Pomoc lekarza na przycisk. W Słupsku rusza program...

  Pomoc lekarza na przycisk. W Słupsku rusza program teleopieki (wideo)

  Filip Pietruszewski

  Głos Pomorza

  Głos Pomorza

  Każdy słupszczanin, jeżeli zechce, będzie mógł wezwać pomoc jednym przyciskiem. W mieście w przyszłym tygodniu ruszy teleopieka.

  Chodzi o system wzywania natychmiastowej pomocy za pomocą jednego przycisku. Będzie można z niego skorzystać w nagłych wypadkach, takich jak upadek, zasłabnięcie, pożar czy włamanie. Wszystkie koszty związane z korzystaniem z teleopieki poniesie miasto. Słupsk podpisał we wtorek umowę w tej sprawie z Polskim Centrum Opieki Sp. z o.o.

  Zobacz także: Pilotażowe usługi teleopieki w Bytowie

  - Warunkiem skorzystania przez słupszczan z teleopieki jest posiadanie stacjonarnej linii telefonicznej. Urządzenia wydzierżawiamy od operatora i użyczamy mieszkańcom - tłumaczy Klaudiusz Dyjas, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku.

  Usługa jest skierowana do osób starszych i niepełnosprawnych. - Osoba w centrum koordynacyjnym, która odbierze sygnał, na monitorze zobaczy pełną informację o chorobach danego pacjenta i lekach, które on zażywa. To informacje ważne dla służb ratunkowych - dodaje Dyjas.

  Chory nie musi czekać na połączenie i podawać swojego adresu, wystarczy, że przyciśnie przycisk.

  - W specjalnej bazie danych znajdą się również adresy osób, które zgodziły się na współpracę z teleopieką. To może być na przykład sąsiad, który w razie potrzeby umożliwi służbom wejście do mieszkania, bo drzwi mogą przecież być zamknięte - dodaje Edward Zdzieborski, wiceprezydent Słupska.

  Na początek Słupsk zamówił 50 takich urządzeń, ale urzędnicy zapewniają, że w razie konieczności zwiększenie tej liczby nie będzie problemem. System jest stosunkowo tani. Jego koszty wynoszące w tym roku kilka tysięcy złotych zostaną pokryte z bieżącego budżetu MOPR-u. W przyszłym roku instytucję czeka z tego tytułu wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

  Urządzenia w domach zainteresowanych mogą pojawić się już za tydzień. Podobny system od stycznia działa w Bytowie. Niebawem teleopieka ruszy w Wicku.

  Kontakt z MOPR-em: ul. Słoneczna 15D, 76-200 Słupsk, tel. 59 842 81 26.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (25)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (25) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone