoc przełamał Bielecki (to był dopiero jego drugi gol w meczu), ale kryzys nie został opanowany. Na półtorej minuty przed końcem przewaga stopniała do 4 goli (30:26), lecz gościom brakło czasu na sprawienie niespodzianki.

Najlepszym zawodnikiem meczu (MVP) został wybrany Michał Jurecki. Był najskuteczniejszy w naszej ekipie, zdobył 9 goli (na 11 rzutów, aż 82 procent skuteczności). Może liczyć na włączenie się do walki o koronę króla strzelców. Gorzej niż w dwóch ostatnich meczach zaprezentował się w ataku Bielecki, który wykorzystał zaledwie 2 z 8 szans (m.in. zmarnował karnego).

POLSKA - BIAŁORUŚ 25.01.16 NA ŻYWO MECZ POLSKA - BIAŁORUŚ O której, gdzie w TV TRANSMISJA ONLINE
Transmisja meczu Polska - Białoruś w Polsacie i Polsacie Sport! Początek o godzinie 20:30. Spotkanie skomentują Tomasz Włodarczyk i Wojciech Nowiński. Mecz będzie można obejrzeć również na platformie internetowej Ipla.tv (po wykupieniu dostępu).

Materiał oryginalny: POLSKA - BIAŁORUŚ. Polska zdecydowanie lepsza od rywali [RELACJA, WYNIK, ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska