Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomiary promieniowania elektromagnetycznego dla nowej wieży GSM na os. Niepodległości. Zobacz wyniki

Redakcja
Budowa wieży w Słupsku budziła wiele kontrowersji
Budowa wieży w Słupsku budziła wiele kontrowersji Archiwum GP24
Znane są już wyniki pomiarów promieniowania pola elektromagnetycznego dla nowej wieży Play na osiedlu Niepodległości. Zostały wykonane nie tylko w bliskim sąsiedztwie tej stacji bazowej GSM.

Rezultaty badań mówią same za siebie. Natężenie pola elektromagnetycznego w sąsiedztwie niespełna 50-metrowej wieży, ustawionej przy ul. Bitwy Warszawskiej nie przekracza 0,7 V/m. Tak przynajmniej stwierdza się w sprawozdaniu, które zostało opublikowane na przez Urząd Miejski w Słupsku. W żadnym z ponad 40 punktów pomiarowych nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych norm, przed styczniową liberalizacją przepisów wynosiły około 7V/m. Na dodatek uzyskane wyniki były niższe od czułości aparatury pomiarowej. Pomiary pola elektromagnetycznego wykonano tak w bliskim sąsiedztwie stacji bazowej (50-500 metrów) jak i w dalszej odległości. Mowa tu o nieruchomościach przy ul. Bitwy Warszawskiej 3, 4, 5 czy Orląt Lwowskich 3, 6 i 7. Natężenie weryfikowano też przy ul. 11 Listopada 17 (pomiar przed budynkiem) i przy u. Marii Zaborowskiej 2. Podobnie przy ul. dr. Kazimierza Frąckowskiego 5 i 7 oraz przed budynkami przy ul. Stanisława Herbsta 1, 1a, 1b, 6 i 8.

Przypomnijmy, że tego typu badania zlecają operatorzy sieci komórkowych, którzy na stacjach bazowych wieszają swoje anteny. Są do tego zobowiązani przy okazji każdorazowej zmianie mocy lub po wybudowaniu instalacji. Samej weryfikacji dokonują specjalistyczne i akredytowane laboratoria.

Dodajmy, że Mieszkańcy ulicy Romera, jak i pozostała część największego słupskiego osiedla, mogą spać spokojnie. W otoczeniu wieżowca, na którego dachu od lat funkcjonują anteny GSM, nie występuje natężenie pola elektromagnetycznego, które przekracza dopuszczoną przepisami wartość graniczną. Z udostępnionej tabeli wynika, że wartość promieniowania waha się w zależności od punktu pomiarowego między 0,6 volta na metr do 4,2V/m. To poniżej obowiązujących norm, które zliberalizowano w styczniu tego roku, a które wcześniej wynosiły 7 V/m. Poniżej norm są też stacje przy ul. Poznańskiej i Owocowej.

- Nie było takiej sytuacji, że któryś z pomiarów był zły lub niekorzystny — podkreślała już na naszych łamach Katarzyna Guzewska Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. - Od 1 stycznia tego roku obowiązują nowe normy. Są bardziej liberalne i łagodniejsze od tych poprzednich, które były wyśrubowane. Podczas obowiązywania tych starych nie dochodziliśmy w połowie do norm. Dziś jesteśmy na ułamku procenta w stosunku do tego, co można wieszać. Oczywiście każda zmiana jest zgłaszana do organu środowiska, czyli do nas i jest analizowana. Odchyleń nie ma.

ZOBACZ TAKŻE: Protest mieszkańców przeciwko budowie wieży GSM na os. Niepodległości w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza