Polska rozbiła Meksyk! Mamy pewny awans na mistrzostwach świata

Grzegorz Bawół
W niedzielny wieczór reprezentacja Polski z łatwością ograła Meksyk 3:0 (25:17, 25:14, 25:19) w swoim drugim meczu siatkarskich mistrzostw świata w katowickim Spodku. Dzięki zwycięstwu Biało-Czerwoni zapewnili sobie awans do kolejnej rundy turnieju.

W grupie C, w której występują Biało-Czerwoni, na razie nie ma sensacji. Na inaugurację faworyzowane ekipy gładko wygrały swoje mecze w trzech setach - Polacy z Bułgarami (25:12, 25:20, 25:20), a Amerykanie z Meksykanami (25:18, 25:20, 25:12) i następnie też z Bułgarami 3:0 (25:20, 25:23, 26:24), czym zapewnili sobie awans do kolejnej rundy.

W sporcie nie można oczywiście nikogo lekceważyć, ale trudno było sobie wyobrazić w niedzielę inny scenariusz, niż bezproblemowe zwycięstwo zespołu trenera Nikoli Grbica nad znacznie niżej notowanym Meksykiem.

Początek spotkania dał kibicom rywali nadzieje, że być może ten mecz nie będzie taki szybki. Meksyk wyszedł na prowadzenie 3:1 i prowadzili aż do stanu 9:9. Następnie Biało-Czerwoni wrzucili wyższy i odskoczyli od rywali serią 15:8, wygrywając tym samym seta 25:17.

W drugiej partii Meksykanie znowu wyszli na prowadzenie 3:1, ale tym razem Polacy szybciej ich "złapali" i od stanu 5:4 nie oddali prowadzenia, kończąc seta serią 20:10. Nicola Grbić pozwolił sobie na rotację składem - dla przykładu Tomasz Fornal zdobył 6 punktów w pierwszym secie, a w drugim nawet nie zagrał.

Trzecia partia była już formalnością, choć to w niej Meksyk postawił największy opór. Biało-Czerwoni nie oddali prowadzenia od stanu 6:5, ale rywale nie odstępowali na więcej niż trzy punkty, a nawet przez chwilę był remis 16:16, ale challenge to zmienił. Dopiero w końcówce Polacy odskoczyli i wygrali seta do 19.

Polscy siatkarze, którzy w poprzedniej dekadzie zdobyli dwa razy z rzędu mistrzostwo świata (2014, 2018), zakończą fazę grupową 30 sierpnia starciem ze Stanami Zjednoczonymi.

Polska dość niespodziewanie po raz kolejny gości siatkarki mundial. Pierwotnie impreza miała się odbyć Rosji, jednak w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) odebrała jej prawo organizacji. Po negocjacjach roli gospodarzy podjęły się Słowenia, gdzie odbędzie się więcej meczów, a także Polska, w której rozegrane zostaną najważniejsze spotkania.