Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla osób doświadczających przemocy. 76 tys. zł w ramach projektu "Stop przemocy z PIKBAZĄ"

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Skąd się bierze przemoc, jakimi mechanizmami psychologicznymi się kieruje, co to jest i na czym polega cykl przemocy, jak przeciwdziałać i jak reagować, gdzie szukać pomocy, na czym polega procedura Niebieskiej Karty - w PIKBAZIE dowiesz się wszystkiego.
Skąd się bierze przemoc, jakimi mechanizmami psychologicznymi się kieruje, co to jest i na czym polega cykl przemocy, jak przeciwdziałać i jak reagować, gdzie szukać pomocy, na czym polega procedura Niebieskiej Karty - w PIKBAZIE dowiesz się wszystkiego.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku otrzymał dofinansowanie w kwocie 76 tys. zł ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na realizację programu „STOP Przemocy z PIKBAZĄ”. W ramach programu przewidziano szereg działań dla osób doświadczających przemocy.

Projekt skierowany jest do mieszkańców Słupska, osób dorosłych, dzieci i młodzieży, osób zagrożonych lub dotkniętych przemocą w rodzinie. Całkowita wartość projektu to 95 tys. złotych.

- Nasze potrzeby są dużo większe niż środki, które posiadamy, dlatego dofinansowanie projektu to dobra wiadomość. Będziemy mogli zrealizować dodatkowe działania – mówi Daria Treder, pedagog, psycholog, koordynator Punktu Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. – Część pieniędzy, które otrzymaliśmy z Ministerstwa przeznaczymy na pomoc prawną i psychologiczną. Organizujemy też spotkania edukacyjne dotyczące przemocy dla seniorów i młodzieży. Wyposażamy naszych psychologów w odpowiednie narzędzia – kupujemy karty pracy, materiały i filmy edukacyjne. Organizujemy też wyjazdy edukacyjno-terapeutyczne dla młodzieży. Przede wszystkim jednak finansujemy psychologiczne wsparcie dla osób, które doświadczają przemocy. To jest nasz główny cel. Te osoby otrzymują od nas pomoc prawną i psychologiczną, mediacje, które często są potrzebne w sprawach rodzinnych, konfliktowych.

Nie każdy wie o istnieniu PIKBAZY, a jej działalność jest wszechstronna.

- Zapraszamy mieszkańców na spotkania. Tworzymy różne grupy w zależności od potrzeb. Z młodzieżą rozmawiamy o cyberprzemocy, o przemocy rówieśniczej, o prawach człowieka. Tłumaczymy im, że mają prawo do nietykalności, wyjaśniamy, gdzie szukać pomocy, gdy się ta przemoc pojawi. Z seniorami rozmawiamy o tym, jak w ogóle rozpoznawać, że ktoś z naszych znajomych czy przyjaciół doświadcza przemocy. Do kogo się zwrócić o pomoc, tłumaczymy też, jakie senior ma prawa – czym jest prawo do godności, do szacunku, do autonomii. Tematy tych spotkań są różne. Zaplanowano osiem spotkań seniorów m.in. dla osób z dziennego domu pomocy, czy Domu Sąsiedzkiego. Chcemy też spotkać się z dzieciakami, które są w placówkach wychowawczych, czy z nastolatkami, które przebywają w rodzinach zastępczych, z nastolatkami, które są u progu samodzielności – wyjaśnia Daria Treder.

PIKBAZA działa też jako punkt interwencyjny w czasie kryzysu.

- Zawsze jesteśmy do dyspozycji, codziennie dyżuruje psycholog lub inny specjalista, który udzieli wsparcia. Zapraszamy każdego, kto doświadcza przemocy, każdego, kto jest w kryzysie. Jeśli przyjdzie osoby w sytuacji przedrozwodowej, to też pomożemy, bo to też jest kryzys. W razie potrzeby wytłumaczymy, na czym polega procedura niebieskiej karty, skierujemy do psychologa lub prawnika – mówi szefowa PIKBAZY.

Program realizowany jest w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”. Projekt „STOP Przemocy z PIKBAZĄ” wpisuje się w ramy priorytetu II „Poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych lub doznających przemocy w rodzinie”.
Celem projektu jest zwiększenie dostępności wsparcia specjalistycznego w Punkcie Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie PIKBAZA w Słupsku, a także poprawa jakości świadczonych usług poprzez wzrost kompetencji osób zaangażowanych do realizacji działań.

Trwa nabór chętnych do udziału w programie „STOP Przemocy z PIKBAZĄ”.

Kontakt
Punkt Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Adres: ul. Jana Pawła II 1 lok. 604-607 (VI piętro) - dla niepełnosprawnych wejście od strony przychodni
Godziny pracy: w dni powszednie 7.30-20.00, w soboty 8.00-13.00
Tel. 59 841 40 46; 517 290 919
E-mail: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza