MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polsko-amerykańskie strzelanie na poligonie w Ustce. Takie HIMARSY sieją spustoszenie wśród rosyjskich żołnierzy

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwają strzelania artyleryjskie z użyciem wyrzutni rakiet HIMARS. W ćwiczeniach udział biorą żołnierze polscy i amerykańscy. To element manewrów wojskowych DEFENDER 24. Nowoczesne wyrzutnie rakiet od niedawna znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego.
Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwają strzelania artyleryjskie z użyciem wyrzutni rakiet HIMARS. W ćwiczeniach udział biorą żołnierze polscy i amerykańscy. To element manewrów wojskowych DEFENDER 24. Nowoczesne wyrzutnie rakiet od niedawna znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego. CPSP Ustka/st. szer. spec. Adrian Karwacki
Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwają strzelania artyleryjskie z użyciem wyrzutni rakiet HIMARS. W ćwiczeniach udział biorą żołnierze polscy i amerykańscy. To element manewrów wojskowych DEFENDER 24. Nowoczesne wyrzutnie rakiet od niedawna znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego.

W piątek, 10 maja, na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce w ramach ćwiczenia Immidiete Response (IR 24) mogliśmy obserwować strzelania Systemu Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności (HIMARS). Głównymi strzelającym tego dnia byli żołnierze 29. Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych i 1. Batalionu 14. Pułku Artylerii.

- Batalion 14. Pułku Artylerii zapewnia prowadzenie mobilnego, precyzyjnego ognia dalekiego zasięgu w każdych warunkach pogodowych, wspierając operacje bojowe na dużą skalę i rozmieszczany jest na całym świecie, aby zapewnić ogień uderzeniowy wspierający połączone i wielonarodowe siły - mówi mjr Karolina Krzewina -Hyc, oficer prasowy Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. - Sformowany w 1918 roku 29. Pułk Piechoty po raz pierwszy w działaniach wziął udział we Francji podczas I wojny światowej i dowodził lądowaniem D-Day na plaży Omaha podczas II wojny światowej. Od czasów II wojny światowej 29. Dywizja Piechoty wielokrotnie brała udział w operacjach NATO w Afganistanie, Iraku i Lewancie - mówi Krzewina-Hyc.

Ćwiczenia obserwował dowódca 29. Dywizji Piechoty Maj. Gen. Joseph DiNonno.

Wojsko Polskie zmówiło dwadzieścia wyrzutni, siedem z nich już jest w kraju. Ćwiczenia na usteckim poligonie trwają już od kilku tygodni. O tym, że HIMARSY to bardzo zaawansowany i skuteczny sprzęt świadczy przykład wojny w Ukrainie, gdzie amerykańskie wyrzutnie sieją spustoszenie wśród rosyjskich wojsk. Dlatego HIMARSY zakupiła nie tylko Polska, ale również Niemcy, Litwa, Rumunia czy Emiraty Arabskie. Wyrzutnie HIMARS mogą wystrzeliwać różne pociski i skutecznie likwidować cele nawet w odległości trzystu kilometrów.

Ćwiczenia w ramach manewrów DEFENDER 24 potrwają przez najbliższe dwa tygodnie. Biorą w nich udział między innym kraje bałtyckie, które od kilku miesięcy sprawdzają potencjał systemów HIMARS. Docelowo Bałtyku chronić będzie dwadzieścia takich wyrzutni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza