Pomnik Bohaterów Powstania trafi do słupskiego muzeum

Grzegorz Hilarecki
W 2015 roku zbrojenie płaskorzeźby i powstańca zabezpieczono przed korozją, uzupełniono ubytki. Zrekonstruowano także brakujące elementy. Jednak woda drąży beton. Do końca tego roku betonowe elementy ma zamienić odlew z brązu<br>
W 2015 roku zbrojenie płaskorzeźby i powstańca zabezpieczono przed korozją, uzupełniono ubytki. Zrekonstruowano także brakujące elementy. Jednak woda drąży beton. Do końca tego roku betonowe elementy ma zamienić odlew z brązu Fot. Łukasz Capar
Na czwartkowym spotkaniu w ratuszu, w którym uczestniczyły władze miasta, konserwator zabytków, radni, przedstawiciele kombatantów i organizacji pozarządowych, zapadła decyzja o radykalnej zmianie pomnika Powstańców Warszawskich w Słupsku.

Stan pomnika, mimo renowacji przeprowadzonej w 2015 roku, jest fatalny.

- Wtedy naprawialiśmy pomnik po uszkodzeniach mechanicznych - tłumaczy Robert Chomicki ze Stowarzyszenia Rozwoju Inspiracje w Słupsku. - Jednak woda drąży beton i potrzeba szybkiej kompleksowej renowacji. Stąd spotkanie w ratuszu w tej sprawie. Na celu mieliśmy wypracowanie ostatecznej formy planu renowacji oraz powstane zespołu roboczego, który opracuje wniosek, który do końca stycznia zostanie złożony w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. My jako stowarzyszenie mamy to przygotować - tłumaczy.

Czytaj także

Na spotkaniu w ratuszu doszło do konsensusu w sprawie sposobu przeprowadzenia renowacji. Część betonowa pomnika, czyli orzeł i powstaniec, mają trafić do słupskiego muzeum. W ich miejsce zostanie zamówiony odlew z brązu, który zostanie potem pokryty patyną, by miał kolor oryginalnego pomnika.

Koszt oszacowano na 200 tys. zł. Pieniądze mogą pochodzić z konkursu ogłoszonego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tam do rozdysponowania jest ponad milion złotych właśnie na upamiętnienie miejsc historycznych wydarzeń, czynów zbrojnych i pomników pamięci.

Co ważne, podczas czwartkowego spotkania w ratuszu radni podkreślali, że pieniądze na renowację powinny się w Słupsku znaleźć.

Przypomnijmy, słupski monument upamiętniający zryw stolicy z 1944 roku był pierwszym i przez lata jedynym pomnikiem Powstania Warszawskiego w kraju. Pierwszą wykonaną z desek konstrukcję wzniesiono zaraz po wojnie w 1945 roku. Rok później z inicjatywy kapelana Szarych Szeregów ks. Jana Zieji powstał obecny obiekt. Jego twórcą był warszawski rzeźbiarz Jan Małeta.

W 2015 roku stan pomnika był już fatalny. Wandal uszkodził orła.

Czytaj także

- Popękany postument, wypłukane spoiny i poluzowane płytki. Materiał rzeźbiarski odprysł w wielu miejscach, co odsłoniło metalowe zbrojenie rzeźby. Do tego liczne ubytki. Najbardziej ucierpiał orzeł, któremu odpadł dziób - tak pomorski wojewódzki konserwator zabytków uzasadniał wtedy konieczność przeprowadzenia prac konserwatorskich.

Przywrócono wtedy formę pomnika z 1946 roku. Wzmocniono i zaimpregnowano cegły specjalnymi środkami. Wymieniono spoiny. Zbrojenie płaskorzeźby i powstańca zabezpieczono przed korozją, uzupełniono ubytki. Zrekonstruowano też brakujące elementy.

Koszt prac wynosił 67,8 tys. zł, z czego 20 tys. zł przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejne 20 tys. zł przekazał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Dziesięć tysięcy udało się pozyskać Stowarzyszeniu Rozwoju Inspiracje z Muzeum Powstania Warszawskiego. Pozostałą kwotę dołożyło miasto.

Zobacz także: Fiskus dręczy 90-letnią łączniczkę z Powstania.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
SR INSPIRACJE

c.d.

"Indygo, Inspiracje, CIO to jedna banda nierobów"

Dziękuję, że macie o pracy społecznej takie mniemanie. Główne środki na działalność pozyskujemy świadcząc usługi poza Słupskiem (tak jak firma). Usługi, które świadczymy są różnorodne: od prowadzenia warsztatów do pracy fizycznej, takiej jak drobne usługi budowlane. Różnica między nami a zwykłą firmą polega na tym, że cały zysk, który wypracujemy przeznaczany jest na naszą działalność statutową, czyli między innymi organizację bezpłatnych warsztatów dla słupszczan, letnie koncerty, prowadzenie serwisów itp

" (ustawione konkursy) fuchy z 300% przebitką"

Przyznaję szczerze, że chciałbym, aby tak było. Niestety, najczęściej są to otwarte konkursy ofert, które w większości przegrywamy. Środki, jakie uzyskujemy nie są wielkie, a wręcz odwrotnie, nasza praca społeczna przynosi do miasta środki (jak np. monitoring reklam wyborczych)

"Szuba to prawdziwy szkodnik"

Jacek Szuba realizuje swoje zadania, my swoje. Od kilku lat nie mamy wspólnie żadnego zadania. Fundacja Indygo żyje swoim życiem i prosimy nie łączyć nas (przyp. Stowarzyszenie Rozwoju INSPIRACJE) z jej profilem.

I na koniec dodam od siebie.

Pomnik Powstania Warszawskiego wymaga pilnej renowacji (na naszej stronie jest też opinia WUOZ). Mogliśmy zostawić sprawę swojemu losowi. Miasto wydałoby środki miejskie, pewnie na pierwszą wizję - naprawę betonu i zrobienie przeszklonej wiaty (szac. koszt 160 tys).

Natomiast naszą rolą stało się sięgnięcie po środki ministerialne (zewnętrzne), nie obciążające budżetu miasta, czyli wszystkich nas - Słupszczan. Dlaczego właśnie MY? - ponieważ nam zależy na tym pomniku, na pamięci o bohaterach, o pielęgnowaniu tradycji i polskości.

I ostatnie "dlaczego właśnie my" - środki są do pozyskania w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych - czyli miasto, urzędy, firmy, instytucje NIE MOGĄ sięgnąć po te środki, ponieważ zostaną formalnie odrzucone.

I taka jest właśnie rola organizacji społecznych - które tworzą polityki miejskie razem z miastem i nawzajem się uzupełniają.

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pytania i wątpliwości, co do naszej działalności - to zapraszamy do naszego biura na ul. Partyzantów 33. Przedstawimy nasze działania, wytłumaczymy, wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Dziękuję również za wszystkie głosy rozsądku w komentarzach.

Pozdrawiam serdecznie

Robert Chomicki

Stowarzyszenie Rozwoju INSPIRACJE

S
SR INSPIRACJE

Szanowni Państwo.

Mój komentarz będzie długi, więc muszę podzielić go na dwie części.

W dniu 09.01.2020 zorganizowaliśmy otwarte spotkanie, gdzie każdy mieszkaniec Słupska mógł wziąć udział i wypowiedzieć swoje zdanie. Ci co przyszli usłyszeli o historii pomnika, jego renowacjach, dlaczego jest potrzebna kolejna. Usłyszeli także jakie są pomysły na jego renowację i wspólnie podjęto decyzję o całokształcie działania.

Dlatego pospieszę z odpowiedziami na Państwa głosy.

" wydano ponad 60.000,- zł na naprawę kawałka murku z cegieł, a teraz potrzeba jeszcze 200 tysięcy"

Tak, cztery lata temu była renowacja. Pomnik był zniszczony po akcie wandalizmu. Do środka wdała się woda, która go rozsadza. Poza tym jest wysokie zasolenie betonu, który niezabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi będzie ulegał coraz szybciej degradacji (o tym było na spotkaniu). Dlatego powstała opcja zrobić odlew z brązu, co załatwi sprawę na dziesiątki lat....

"Wezwać wykonawcę do usunięcia usterek"

Też mieliśmy taki pomysł, ale terminy gwarancyjne upłynęły i nic z tym nie można zrobić.

"Zamiast na pomnik, można oddać pieniądze potrzebującym"; "stare skorupy można wstawić do muzeum a w tym miejscu zasadzić jakieś drzewo"

Trzeba było być na spotkaniu i przedstawić swój pomysł - i jednocześnie spojrzeć w oczy żyjącym świadkom tamtych wydarzeń, w tym Pani Krystynie - uczestniczce powstania.

"Za takie pieniądze można wybudować kilkaset metrów takiego muru"

Może i tak, ale trzeba mieć świadomość, że to nie jest zwykły kawałek muru i że firma "Ja ze szwagrem" nie zrobi tego. Musi być to specjalistyczna firma zaakceptowana przez Urząd Ochrony Zabytków.

c.d.n.

G
Gość
13 stycznia, 20:21, Gość:

Wezwać wykonawcę do usunięcia usterek a jak nie usunie to sprawę skierować do Sądu .

Ileż można łupić publiczną kasę za fuszerki w tym mieście przyznaję rację w/w komentarzowi a jak nie będzie chciał to powołać biegłego że użył złej technologii czy materiałów i do Sądu .Nie ma na to mojej zgody jako podatnik żeby lekką reką wydawać tyle pieniędzy na fuszerkę a nie od razu nowy pomnik .

G
Gość

Wezwać wykonawcę do usunięcia usterek a jak nie usunie to sprawę skierować do Sądu .

K
Kasia

Ks. Ziei. Błędy ortograficzne w gazecie? Niedopuszczalne!

G
Gość

Komuchy nie ruszyły to ich potomkowie dały radę.

p
piotr mieczyslaw
13 stycznia, 16:04, Gość:

Podobno te cegły to autentyczne cegły ze zburzonej wawy. Ale nie wiem czy napewno. Gdzieś tak słyszałem.

zburzona warszawe to odbudowywano z cegiel ze zburzonego slupska i innych miast tzw,odzyskanych ...

p
piotr mieczyslaw s.
13 stycznia, 17:10, anno:

Wiecie jaki pierwotnie był to pomnik i kogo upamiętniał ? Po II Wojnie Światowej tylko zmieniono te elementy, które dzisiaj mają trafić do muzeum. Tak, tak, nawet fragment muru istniejący do dzisiaj był dziełem Niemców...

przed wojna był tam Pomnik słupskich huzarow poleglych w czasie I wojny

swiatowej - 5 Pom.Pułk Huzarów im, Bluchera.

po wojnie przeniesiono tam zwloki rozstrzelanych w lasku poł./jest tam pomnik/ wiezniow z oddzialu sztutthof w slupskiej d.wagonowni ...

po wojnie ustawiono tam prowizoryczny drewniany dzisiejszy pomnik.

warto pomyslec i po wykonaniu nowego odlewu ustawic tam tablice inf.o dziejach owego pomnika i parku

G
Gość
13 stycznia, 16:13, Realista:

Ku..wa kolejny Miś naszych czasów w Słupsku. Trzy lata temu wydano ponad 60.000,- zł na naprawę kawałka murku z cegieł inbetonowego odlewu o wymiarach kilkudziesieciu centymetrów, a teraz potrzeba jeszcze 200 tysięcy. Ludzie puknijcie się w czoło bo ktoś Was nieźle naciąga. Za takie pieniądze można wybudować kilkaset metrów takiego muru i co 10 metrów przytwierdzić betonową płaskorzeźbę,

13 stycznia, 16:16, Ratuszak:

Jak to kto? Indygo, Inspiracje, CIO to jedna banda nierobów, o przepraszam - "działaczy społecznych", która żeruje od lat w Słupsku na publicznych pieniądzach wykonując na zlecenie ratusza (ustawione konkursy) fuchy z 300% przebitką!!!

Szuba to prawdziwy szkodnik i pasożyt publicznych pieniędzy czy ktoś może się tym panem zając tam nie może być jakaś gwarancja na te prace są a jak nie ma to do sądu za bubel.

G
Gość
13 stycznia, 16:13, Realista:

Ku..wa kolejny Miś naszych czasów w Słupsku. Trzy lata temu wydano ponad 60.000,- zł na naprawę kawałka murku z cegieł inbetonowego odlewu o wymiarach kilkudziesieciu centymetrów, a teraz potrzeba jeszcze 200 tysięcy. Ludzie puknijcie się w czoło bo ktoś Was nieźle naciąga. Za takie pieniądze można wybudować kilkaset metrów takiego muru i co 10 metrów przytwierdzić betonową płaskorzeźbę,

13 stycznia, 16:16, Ratuszak:

Jak to kto? Indygo, Inspiracje, CIO to jedna banda nierobów, o przepraszam - "działaczy społecznych", która żeruje od lat w Słupsku na publicznych pieniądzach wykonując na zlecenie ratusza (ustawione konkursy) fuchy z 300% przebitką!!!

Brawo! ktoś wreszcie to powiedział. też uważam, że pomników ci u nas dostatek. te stare skorupy można wstawić do muzeum a w tym miejscu zasadzić jako pomnik jakieś drzewo. będzie tanio i ekologicznie bez konieczności kosztownej naprawy tego cudu za kolejnych kilka lat. odnośnie ustawianych konkursów w Słupsku, w pełni się zgadzam. nie tylko ustawiają sobie konkursy ale też załatwiają zewnętrzne nagrody za tą wspaniałą działalność publiczną. syf do potęgi.

a
anno

Wiecie jaki pierwotnie był to pomnik i kogo upamiętniał ? Po II Wojnie Światowej tylko zmieniono te elementy, które dzisiaj mają trafić do muzeum. Tak, tak, nawet fragment muru istniejący do dzisiaj był dziełem Niemców...

S
Sprawiedliwość

Czy ponownie będzie lansowany twór pani Włodek, jako ocenzurowaną wersję oryginalnej płaskorzeźby Małety?

R
Realista

Ku..wa kolejny Miś naszych czasów w Słupsku. Trzy lata temu wydano ponad 60.000,- zł na naprawę kawałka murku z cegieł inbetonowego odlewu o wymiarach kilkudziesieciu centymetrów, a teraz potrzeba jeszcze 200 tysięcy. Ludzie puknijcie się w czoło bo ktoś Was nieźle naciąga. Za takie pieniądze można wybudować kilkaset metrów takiego muru i co 10 metrów przytwierdzić betonową płaskorzeźbę,

G
Gość

Podobno te cegły to autentyczne cegły ze zburzonej wawy. Ale nie wiem czy napewno. Gdzieś tak słyszałem.

S
Słupszczanin
13 stycznia, 12:56, Gość:

Pomnik robi wrażenie , oddaje (moim zdaniem) w całości heroizm i odwagę i cierpienia powstańców.

Jego rekonstrukja jest sprawą naszego honoru !

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3