Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomiary pola elektromagnetycznego w Słupsku. Zbadano kilka wież telefonii GSM [ZDJĘCIA]

Redakcja
Ulica Romera
Ulica Romera Fot. Łukasz Capar
Ulica Owocowa, środek Osiedla Niepodległości i Poznańska, to umiejscowienie skontrolowanych wież i telefonicznych stacji bazowych. Sprawozdania z przeprowadzonych niedawno pomiarów właśnie opublikowano na urzędowych stronach ratusza. Sprawdzamy wyniki.

Mieszkańcy ulicy Romera, jak i pozostała część największego słupskiego osiedla, mogą spać spokojnie. W otoczeniu wieżowca, na którego dachu od lat funkcjonują anteny GSM, nie występuje natężenie pola elektromagnetycznego, które przekracza dopuszczoną przepisami wartość graniczną. Tak wynika ze sprawozdania, które UM Słupsk opublikował na swoich stronach. Z udostępnionej tabeli wynika, że wartość promieniowania waha się w zależności od punktu pomiarowego między 0,6 volta na metr do 4,2V/m. To poniżej obowiązujących norm, które zliberalizowano w styczniu tego roku, a które wcześniej wynosiły 7 V/m.

Podobnie jest na ulicy Poznańskiej, gdzie na każdym z 69 punktów pomiarowych rozsianych po okolicy odnotowano wartości poniżej progu czułości aparatury pomiarowej. W przypadku tej ostatniej to 2,7V/m. Dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych stwierdzono też w przypadku wieży przy ulicy Owocowej. Odnotowano promieniowanie poniżej minimalnego progu czułości zestawu pomiarowego.

Tego typu badania zlecają operatorzy sieci komórkowych, którzy na stacjach bazowych wieszają swoje anteny. Są do tego zobowiązani przy okazji każdorazowej zmianie mocy. Samej weryfikacji dokonują specjalistyczne i akredytowane laboratoria.

- Nie było takiej sytuacji, że któryś z pomiarów był zły lub niekorzystny — podkreśla Katarzyna Guzewska Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. - Od 1 stycznia tego roku obowiązują nowe normy. Są bardziej liberalne i łagodniejsze od tych poprzednich, które były wyśrubowane. Podczas obowiązywania tych starych nie dochodziliśmy w połowie do norm. Dziś jesteśmy na ułamku procenta w stosunku do tego, co można wieszać. Oczywiście każda zmiana jest zgłaszana do organu środowiska, czyli do nas i jest analizowana. Odchyleń nie ma.

Również 50-metrowa wieża Play, która wyrosła przy ul. Bitwy Warszawskiej ma spełniać normy. Zgodnie z zapewnieniami urzędników z uwagi na moc zawieszonych tam anten stacja nie wymagała przeprowadzenia postępowania z udziałem społeczeństwa w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. Tym samym konsultacje społeczne — których brak wypominają protestujący mieszkańcy — prawnie nie były konieczne. Przypomnijmy, że Play informował, że stacja bazowa ma zapewnić jak najlepszy dostęp do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej i szybkiego internetu. Przedstawiciele sieci podkreślali na naszych łamach, że większość obecnych inwestycji P4, również ta zrealizowana w Słupsku, nie wykorzystuje technologii 5G, czego obawiają się protestujący.

Wieża Play stanęła na osiedlu Niepodległości, a mieszkańcy p...

Zobacz także: Protest na Osiedlu Niepodległości. Mieszkańcy nie chcą wieży Play.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza