Polska przyjmuje uchodźców z Ukrainy. Wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik: Wszystkie koszty zostaną zwrócone

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Medyka, piesze przejście graniczne z Ukrainą
Medyka, piesze przejście graniczne z Ukrainą K_kapica_afk
– Wszystkie koszty (w związku z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy – red.), które ponoszą wojewodowie i samorządy, także koszty transportu, logistyki i organizacji, powinny być refakturowane. Rząd polski przy pomocy funduszu pomocowego te koszty poniesie – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik.

Maciej Wąsik przypomniał podczas konferencji prasowej, że w weekend prezydent podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która wprowadza fundusz pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Podkreślił, że to prawie 8 mld złotych. Wiceszef MSWiA zaznaczył, że prawie 3,5 mld z tej kwoty przewidziano dla samorządów i wojewodów na zorganizowanie recepcji dla obywateli ukraińskich, ale także dla Polaków, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wskazał, że są to świadczenia w wysokości 40 złotych za każdą osobę za dzień wypłacane polskim rodzinom, żeby zrekompensować koszty. – Dzisiaj proceduje się rozporządzenie Rady Ministrów, które określa tę stawkę. Będzie to procedowane w trybie szczególnym – przekazał.

Maciej Wąsik podkreślił, że w poniedziałek minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński, wyda rozporządzenie, które określi wzór wniosku, jaki będą musiały polskie rodziny składać w urzędach gminy, żeby otrzymać takie świadczenie.

– Rozporządzenie określa też środki dla samorządów i innych instytucji prowadzących działalność gospodarczą. O tych wypłatach będą decydowali wojewodowie i będzie zgoda w rozporządzeniu w uzasadnionych przypadkach. Tam, gdzie podjęto wyższe zobowiązania, ta stawka będzie mogła być wyższa niż 40 złotych. Jestem przekonany, że jeszcze w tym tygodniu ta pomoc trafi do Polaków, samorządów i do wojewodów – zaznaczył wiceszef MSWiA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Stanisław Żaryn o ruchach prorosyjskich

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie