Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska - Litwa. Kolejny projekt Miasteckiego Stowarzyszenia Oświatowego (ZDJĘCIA)

Konrad Remelski
Projekt Miasteckiego Stowarzyszenia Oświatowego
Projekt Miasteckiego Stowarzyszenia Oświatowego Konrad Remelski/Eugeniusz Lisiecki
Projekt "Historia w postaciach zapisana" realizowany jest w trybie online przez grupę młodzieży ze szkół - Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku oraz Gimnazjum w Tytuvènai, we współpracy z Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury.

To pierwszy taki przypadek w historii ponad dziesięcioletnich polsko-litewskich kontaktów, kiedy uczestnicy projektu realizują go zdalnie. - To była dla nas wielka niewiadoma, ale skoro pozyskaliśmy pieniądze z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, trzeba było się podjąć tego zadania. Zarówno strona litewska, jak i my zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że młodzież chciałaby się spotykać ze sobą nie poprzez ekran komputera, bo tego w okresie pandemii mają już nadto, ale nie było innego wyjścia - informuje Bogusław Szkwarek, inicjator projektu i jego koordynator.

Początkowo do Miastka na wspólne działania projektowe miała przyjechać dziesięcioosobowa grupa Litwinów i dwóch opiekunów. Przez tydzień mieli w Miastku wspólnie pracować nad projektem. Za rok miała być rewizyta. Okazało się, że przyjazd młodzieży do Polski w tym okresie jest niemożliwy. W końcu ministerstwo zgodziło się na zdalną realizację projektu. Bogusław Szkwarek musiał go jednak przekształcić. - Miał być na przykład wspólny wjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego do Warszawy. Skończy się na tym, że nasza młodzież przygotuje e-zwiedzanie Warszawy i Gdańska, a Litwini - Wilna i Grodna. Potem miasta te będzie można zwiedzać w komputerze - mówi B. Szkwarek. - Podobnie będzie z prezentacją dorobku artystycznego szkół. My przygotowujemy część artystyczną w Miastku i pokażemy ją Litwinom w Internecie, a oni robią to samo w Tytuvènai.

Celem projektu jest odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach. Sporym wyzwaniem dla młodzieży jest przygotowanie wspólnej publikacji książkowej w języku polskim i litewskim. "Historia w postaciach zapisana" będzie zbiorem wywiadów z seniorami, przekształcenie ich w niezwykłe biografie. Zarówno Polacy jak i Litwini będą musieli je przetłumaczyć na język angielski po to, by zarówno jedni i drudzy nie mieli problemów z tłumaczeniem na polski i litewski. Młodzież z Miastka opisuje czternastu seniorów, a Litwini dziesięciu. W swych opowiadaniach przedstawiają dzieciństwo emerytów, a następnie lata szkolne, studia, pierwszą pracę, pierwsze miłości, przyjaźnie, aktywności, a potem swe małżeństwa, pracę zawodową i tak aż do emerytury. Na końcu emeryci podsumowują swe życie, przedstawiając najmilsze życiowe wspomnienia i mniej miłe też. Wśród miasteckich bohaterów książki będzie jedna osoba już nieżyjąca - Ryszard Staszkiewicz, niezapomniany nauczyciel liceum i inicjator nawiązania współpracy partnerskiej Miastka z Tytuvènai.

- Ten projekt to dla nas prawdziwe wyzwanie - przyznaje Bogusław Szkwarek. - Praktycznie codziennie kontaktuję się z Genute Karpiniene, koordynatorką ze strony litewskiej. Wątpliwości co do przebiegu realizacji projektu rozwiązujemy na bieżąco. Nasze prace kończymy szóstego października, a potem zaczynamy prezentacje online tego, co udało nam się zrobić w ramach projektu. Będą więc pokazy dla młodzieży i dla seniorów, oczywiście tylko w komputerze, głównie w mediach społecznościowych. W niedługim czasie ukaże się też książka "Historia w postaciach zapisana".

* * *
To nie jedyny projekt polsko-litewski przygotowany przez Miasteckie Stowarzyszenie Oświatowe. Pierwszym był "Teatr dwóch narodów", na realizację którego Miastko dostało pieniądze z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Na kolejny projekt pozyskano fundusze z programu Młodzież w działaniu, który później został przekształcony w Erasmusa. Dzięki tym dotacjom mieli pieniądze na wymianę najpierw młodzieży z miasteckiego Liceum Ogólnokształcącego, potem Gimnazjum i obecnie uczniów z klas licealnych Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku. Kilkakrotnie wyjeżdżali na Litwę, ale i młodzi Litwini też odwiedzali Miastko. Projekty te oczywiście były realizowane wspólnie zawsze z udziałem dwóch 20-osobowych grup z Polski i Litwy. Przedostatnim z roku 2019 był projekt "Cicha woda brzegi rwie", który dotyczył wspólnych zajęć edukacyjnych z chemii, fizyki, biologii, matematyki. To była najdłuższa wyprawa młodzieży miasteckiej na Litwę. Przez dwa tygodnie uczniowie pracowali w grupach, przeprowadzając badania oceniające stan jakości wody na terenie naszych "Małych Ojczyzn". Poszerzali swą wiedzę z zakresu biologii, chemii, geografii, matematyki, informatyki i języka angielskiego. Wszystkie swoje działania udokumentowali zdjęciami i filmami.

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: ARCHIWALNY FILM Z MIASTKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza