Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla sprawców przemocy. To pierwszy taki punkt konsultacyjny w Słupsku

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Punkt Konsultacyjny dla Osób Przejawiających Zachowania Przemocowe powstał w Słupskim Centrum OrganizacjiPozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego 6. Dyżury pełnią tam Jakub Wasz, psycholog z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, trener programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy DULUTH oraz Iwona Deluga – pedagog, trener programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy DULUTH, pracownik WydziałuZdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słupsku, przewodnicząca Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Punkt Konsultacyjny dla Osób Przejawiających Zachowania Przemocowe powstał w Słupskim Centrum OrganizacjiPozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego 6. Dyżury pełnią tam Jakub Wasz, psycholog z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, trener programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy DULUTH oraz Iwona Deluga – pedagog, trener programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy DULUTH, pracownik WydziałuZdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słupsku, przewodnicząca Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Krzysztof Piotrkowski
W Słupsku powstał Punkt Konsultacyjny dla Osób Przejawiających Zachowania Przemocowe. To pierwsze takie miejsce, gdzie specjaliści zajmą się sprawcą przemocy, a nie ofiarą. Dlaczego to takie ważne? Za zachowania przemocowe odpowiedzialna jest osoba je stosująca. Dlatego to ona powinna pracować nad zmianą swojego zachowania, aby przemoc zatrzymać.

Punkt Konsultacyjny dla Osób Przejawiających Zachowania Przemocowe działa przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, ale jego siedziba znajduje się w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego 6. Specjaliści zajmą się tam pracą z osobą stosującą przemoc.

- Za zachowania przemocowe odpowiedzialna jest osoba je stosująca. Dlatego to ona powinna pracować nad zmianą swojego zachowania, aby przemoc zatrzymać - mówi Iwona Deluga, pedagog, trener programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy DULUTH, jednocześnie pracownik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słupsku i przewodnicząca Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.- Warto podkreślić, że osoby, z którymi pracujemy mają często małą świadomość problemu, wypierają go, nie nazywają swoich zachowań przemocowymi. My zajmujemy się tym, aby tę świadomość zwiększać i motywować do pracy nad zmianą zachowań przemocowych na konstruktywne formy porozumienia - bez przemocy. Skuteczne zatrzymanie przemocy w rodzinie wymaga podejścia holistycznego, czyli pracy ze wszystkimi jej członkami. Konieczne jest więc zapewnienie oferty pomocy nie tylko osobom doznającym przemocy, ale również osobom ją stosującym. Jesteśmy jedynym miejscem w Słupsku, które taką pomoc świadczy - mówi Iwona Deluga.

Pomoc świadczona jest bezpłatnie.

- Powstanie Punktu Konsultacyjnego jest uzupełnieniem oferty pomocy rodzinom, w których występuje przemoc. Jest to miejsce pierwszego kontaktu dla osób stosujących przemoc w rodzinie, mających trudności w kontrolowaniu emocji, a także miejscem rekrutacji do programu korekcyjno-edukacyjnego. Punkt oferuje działania nakierowane na konsultacje w zakresie funkcjonowania w rodzinie z problemem przemocy, poradnictwo, edukację oraz konsultacje dla osób przejawiających zachowania przemocowe. W Punkcie prowadzone są rozmowy motywujące do udziału w programie korekcyjno-edukacyjnym. Głównym założeniem działania jest pomoc osobom stosującym przemoc w zatrzymaniu przemocy - wyjaśnia Jakub Wasz, psycholog z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, trener programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy
DULUTH

Kto może przyjść?

Pomoc świadczona jest dla mieszkańców Słupska.

- Z pomocy mogą skorzystać osoby objęte procedurą Niebieskiej Karty, osoby skierowane przez sąd, prokuraturę, zespół interdyscyplinarny, kuratorów. Zachęcamy do zgłaszania się na konsultacje zarówno kobiety jak i mężczyzn, którzy poszukują szansy na zmianę postaw, przekonań i budowanie relacji we w oparciu o partnerstwo i wzajemny szacunek, bez względu na to, czy podejmowane są działania wcześniej wymienionych służb. Przemoc wobec najbliższych jest zachowaniem wyuczonym i ukształtowanym społecznie. Ten, kto nauczył się zachowań przemocowych, może się ich najczęściej oduczyć. Pomoc jest dla osoby stosującej przemoc szansą na wewnętrzną przemianę i odbudowanie relacji. Ważne jest nawiązanie kontaktu z osobą stosującą przemoc i motywowanie do zmiany jej zachowania . Główną przeszkodą w nawiązaniu kontaktu z osobą stosującą przemoc jest lęk przed oceną, brak chęci współpracy czy przekonania społeczne. W pracy skupiamy się na problemie, nie oceniamy klientów, odkrywamy jakie swoje potrzeby usiłuje realizować osoba stosująca przemoc przez swoje zachowanie i jak może zacząć je realizować je w konstruktywny sposób, nie szkodząc innym - tłumaczy Iwona Deluga

Jakub Wasz dodaje:
- Niemniej istotne jest również uświadomienie tego, jakie są konsekwencje zachowań przemocowych, w tym także to, czego osoba stosująca przemoc nie chce - np. rozpadu rodziny, utraty pozycji społecznej. Rzeczowy dialog i konkretne argumenty zwiększają szansę na wzbudzenie motywacji do zmiany. Jak pokazują statystyki na całym świecie zdecydowana większość absolwentów programów korekcyjno-edukacyjnych nie wraca ponownie do zachowań przemocowych - mówi Jakub Wasz.

Punkt Konsultacyjny dla Osób Przejawiających Zachowania Przemocowe powstał w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego 6. Dyżury pełnią tam Jakub Wasz, psycholog z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, trener programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy DULUTH oraz Iwona Deluga – pedagog, trener programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy DULUTH, pracownik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słupsku, przewodnicząca Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Z konsultacji można skorzystać, przychodząc bezpośrednie do punktu we wtorki od godz. 16 do 18 lub wcześniejsze umówienie się na spotkanie pod numerem telefonu: 505 169 443.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza